Якi настрої i почуття викликає оповiдання Євгена Гуцала “Хто ти?”
Євген Пилипович Гуцало – письменник з Подiлля. Багато писав про дiтей i для дiтей.
В оповiданнi “Хто ти?” вiн знайомить нас iз Галею, котра приїхала до матерi. Галя – гарна дiвчина. Ось як письменник змальовує її зовнiшнiсть: “Дiвчина була вогнисто-руда, її коси роздимались хвилями тугого полум’я. Пiд тим полум’ям свiтилось чистою бiлизною напрочуд вродливе обличчя, на якому особливо вирiзнялись брови та очi – глибокi й блакитнi”.
Читаємо оповiдання далi – i жах охоплює серце. Виявляється, Галя приїхала до матерi, котра її
Дiвчина виросла i все ж таки захотiла побачити свою матiр, позна-йомитись з нею. Вона дiстала адресу. Приїхала…
Але мати її навiть не впiзнала, бо лежала хвора. Коли дiвчина навiдалась до лiкарнi, хвора виснажена жiнка лише запитала: “Хто ти?”
Дуже сумне оповiдання. Я читала його з болем у серцi – так шкода було Галю. Але ж у неї, виявляється, є братик i сестричка, Галя-молодша.
Дiвчинка, ображена матiр’ю, могла б поїхати кудись якомога далi вiд свого болю… Але вона йде до маленьких дiтей своєї хворої матерi, котра лежить у лiкарнi i, мабуть, вже не повернеться
Галя розумiє, що повинна потурбуватись про цих дiтей. Вона сама пережила суворе дитинство – без тепла i турботи материнської… Тому й хоче зiгрiти Iлька та Галю-молодшу.
Ось таке оповiдання написав Євген Гуцало: воно сумне, аж до слiз… I все ж хочеться сподiватись, що Галя-старша залишиться з маленьки ми дiтьми, зiгрiє їх. Бо вона цього хоче…
Твiр з народознавства. Оберiг
Нашi давнi предки обожнювали природу i вiрили в iснування добрих i злих сил у нiй. Намагаючись захиститися вiд зла, люди створили для себе цiлу систему оберегiв. Що це таке? Берегиня, обереги – це давнi добрi символи. З їхньою допомогою народ зберiг свою родовiдну пам’ять, iсторiю, культуру.
За давнiми уявленнями предкiв, свiт складався з трьох частин: небесна частина з божествами, що жили на нiй, а також свiтилами – сонцем, мiсяцем i зорями; земна – з людиною i землею, на якiй вона жила; пiдземна – з духами зла, смертю, душами померлих родичiв.
За цими ж принципами людина збудувала своє житло. Дах – небесна частина, середня частина – власне житло i нижня, яка мiстилася в землi. Вiкна – це очi хати, через якi людина пiдтримувала зв’язок з божеством, а порiг – це межа мiж людським свiтом i свiтом померлих.
Людський свiт має потужну добру силу – вогонь у печi, який iде вiд сонця.
Щоб зло не проникло в людський свiт, над вхiдними дверима вирiзували символи-обереги: кола, розетки, хрести.
Люди мали й iншi обереги. Наприклад, рушник. На ньому вишивали магiчний знак – Дерево життя. Над ним зображувалися зiрки, символiзували зоряне небо. Вiд Дерева життя чiтко вiдмежовується лiнiєю пiдземний свiт, у якому все зображалося в перевернутому виглядi (квiти голiвками донизу). На рушник наносили обереги: ромби, квадрати, якi символiзували безперервнiсть iснування людського життя i природи.
Наступний оберiг – це хлiб. Вiн має круглу форму – форму сонця. Як сонце дає життя всьому, так i хлiб живить усiх людей.
Жодне свято не проходило без хлiба. При вiдвiдуваннi новонародже ного йшли з хлiбом, на весiллi не обходилися без хлiба-солi, благослов ляли молодих хлiбом, проводжали в останню путь знову ж таки хлiбом.
Завжди людину, яка приходила до хати, пригощали хлiбом. Це означало, що вона вже не має морального права приносити цiй хатi зло.
Крiм хлiба-солi, велику магiчну силу, як вважали, мала вода. Особливо шанували i користувалися непочатою водою з криницi. Дiвчата використовували її для чарiв, немовлят купали саме в такiй водi.
У християнських вiруваннях вода також посiдає чiльне мiсце. Особливо цiлющою вважають воду, освячену на Водохрест (йорданську воду). Нею виливали хворих, кропили всi кутки хати, щоб не пiдступало зло.
Оберегом в усi часи для людини був одяг. Вiн захищав як вiд холоду, так i вiд злого ока. Вишивалися комiр сорочки, манжети рукавiв. Вишивка служила оберегом. У дiвчат оберiг – це вiнок, у жiнок – хустка, очiпок, намiтка. А чоловiки носили пояси – знак, що людина, захищена, готова до боротьби зi злом. Всi цi елементи нiби обрамляли тiло людини, не допускали до нього злих духiв.
Навколо людини також знаходилося багато оберегiв. Це часник, осика, верба, полин.
Часник розкладали по кутках столу на свят-вечiр. У весiльний вiнок вплiтали часник, щоб нiяке зло не брало дiвчину. А напередоднi Iвана Купала ним натирали вим’я корови, щоб вiдьма молоко не випила.
Осику використовували як засiб для боротьби з вiдьмами та упирями. В огорожу ставили осиковi кiлки, щоб уберегти корову вiд зазiхань вiдьми. Оберегом вiд хвороб i зла служила верба, освячена у Вербну недiлю. Нею жартiвливо били зустрiчних, бажаючи успiху в усьому.
Полин – теж оберiг. За тиждень до Зелених свят дiвчата робили клечальний вiнок. Його носили цiлий тиждень, а потiм вiн висiв над дверима, захищаючи вiд злих сил. Використовували його i в народнiй медицинi.
Але найсильнiшим оберегом було слово. Були складенi тисячi замовлянь i молитов, якi оберiгали людину. Це своєрiдний код, який давав доступ до таємної потужної енергiї. Вона зв’язувала людину з вищим, духовним свiтом. Тiльки словом лiкували пристрiл, переполох, крикливицi. Слово допомагало в сiмейному життi.
Щоб бути духовно чистими, схожими на Божi створiння, люди промовляли i промовляють молитви, якi є духовною наснагою для кожної душi. Слово, вимовлене з любов’ю i вiрою, оберiгає i самого промовця, i його рiдних, i того, на кого звернена молитва.
Щоб жити щасливо, у спокої, давайте триматися наших оберегiв! I тодi прийде гармонiя в нашi душi.
Схожі твори:
- Які настрої і почуття викликає оповідання Євгена Гуцала “Хто ти?” Євген Пилипович Гуцало – письменник з Поділля. Багато писав про дітей і для дітей. В оповіданні “Хто ти?” він знайомить нас із Галею, яка приїхала до матері. Галя – гарна дівчина. Ось як письменник змальовує її зовнішність: “Дівчина була вогнисто-руда, її коси роздимались хвилями тугого полум’я. Під тим полум’ям світилось...
- Утвердження загальнолюдських цінностей в оповіданні Євгена Гуцала “Хто ти?” Героїня оповідання Хто ти?- красива дівчина Галя, сирота, яка зростала в дитячому притулку. “Дівчина була вогнисто-руда, й коси її роздималися хвилями тугого полум’я. Під тим полум’ям світилось чистою білизною напрочуд вродливе обличчя, на якому особливо вирізнялись брови та очі – глибокі й блакитні”. Все було гарним у дівчинці, але вираз...
- Які думки та почуття викликає поема Т. Г. Шевченка “Кавказ”? …Живою душею в Украйні витай, Літай з козаками понад берегами, Розриті могили в степу назирай. Заплач з козаками дрібними сльозами І мене з неволі в степу виглядай… Уривок з поеми Колонізаторська політика Російської імперії була вкрай жорстокою по відношенню до інших народів. Народи, які були залежні від імперії, завжди були...
- “Мої враження від твору “Остання надія” Євгена Гуцала Для кожної людини, особливо для матері, немає нічого страшнішого, ніж втратити свою рідну дитину. На жаль, таке іноді трапляється, про один з таких випадків розповів усім читачам у своєму оповіданні Євген Гуцало. Це невелике оповідання навряд чи може викликати щось, крім суму, печалі і болю. У відповідності до змісту оповідання,...
- Чарівна сила таланту (життя і творчість Євгена Гуцала) Понад тридцять років творчості Євгена Гуцала – це поєднання яскравого літературного таланту і синівської любові до України. Визначальними рисами його характеру були дитяча вразливість душі, доброта, порядність, відсутність заздрості до інших літераторів. Євген Гуцало народився 14 січня 1937 року на Вінниччині в сім’ї вчителя. Дитячі роки майбутнього письменника припали на...
- Схожі поміж собою (за оповіданням Євгена Гуцала “Вигадники”) В оповіданні Євгена Гуцала “Вигадники” головними героями є Михайлик та Надійна. Вони чимось схожі поміж собою: у обох біляве, як льон, волосся, вони захоплено пізнають навколишню природу. Себе ці діти відчувають її частиною, уявляють, що вони квіти, і навіть вірять, що можна викликати вітер або дощ. Але Надійка більш жвава...
- Образ Жені у оповіданні Євгена Гуцала “Олень Август” Оповідання Є. Гуцала “Олень Август” може бути цікаве для читачів з декількох причин. Особисто для мене воно зрозуміло тим, що всі події, які зображені в оповіданні, відбуваються у наш час, а проблеми, які висвітлені в творі, сьогодні є досить актуальними. Зміст цього оповідання дуже глибокий, і для того, щоб вірно...
- “Характеристика Жені з оповідання Євгена Гуцала “Олень Август” Кожна людина іноді, час від часу, схильна хоча б трохи помріяти. Особливо схильні до цього діти. У всіх дітей хорошо розвинена фантазія, у них достатньо вільного часу для того, щоб фантазувати і замислюватися про щось нове і раніше невідоме. Про одного з таких хлопців, а може і про самого себе...
- Картини голодомору 1933 року (За повістю Євгена Гуцала “Голодомор”) Ми не повинні забувати жодної зі сторінок історії багатостраждального українського народу, навіть найстрашніших. Жахливе відчуття охоплює кожного, хто дізнається подробиць трагедії, яка сталася на квітучій благословенній землі без малого сімдесят років тому. Досі важко повірити, що в Україні раптово зник хліб і люди залишилися без жодної зернини в урожайний 1932...
- “Як взяти інтерв’ю у Жені з твору Євгена Гуцала “Олень Август?” Навряд ким-небудь колись були написані оповідання або інші прозові твори, в яких би повністю були відсутні головні герої-люди. Людина – це найцікавіше практично в кожному літературному творі. Письменники дуже люблять описувати людей, їх поведінку, погляди на життя і на речі. Я думаю, що часто у читачів виникає бажання поспілкуватися з...
- Твір “Характеристика образу Жені за оповіданням Євгена Гуцала “Олень август” План. 1.Женя – звичайний школяр, його ставлення до навчання. 2. портрет хлопчика. 3. риси характеру героя: а) добрий, щирий у власних почуттях; б) цілеспрямований, в) великий мрійник і фантазер; г) наполегливий, готовий до подолання будь-яких труднощів; д) спостережливий; е) наївний; є) прагнення до самоствердження; ж) неохайний. 4. Женя – майбутній...
- Морально-етичні проблеми в оповіданні Е. Гуцала “Хто ти?” І. Оповідання Є. Гуцала “Хто ти?” (Оповідання “Хто ти?” відзначається глибиною зображених образів та значенням порушених морально-етичних проблем. Воно змушує читачів замислитися, зачіпає їхні душі та не залишає байдужими.) ІІ. Проблематика оповідання “Хто ти?” 1. Образ матері Галі Одарки. (Одарка покинула свою маленьку дочку Галю, віддала її у притулок. Галя...
- Морально-етичні проблеми в оповіданні Є. Гуцала “Хто ти?” Образ матері Галі Одарки. Одарка покинула свою маленьку дочку Галю, віддала її у притулок. Галя не знала ні свого батька, ні матері. Через образ Одарки автор порушує дуже важливу проблему – проблему материнства, відповідальності та людяності. Адже як змогла ця жінка зректися власної дитини? Образ Галі. Провівши дитинство у притулках,...
- Людські долі в оповіданні Є. Гуцала “Хто ти?” І. Євген Гуцало – лауреат державної премії. (Євген Гуцало – автор віршів, і оповідань, повістей та романів, у яких звучить любов до рідного краю, до природи, до людей. За збірку дитячих оповідань “Прилетіли коні” та за повість про дружбу українських дітей із узбецькою дівчинкою Саййорою письменника було відзначено найвищою премією...
- Що таке загальнолюдські цінності? (За оповіданням Є. Гуцала “Хто ти?”) Відношення до дітей – це майбутня доля батьків. Коли діти щасливі, то суспільство розвивається нормально. Коли ж багатьом дітям не вистачає материнської ніжності, суспільство приречене на розлад і руйнування. Головна героїня оповідання Євгена Гуцала “Хто ти?” – дівчина Галя, сирота, яка виросла в дитячому притулку. Автор описує красу дівчини: “Дівчина...
- МАРКО ВОВЧОК “МАКСИМ ТРИМАЧ”. ПОЧУТТЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ТА ВИНИ ЯК УСЕЛЮДСЬКЕ ПОЧУТТЯ Тема. МАРКО ВОВЧОК “МАКСИМ ТРИМАЧ”. ПОЧУТТЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ТА ВИНИ ЯК УСЕЛЮДСЬКЕ ПОЧУТТЯ 1. Яким чином козаки давали звістку своїм про те, що саме вони йдуть до них? А Свистом. Б Запалювали березу або інше дерево. В Співали українською. Г Вигукували, наче нічний птах. 2. Очікуючи коханого, Катря вишивала… А Собі...
- “Пiсня про Буревiсника” Максима Горького – пам’ятка доби росiйських революцiй, її вплив на настрої сучасникiв В iсторiї було чимало переломних моментiв, але початок ХХ сторiччя був особливим навiть серед них. Його можна назвати добою не-однорiдностi розвитку цивiлiзацiї, зiткненням культурних епох, що вже потiм вилилися в полiтичнi катаклiзми. Ламалися традицiї, як звичаєвi в багатьох країнах, так i мистецькi. Моральне сум’яття, загальна невдоволенiсть, розчарованiсть i найрiзноманiтнiшi пошуки...
- Настрої задуму в поезії Підпалого Моя Україна.. Мій рідний край, великий-превеликий, неповторний У своїй красі! Його поля, луки й ріки хвилюють, бентежать душу, викликають такі емоції, що пісня ллється з уст. Україна – це сліпуча синь неба, легкокрилі тополі та червона калина, хрещатий барвінок і огнисті мальви. Україна – це стрімкий потік Дніпра, гіркий полин...
- Людина, яка викликає повагу Теплого травневого вечора молоді студійні чекають, зібравшись на свою першу репетицію свого режисера і вчителя. Його ім’я – Лесь Курбас! Образи, почуття, голоси… Вони не підвладні часові. Вони оживають і проймають душу, коли читаєш спогади акторів, режисерів – друзів та учнів Леся Степановича Курбаса, великого українського режисера, організатора двох неповторних...
- Настрої любовних віршів Блока У Блоку немає соціальної характеристики персонажа навіть у межах, можливих для даного жанру. Героїня вірша не представлена як певний тип, та й історія її любові не ясна, її життя ми не можемо представити і так, скажімо, як життя персонажа вірші Некрасова “Трійка”. Отже, вірш Блоку залишається в рамках романтичного методу,...