Яку роль зіграв Шабашкин у долі сім’ї Дубровских

1. Хто такий Шабашкин.

2. Його зовнішність.

3. Як відніс Шабашкин до бажання Троекурова заволодіти чужим маєтком.

Чому він не відмовився від участі в цій неправій справі.

5. Якими способами Шабашкин домігся виконання бажання Троекурова.

6. Як поводилися на суді Шабашкин і всі суддівські чиновники стосовно Троекурову й Андрія Гавриловичу. Чим це можна пояснити.

7. При яких обставинах Шабашкин зустрівся з Володимиром Дубровским. Як тримав себе Шабашкин. Як і чому змінилося його поводження.

8. Як ставиться Пушкін до Шабашкину.

Обговорюючи

з дітьми питання, яку роль зіграв Шабашкин у долі сім’ї Дубровских, учитель підведе дітей до висновку, що Шабашкин був як би знаряддям низкою мести Троекурова, що не хотів сам клопотати про брудну справу, а доручив його підлому суддівському чиновникові. Переглядаючи разом із учителем текст, діти простежать, як надходив і що говорив Шабашкин, коли розмовляв із Троекуровым (глава I, глава IV) і коли приїхав разом з іншими приказними вводити Троекурова у володіння Кистеневкой (глава III). Увага школярів звертається на його зовнішність, поводження: якщо до Троекурову він наближався з нескінченними уклонами

й благоговінням, те перед кистеневскими селянами й Дубровским він “стояв під-бочась і гордо дивився біля себе”. Коли “юрба рушила”, Шабашкин і інші члени суду “поспішно кинулися в покрову й замкнули за собою двері”. Після ж мовлення молодого Дубровского “Шабашкин тихенько відімкнув двері, вийшов на ганок і із приниженими уклонами став дякувати Дубровского за його милостиве заступлення”.

– Чому саме так поводиться Шабашкин? – опитує викладач. Учні говорять, що Шабашкин боявся Троекурова. Прислужити багатій і знатній людині було, з погляду Шабашкина, вигідно, а Дубровский не міг нічим бути корисним суддівському чиновникові, з ним можна було не вважатися.

– Що ж можна сказати про Шабашкине, що за людина він був?

У процесі бесіди діти приходять до таких висновків:

– Шабашкина можна назвати продажною душею. Хоча він і був помічником судді, він надходив не за законами й не посправедливости, служив тільки тим, кого боявся, від кого залежав, хто міг добре заплатити за послугу.

– Шабашкин не вміє поважати людей, він не жалує старого Дубровского.

– Він боягуз. Храбриться й грубить Володимирові Дубровскому, коли почуває себе в безпеці, а коли двірські Дубровского хотіли взяти всіх приказних, Шабашкин зараз же сховалися й двері замкнули.

– Потім він вийшов і став кланятися й дякувати Володимирові за те, що той заступився за них.

Аналізуючи текст, вони усвідомлять, яке подання про проводиря розбійників зложилося в окрузі, і підтвердять ця думка прикладами.

Активізуємо роботу учнів питаннями: “При яких обставинах Глобова познайомилася з Дубровским? Чому вона йому “благожелательствовала”? Поясните, чим викликаний страх Антона Пафнутьича перед Дубровским”.

Поміщиця Глобова розповіла про шляхетність “розбійника” Дубровского, що “нападає не на всякого, а на відомих багатіїв, але й отут ділиться з ними, а не грабує дочиста”. Тепер стає зрозумілим, чому небагата поміщиця Глобова не тільки симпатизує розбійникові, по й від душі вдячна: адже саме він вивів на чисту воду шахрая прикажчика й тим самим зберіг гроші, зібрані нею для сина-офіцера. Підлий і жадібний Спицын нагадує нам Шабашкина, коли той подобострастно й лестиво відповідає на всі відверті глузування Троекурова. Виявляється, що цей поміщик, дворянин, брехливо показав, “у задоволення” хазяїна, що “Дубровские володіють Кистеневкою без усякого на те права, а єдино по полегкості” Троекурова. Спицын – скупа й боягузлива людина. Головне, заради чого він живе,- гроші, з якими він не розстається й носить у сумці на груди.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Яку роль зіграв Шабашкин у долі сім’ї Дубровских

Categories: Нові твори

Links