Відповіді до теми: Авторська позиція у кіноповісті “Україна в огні”
Як подається авторська позиція О. Довженка у кіноповісті “Україна в огні”?
У той час, коли митець писав свій твір, позиція автора мусила бути прихованою, тобто міститися у підтексті та домислюватись шляхом повернення до попе реднього фрагмента.
Що таке підтекст, як він створюється?
Підтекст – це своєрідний повтор словесного чи ситуативного, але віднесеного на значне місце у творі. Важливим фактором при створенні підтексту є особис тість автора, час, умови створення твору, ментальність суспільства в цілому. Максимально
У чому полягає сутність поглядів Олександра Довженка на змальовані ним події у кіноповісті?
Автор розглядає змальовані у творі події як певну ланку у величезному ланцю зі всієї історії народу. Тому і створює роман-хроніку з деякими компонентами іс торіософізму, де на перше місце виводить героїчних українців, які потрапили під жорна двох тоталітарних режимів – радянського та фашистського.
Коли виник задум у письменника щодо створення цієї кіноповісті?
Задум написати цей твір про перший, найтяжчий рік війни, рік відступу,
Який резонанс мала поява цієї кіноповісті?
Спочатку із захопленням була сприйнята М. Хрущовим, але Сталіну не сподобалась, він заборонив її друкувати, бо побачив правду про тогочасні події. Цей твір звучав як докір його владі. Згодом Сталін назве О. Довженка автором “анти – радянської повісті”.
Який образ у кіноповісті став уособленням тодішнього народного духу?
Таким уособленим образом постає Лаврін Запорожець – це монументальна постать, батько п’ятьох синів, красуні-дочки і дід маленьких онуків. Мудрим його зробив досвід, бо мав він силу не лише фізичну, а й внутрішню, непримиренність до ворога.
Образи жінок у творі, їх актуальність.
Війна стала справжнім випробуванням для молоді, перш за все для дівчат і жінок. Зокрема О. Довженко майстерно змалював образ ліричної, здатної на самопожертву Олесі Запорожець. Вона – центраіьна в цьому творі, стала певним ореолом мучеництва, страждань і все-таки відродження. Поряд з образом Олесі вміло подається автором ще один образ Христі Хуторної, душа якої була зламана ще на початку війни, коли в неї на очах рідний брат убив батька. Це спричинило ненависть Христі до всіх полонених, дезертирів, боягузів.
Що оспівав та засудив у своєму творі О. Довженко?
Цей твір – осуд радянської системи за фашистську окупацію, коли Україну було кинуто фактично на поталу, на розправу німцям. І водночас – це гімн рідній землі та її мужнім воїнам-захисникам.