Людські долі в оповіданні Є. Гуцала “Хто ти?”

І. Євген Гуцало – лауреат державної премії. (Євген Гуцало – автор віршів, і оповідань, повістей та романів, у яких звучить любов до рідного краю, до природи, до людей. За збірку дитячих оповідань “Прилетіли коні” та за повість про дружбу українських дітей із узбецькою дівчинкою Саййорою письменника було відзначено найвищою премією у галузі літератури – Державною премією імені Т. Шевченка.)
ІІ. Нелегкі долі героїв оповідання “Хто ти?”
1. Тема батьків і дітей в українській літературі. (Ця тема належить до вічних тем, але Є.

Гуцало зумів розкрити її через призму милосердя: дочка, колись покинута і забута матір’ю, не стала злою і мстивою. Виросла вона доброю і духовно зрілою людиною.)
2. Образ Галі-старшої. (З болем у серці їхала Галя поглянути в очі матері, яка від неї відмовилася ще в дитинстві і жодного разу не приїхала до неї, не поцікавилася її долею. Не дорікати, а просто подивитися на жінку, яка дала їй життя. Галя-старша – вродлива, благородна дівчина. Вона не сподівалась зустріти матір на смертному одрі. Але те, що мати її не впізнала, запитала “Хто ти?”, боляче вразило дівчину. Проживши довгий час у притулку, Галя не бажала

такої долі меншим своїм братику і сестричці: “здогадувалась, що сама гірко скривджена, вона не захоче, аби ці дві крихітки звідали те саме, щоб вони були обділені ласкою, сердечністю, щирістю”.)
3. Роль казки про брата та двох сестер. (Складена дітьми казка про нелегкі долі дітей – це перший ключ до усвідомлення того, як діти потрібні одне одному. Галя-старша зробила для малих усе, щоб вони не загубилися на теренах життя, а діти Галі – щоб пам’ятали і знали свій рід, щоб серце ніколи не мало образи на інших. Мудрість старшої сестри у тому, що вона збагнула: “Ми не вибираємо собі матерів і батьків, не вибираємо”.)
4. Образ Нестора Минайленко. (Нестор – колишній матрос, який трохи хизується ним. Нестор не має такої благородної душі, як Галя-старша. Його фраза: “А вона (матір) тебе пожаліла? Скажи, пожаліла?.. Себе пожалій”, – свідчить про егоїзм хлопця з благополучної родини.)
5. Характеристика Одарки. (Одарка – жінка, яка, на мою думку, сама занапастила собі життя і позбавила дитинства своїх дітей. Таку жінку жаль. Не можна цуратися своїх дітей. Одарка, купуючи собі миті кохання, сама не була щасливою і життя дітей знівечила.)
ІІІ. Значення оповідання. (Автор своїм твором закликає бути милосердними, щирими, незважаючи на різні життєві труднощі.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Людські долі в оповіданні Є. Гуцала “Хто ти?”

Categories: Шкільні твори

Links