ЗАЧАРУВАЛА ВСЕ ЗИМА. МИКОЛА ВОРОНИЙ “СНІЖИНКИ”

II семестр

З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)

ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 3

Урок 65. ЗАЧАРУВАЛА ВСЕ ЗИМА. МИКОЛА ВОРОНИЙ “СНІЖИНКИ”

Мета: ознайомити учнів з творчістю видатного майстра поетичного слова Миколи Вороного; удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Уранці

Уляна Уласа

Ураз умивать узялася.

Улас утікав, ухилявся:

Учора уже умивався.

Ю. Кругляк

2. Гра “Пеньок”

Котик білка щука

Котик гілка щука

Кошик білка щука

Котик білка щока

Котик білка щука

3. Гра “Додай склад – утвори слово”

Мі – …(сяць) мі – …(нус) го – …(мін) го – …(лос)

Мі – …(кроб) мі – …(ра) го – …(нчар) го – …(лка)

Мі – …(ністр) мі – …(сто) го – …(пак) го – …(луб)

Мі – …(раж) го – …(ра)

4. Робота над прислів’ям

– Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?

(Хочеш

бути щасливим – не будь лінивим.)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах

Учні в групах розказують свої розповіді про зиму. Обирають кращу розповідь і розказують перед усім класом.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із творами видатного майстра поетичного слова Миколи Вороного. Його твори надзвичайно мелодійні, проникливі, сповнені любові до рідної землі.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

– Микола Кіндратович Вороний народився 7 грудня 1871 р. у сім’ї ремісника на Катеринославщині (тепер Дніпропетровська область). Коли хлопцеві було півроку, родина переїхала до Харкова. Спочатку він навчався в Харківському, а потім – у Ростовському реальному училищі. Перші вірші Вороний почав писати, ще навчаючись у Харківському реальному училищі. У 1893 р. він надрукував перший вірш “Не журись, дівчино”.

2. Опрацювання вірша М. Вороного “Сніжинки” (с. 68-69)

1) Виразне читання вірша вчителем.

– Яка картина постала у вашій уяві під час слухання вірша?

Фізкультхвилинка

2) Словникова робота.

Сюди

Вітрець

Пушиночки

Зеленню

Вродились

Ковдрою

Променистої

Дурнесенький

Прибратись

Злючою

Читання слів “луною” за вчителем.

– Прочитайте слова – назви предметів; назви дій; назви ознак.

– Прочитайте слова скоромовкою, “дощиком”.

3) Читання вірша “ланцюжком” за строфами.

– Простежте, як змінюється настрій сніжинок від веселого до сонливого. Чому так відбувається?

4) Гра “Диктор телебачення”.

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

– Назвіть пестливі слова, які поет уживає у вірші. Про що це свідчить?

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Із чим порівнюють себе сніжинки? Прочитайте.

– Про що турбуються сніжинки?

6) Робота в групах.

Дібрати з вірша:

1-ша група – слова – назви предметів;

2-га група – слова – назви ознак;

3-тя група – слова – назви дій.

7) Гра “Знайди риму”.

Сніжиночки… (пушиночки);

Води… (сюди);

Носилися… (крутилися);

Зими… (ми);

Спатоньки… (матінки);

Малі… (землі);

Буйнесенький… (дурнесенький);

Нас… (час);

Блідная… (бідная);

Суха… (кожуха);

Нагріємо… (накриємо);

Сніжком… (пушком);

Злючою… (пахучою);

В сні… (навесні);

Колосистої… (променистої);

Урожай… (край).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?

– Хто його автор?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЗАЧАРУВАЛА ВСЕ ЗИМА. МИКОЛА ВОРОНИЙ “СНІЖИНКИ”