ВСТУП ДО РОЗДІЛУ “КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ”. МИКОЛА ВОРОНИЙ. КРАСА! НА СВІТІ ЦІМ КРАСА
Мета: почати ознайомлення учнів з новим розділом “Краса світу в художньому творі”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Артикуляційна гімнастика
– Позіхати із закритим і відкритим ротом. Позіхати, широко відкриваючи рот, шумно втягуючи повітря.
– Покашлювати довільно. Добре прокашлятися, широко відкривши
– Копіювати полоскання горла з перекинутою головою. Полоскання виконувати з густою рідиною (сік з м’якоттю, кисіль, кефір).
– Випивати воду невеликими порціями (до 30 ковтків). Пити можна крапельки води або соку.
– Із затиснутим носом надути щоки.
2. Робота над скоромовкою
В рукомийнику помию
Руки я брудні.
Хай подасть мерщій сестричка
Рушничок мені.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в парах. Гра “Ти – мені, я – тобі”
Учні в парах ставлять одне одному запитання за змістом
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.
– Прочитайте його назву.
– Як ви вважаєте, про що йтиметься у творах цього розділу?
– Які за жанром твори ми будемо вивчати?
– Твори яких авторів будемо читати?
– З ким із них ми вже знайомі?
– А з ким познайомимося?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вчителем вірша Миколи Вороного “Краса! На світі цім Краса…”
– Чи сподобався вам вірш?
– Які почуття намагався передати поет?
– Чим він захоплюється?
– Чому слово Краса написане з великої літери?
– Які порівняння вживає поет у вірші?
2. Ознайомлення із вступом до розділу
Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями (с.31)
– До чого спонукатимуть вас твори цього розділу?
– Що треба намагатися сприймати?
– Що таке поезія?
– Що поети висловлюють у своїх творах?
3. Фізкультхвилинка
4. Слухання й обговорення віршів
– Послухайте вірш Лесі Українки.
Спить озеро, спить ліс і очерет.
Верба рипіла все: “Засни, засни…”
І снилися мені все білі сни:
На сріблі сяяли ясні самоцвіти,
Стелилися незнані трави, квіти,
Блискучі, білі… Тихі, ніжні зорі
Спадали з неба – білі, непрозорі –
І клалися в намети…
– Які почуття передає поетеса в цьому вірші?
– Який настрій створюють ці рядки?
– Який світ постає перед вами, коли ви слухаєте поезію Лесі Українки?
– Послухайте вірш І. Я. Франка.
Веснянії пісні,
Веснянії сни,
Чом так безутішні,
Безвідрадні ви?
Чи для вас немає
Зелені в лісах,
Чи для вас не сяє
Сонце в небесах?
Чи для вас весела
Квітка не цвіте,
Що лиш вбогі села,
Людський біль здрите?
– Чому поета не радує весна?
– Чого його пісні і сни безутішні?
– Що таке проза?
– Про що розповідають письменники в прозових творах?
– Що потрібно зробити, щоб зрозуміти прозовий твір?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Які відкриття для себе зробили?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати виразне читання свого улюбленого вірша українських поетів.