Яку роль зіграв Шабашкин у долі сім’ї Дубровских
1. Хто такий Шабашкин.
2. Його зовнішність.
3. Як відніс Шабашкин до бажання Троекурова заволодіти чужим маєтком.
Чому він не відмовився від участі в цій неправій справі.
5. Якими способами Шабашкин домігся виконання бажання Троекурова.
6. Як поводилися на суді Шабашкин і всі суддівські чиновники стосовно Троекурову й Андрія Гавриловичу. Чим це можна пояснити.
7. При яких обставинах Шабашкин зустрівся з Володимиром Дубровским. Як тримав себе Шабашкин. Як і чому змінилося його поводження.
8. Як ставиться Пушкін до Шабашкину.
Обговорюючи
– Чому саме так поводиться Шабашкин? – опитує викладач. Учні говорять, що Шабашкин боявся Троекурова. Прислужити багатій і знатній людині було, з погляду Шабашкина, вигідно, а Дубровский не міг нічим бути корисним суддівському чиновникові, з ним можна було не вважатися.
– Що ж можна сказати про Шабашкине, що за людина він був?
У процесі бесіди діти приходять до таких висновків:
– Шабашкина можна назвати продажною душею. Хоча він і був помічником судді, він надходив не за законами й не посправедливости, служив тільки тим, кого боявся, від кого залежав, хто міг добре заплатити за послугу.
– Шабашкин не вміє поважати людей, він не жалує старого Дубровского.
– Він боягуз. Храбриться й грубить Володимирові Дубровскому, коли почуває себе в безпеці, а коли двірські Дубровского хотіли взяти всіх приказних, Шабашкин зараз же сховалися й двері замкнули.
– Потім він вийшов і став кланятися й дякувати Володимирові за те, що той заступився за них.
Аналізуючи текст, вони усвідомлять, яке подання про проводиря розбійників зложилося в окрузі, і підтвердять ця думка прикладами.
Активізуємо роботу учнів питаннями: “При яких обставинах Глобова познайомилася з Дубровским? Чому вона йому “благожелательствовала”? Поясните, чим викликаний страх Антона Пафнутьича перед Дубровским”.
Поміщиця Глобова розповіла про шляхетність “розбійника” Дубровского, що “нападає не на всякого, а на відомих багатіїв, але й отут ділиться з ними, а не грабує дочиста”. Тепер стає зрозумілим, чому небагата поміщиця Глобова не тільки симпатизує розбійникові, по й від душі вдячна: адже саме він вивів на чисту воду шахрая прикажчика й тим самим зберіг гроші, зібрані нею для сина-офіцера. Підлий і жадібний Спицын нагадує нам Шабашкина, коли той подобострастно й лестиво відповідає на всі відверті глузування Троекурова. Виявляється, що цей поміщик, дворянин, брехливо показав, “у задоволення” хазяїна, що “Дубровские володіють Кистеневкою без усякого на те права, а єдино по полегкості” Троекурова. Спицын – скупа й боягузлива людина. Головне, заради чого він живе,- гроші, з якими він не розстається й носить у сумці на груди.