Home ⇒ 📕Твори з української літератури ⇒ Айзек Азімов А якщо
Айзек Азімов А якщо
Айзек Азімов
А якщо…
Звісно, Норман і Ліві спізнювалися – коли поспішаєш на потяг, останньої хвилини неодмінно щось та затримає, – і у вагоні майже не залишилося вільних місць. Довелося сісти попереду, таким чином, що погляд упирався в лавку навпроти, обернену спинкою до руху і таку, що тулилась до стінки вагону. Норман став закидати валізу до сітки, й Ліві прикро поморщилася.
Якщо якась пара сяде навпроти, доведеться весь шлях до Нью-Йорка, кілька годин підряд, з дурнуватим відчуттям незручності вирячувати очі один на одного,
Нормана, здається, все це анітрохи не чіпляло, й Ліві трішки засмутилася. Зазвичай вони на все відгукуються однаково. Саме через це, як запевняє Норман, він аж до цього дня нітрохи не сумнівається в тому, що правильно обрав собі дружину.
“Ми підходимо один до одного, Ліві, це головне, – казав він. – Коли вирішуєш головоломку і один шматочок в точності підходить до іншого, значить саме він тут і потрібен. Ніякий інший не підійде. Ну,
А вона сміється й відповідає:
“Якби того дня ти не сів у трамвай, ми б, напевно, ніколи б і не зустрілися. Що б ти тоді робив?”
“Залишився б неодруженим, звісно. І потім, як не того дня, так іншого, все одне, я познайомився б з тобою через Жоржетту”.
“Тоді все вийшло б по-іншому”.
“Ні, так само”.
“Ні, не так. І потім, Жоржетта ні за що б мене з тобою не познайомила. Вона тебе приберігала для себе і вже постаралася б не обзаводитися суперницею. Не той вже у неї характер”.
“Що за нісенітниця”.
І тут Ліві – в котрий вже раз – запитала:
– Слухай, Нормане, а якщо б ти прийшов на ріг хвилиною пізніше й сів би не в той трамвай, а в наступний? Як по-твоєму, що б тоді було?
– А якщо б у всіх риб виросли крила і вони відлетіли б на високі гори? Що б ми тоді їли по п’ятницях?
Але вони тоді все ж таки сіли в той самий трамвай, і в риб не ростуть крила, а тому вони вже п’ять років одружені й по п’ятницях їдять рибу. І через те, що вони одружені вже цілих п’ять років, вони вирішили це відсвяткувати і їдуть на тиждень до Нью-Йорка.
Тут вона повернулася до сьогодення:
– Невдалі нам все ж таки попалися місця.
– Так, вірно, – сказав Норман. – Але ж навпроти поки що нікого немає, отже ми більш-менш самі хоч би до Провіденса.
Але Ліві це не втішило, і недаремно вона засмутилася: проходом крокував маленький кругленький чоловічок. Звідки він, питається, узявся? Потяг пройшов вже півшляху між Бостоном і Провіденсом. Якщо цей чоловічок раніше десь сидів, чого ради йому надумалося міняти місце? Ліві дістала пудреницю й подивилася в дзеркальце. Якщо не звертати уваги на цього коротуна, може він ще й пройде мимо. І вона розпочала чепурити своє світло-каштанове волосся, яке трішки розтріпалося, поки вони з Норманом бігли до потягу, й розпочала вивчати в люстерку свої блакитні очі та маленький пухкий рот – Норман запевняє, що губи її завжди складені для поцілунку.
Непогано, подумала вона, дивлячись на своє віддзеркалення.
Потім вона здійняла очі – той чоловічок вже сидів навпроти. Він зустрівся з нею поглядом і широко посміхнувся. Від усмішки вусібіч розбіглися зморшки. Він поспішно стягнув капелюха й поклав його на свій багаж – маленьку чорну скриньку. Негайно на голові в нього, навколо голої, наче пустеля, лисини здибився віночок сивого волосся.
Ліві мимоволі посміхнулася у відповідь, але тут погляд її знову впав на чорну скриню – й посмішка згасла. Вона торкнула Нормана за лікоть.
Норман здійняв очі від газети. Брови в нього такі грізні – чорні й зрощені, – що якраз злякатися. Але темні очі з-під цих брів глянули на неї, як завжди, і ласкаво, і немовбито трохи глузливо.
– Що трапилося? – запитав Норман. На чоловічка навпроти він не подивився.
Кивком, потім рукою, Ліві намагалася непомітно показати, що саме її вразило. Але гладун не зводив з неї очей, і вона відчула себе надзвичайно дурнувато, тому що Норман лише втупився на неї, нічого не розуміючи. Нарешті вона притягнула його до себе й шепнула на вухо:
– Ти хіба не бачиш? Дивися, що написано в нього на скриньці.
І сама подивилася ще раз. Так, так і є. Напис був не дуже помітний, але світло падало навскіс і на чорному тлі виднілася лискуча пляма, а на ній старанно округлим почерком було виведено:
А ЯКЩО………………..
Чоловічок знову посміхнувся. Він квапливо закивав і кілька разів підряд тицьнув пальцем в цей напис, а потім собі в груди.
Норман обернувся до дружини, а потім сказав тихенько:
– Напевно, його так звуть.
– Та хіба такі імена бувають? – заперечили Ліві.
Норман відклав газету.
– Зараз побачиш. – І, нахилившись до чоловічка, мовив: – Містере Якщо?
Той з готовністю подивився на нього.
– Чи не скажете, котра година, містере Якщо?
Чоловічок витягнув з жилетної кишені величезного годинника й показав Норману циферблат.
– Дякую вам, містере Якщо, – сказав Норман. І шепнув дружині: – Ось бачиш.
Він вже хотів було знову взятися за газету, але чоловічок став відкривати свою скриньку й кілька разів багатозначно підняв палець, неначе намагався привернути увагу Нормана й Ліві. Він дістав пластинку з матового скла приблизно дев’яти дюймів завдовжки, шести завширшки й близько дюйму завтовшки. Краї пластини були скошені, кути закруглені, поверхня абсолютно сліпа й гладка. Потім чоловічок витягнув дротяну підставку й надійно приладнав до неї пластинку. Встановив цю споруду в себе на колінах і гордо подивився на попутників.
Ліві раптом ахнула:
– Дивися, Нормане, це на зразок кіно!
Норман нахилився ближче. Потім здійняв очі на чоловічка.
– Що це у вас? Телевізор нової системи?
Чоловічок похитав головою, і тут Ліві сказала:
– Нормане, та це ми з тобою!
– Тобто як?
– Хіба ти не бачиш? Це той самий трамвай. Он ти сидиш на задньому сидінні, в старому капелюсі, вже три роки, як я його викинула. А ось ми з Жоржеттою йдемо по проходу. Й товста пані загородила дорогу. Ось, дивися! Це ми! Невже не впізнаєш?
– Якийсь обман зору, – пробурмотів Норман.
– Але ж ти ж бачиш, правда? Так от чому він називає це “А якщо”. Ця штука нам зараз покаже, що було б, якщо б… якби трамвай не гойднуло на повороті…
Вона нітрохи не сумнівалася. Вона була дуже схвильована й нітрохи не сумнівалася, що так воно і буде. Вона дивилася на зображення в матовому склі – і сонце, надвечір’я, потьмяніло, й невиразний гул голосів позаду, в вагоні, почав стихати.
Як вона пам’ятала той день! Норман був знайомий з Жоржеттою і вже хотів було встати й поступитися їй місцем, але раптом трамвай гойднуло на повороті, Ліві похитнулася – й шльопнулася просто йому на коліна. Вийшло дуже смішно й
Незручно, але з цього вийшов толк. Вона до того зніяковіла, що він мимоволі мав проявити хоч якусь чемність, а потім і розмова зав’язалася. І зовсім не було потреби в тому, щоб Жоржетта їх знайомила. На той час, коли вони обидві вийшли з трамваю, Норман вже знав, де Ліві працює.
Вона й до цього дня пам’ятає, якими злими очима дивилася на неї тоді Жоржетта, як натягнуто посміхнулася, коли вони стали прощатися. Потім
Сказала:
– Ти, здається, сподобалася Норману.
– Що за нісенітниця! – заперечила Ліві. – Просто він людина ввічлива. Але в нього славне обличчя, правда?
Всього за якихсь півроку по тому вони одружилися.
(1 votes, average: 5.00 out of 5)
Схожі твори:
- Айзек Азімов Пекельний вогонь Айзек Азімов Пекельний вогонь Навколо панувала особлива атмосфера загального легкого збудження, коли добре вихована публіка, з нетерпінням зиркаючи на завісу, чекає Початку прем’єри. Жменька вчених, дехто зі знаті, декілька конгресменів і зовсім мало репортерів – от і все, хто вважав за потрібне прийти сюди. Елвін Хорнер з Вашингтонського бюро континентальної...
- АЗІМОВ, Айзек (1920 – 1992) АЗІМОВ, Айзек (Asimov, Isaac – 02.01.1920, Петровичі, тепер Білорусь – 06.04.1992, Нью-Йорк) – американський письменник-фантаст, учений. У 1923 р. трилітнього Азімова батьки забрали до США. Оселились у Нью-Йорку, згодом у Брукліні. Батько письменника став власником невеликого магазину, за прилавком якого часто доводилось стояти й Азімову. Щойно навчившись...
- Айзек Азімов Марсіанський Шлях Айзек Азімов Марсіанський Шлях Стоячи на порозі короткого коридора між обома каютами космічного корабля, Маріо Естебан Ріос похмуро спостерігав, як Тед Лонг настроював відеофон: зображення було нікудишнє. Ріос знав, що кращого чекати годі. Надто далеко вони від Землі, та ще й у невигідному положенні, лицем до Сонця. Щоправда, Лонг міг...
- Айзек Азімов Мої роботи Айзек Азімов Мої роботи (Збірка есеїв, М., ЕКСМО, 2002) Я написав своє перше оповідання “Роббі” в травні 1939 року, коли мені було всього дев’ятнадцять років. Моє оповідання відрізнялося від тих, що побачили світ раніше, тим, що я твердо вирішив не робити з моїх роботів символів. Вони не мали стати символами...
- Айзек Азімов Я, робот Айзек Азімов Я, робот ВСТУП Я переглянув свої нотатки й залишився невдоволений. Ті три дні, що я провів на фірмі “Ю. С. Роботс”, з таким самим успіхом можна було просидіти вдома за енциклопедією. Мені сказали, що Сьюзен Келвін народилася 1982 року. Отже, їй тепер сімдесят п’ять. Це кожен знає. Відповідно...
- Айзек Азімов Подих Смерті Айзек Азімов Подих Смерті Перекладач: Богдан Салик Джерело: З книги: Подих смерті: Пригод. романи: К.- Молодь, 1989. ISBN 5-7720-0221-X Розділ 1 Смерть завжди присутня у кожній хімічній лабораторії, але тисячі лаборантів працюють пліч-о-пліч із нею і не думають про кирпату. Просто забувають, що вона завжди поруч. Одначе Луїс Брейд, доцент...
- Фах (1957) – Айзек АЗІМОВ 1920-1992 Наукова фантастика є одним із ланцюгів, які допомагають з’єднати людство. Айзек Азімов Сторінки життя і творчості Одним із найпопулярніших сучасних фантастів світу є американський письменник єврейського походження Айзек Азімов. Він уважав, що фантастика йде попереду людства, прокладаючи шлях для розвитку науки, техніки й усієї людської цивілізації. Фантастична література, на його...
- Айзек Азімов – американський письменник – фантаст ЗАРУБІЖНА ФАНТАСТИКА XX-XXI СТОЛІТТЯ Айзек Азімов – американський письменник – фантаст (1920-1992) Айзек Азімов – людина, яка власним життям продемонструвала вдале поєднання вченого і майстра художнього слова, сприяла становленню й розвитку жанру наукової фантастики у США. Сучасники письменника – фантаста високо цінували його талант і майстерність. Відомий англійський астрофізик і...
- ЗІНГЕР, Айзек (1904 – 1991) ЗІНГЕР, Айзек (Ісаак) Башевіс (Singer, Isaak Bashevis; автонім: Зінгер, Іцек-Герц; 14.07.1904, Радзімін, тепер – Польща – 24.07.1991, Маямі, США) – американський прозаїк єврейського походження, лауреат Нобелівської премії 1978 р. Значною мірою смерть Айзека Башевіса Зінгера у 1991 р. символізувала кінець певної традиції та культури. Зінгер, котрий писав...
- Якщо – РЕДЬЯРД КІПЛІНГ (1865-1936) – МИСТЕЦТВО БУТИ ЛЮДИНОЮ МИСТЕЦТВО БУТИ ЛЮДИНОЮ РЕДЬЯРД КІПЛІНГ (1865-1936) Якщо Як вистоїш, коли всі проти тебе – Упали духом і тебе кленуть, Як всупереч усім ти віриш в себе, А з їх невіри також візьмеш суть; Якщо чекати зможеш ти невтомно, Оббреханий – мовчати і пройти Під поглядом ненависті, притому Не фати цноти...
- Р. Бредбері та А. Азімов – майстри футурологічної, або “попереджувальної”, прози ЗАРУБІЖНА ФАНТАСТИКА XX-XXI СТОЛІТТЯ 3. Р. Бредбері та А. Азімов – майстри футурологічної, або “попереджувальної”, прози Рей Дуглас Бредбері (нар. 1920 р.) Рей Дуглас Бредбері – американський письменник, який за життя сприймався як класик наукової фантастики – особливого різновиду фантастики, яка найбільшої популярності набула в літературі XX ст. Творчим кредом...
- Сами боги (краткое содержание) – Азимов Айзек Земля. Вторая половина XXI в. Довольно заурядный молодой радиохимик Фредерик Хэллем случайно обнаруживает, что в запыленной колбе с этикеткой “Вольфрам” вдруг оказалось какое-то другое вещество. Спектрометрический анализ показывает, что это изотоп плутония, который теоретически не может существовать, вдобавок выясняется, что радиоактивность вещества постоянно возрастает и оно испускает позитроны, несущие необычно...
- Якщо не я, то хто? Я жив, я був. За усіх на світі я відповідаю головою. О. Твардовський Відповідальність – це поняття конституційне, громадянське, карне, але найголовніше – моральне. Як моральне поняття відповідальність близька до поняття совісті. А моральний закон… він не на папері, а всередині нас. Діапазон відповідальності людини дуже великий: він “за тих,...
- “Вибір професії. Якщо справа до душі” Закінчуючи школу, мільйони наших ровесників вступають у доросле незалежне життя. Кожен з нас може продовжити освіту, а може відразу ж піти працювати. І в тому, і в іншому випадку дуже важливим є питання вибору майбутньої професії, адже головне, щоб справа усього життя довелася нам до душі. Деякі з вчорашніх школярів...
- Коли наші нащадки побачать пустелю, на яку ми перетворили Землю, яке виправдання вони знайдуть для нас? (А. Азімов) ТВОРИ НА НЕЛІТЕРАТУРНІ ТЕМИ Коли наші нащадки побачать пустелю, на яку ми перетворили Землю, яке виправдання вони знайдуть для нас? (А. Азімов) Айзек Азімов – письменник-фантаст, мислитель, який описував інші світи, але, мабуть, і він не міг собі уявити, що людство протягом життя одного покоління так технічно розвинеться. Важко собі...
- Якщо говорити про Маяковського Пройду, Любовищу мою волочачи. У якій ночі, Маревної, Недужной, Якими Голиафами я зачатий – Такий великий И такий непотрібний? , В. Маяковський Якщо говорити про Маяковського, те це величезна, що захоплює фігура. Широта жестів, думок, почуттів Гарний і неимоверно прекрасний. Вірші його… Такі величезні, гігантські, тривожні душу. “Маяковський створив новий...
- Аналіз вірша А. С. Пушкіна “Якщо життя тебе обдурить…” Вірш А. С. Пушкіна “Якщо життя тебе обдурить…” можна віднести до філософської лірики. Тут ми бачимо роздуму автора над вічними питаннями, які хвилюють кожної людини: про радість і гору, про сенс життя, про сьогодення й Майбутнє. * Якщо життя тебе обдурить, * Не засмучуйся, не гнівайся! * У день зневіри...
- Аналіз вірша О. С. Пушкіна “Якщо життя тебе обдурить…” “Тебе, як першу любов, Росії серце не забуде!..” – написав про О. С. Пушкіна Тютчев. І ці слова виявилися пророчими. Перший російський національний поет, родоначальник всієї наступної російської літератури – таке визнане місце й значення О. С. Пушкіна в її розвитку. Читачі люблять його поезію не тільки за ніжний ліризм...
- “Якщо би я був політичнім лідером” Україна – держава досить молода і ще не досить добре розвинена. У зв’язку з цим у нашої держави все ще існує досить багато проблем з власним управлінням, з соціальною політикою і з іншими аспектами задоволення життя людей. Якщо врахувати все це, то не варто дивуватися, чому настільки популярною серед наших...
- “Якщо хочеш ти на світ впливати, не потурай смакам чужим” Кожен з нас може подивитися на навколишній світ, щоб зрозуміти, що дійсно яскравих людей і особистостей навколо нас зовсім не так багато, як того можливо хотілося б. Причин тому може бути багато, і далеко не всі з них можна розглянути та проаналізувати достатньо ретельно. Звинувачувати людей за те, що вони...