ВАДИМ КРИЩЕНКО
Так збіглося, що Вадим Дмитрович народився у День гумору, 1 квітня. Тепер, крізь призму часу, можна стверджувати – такий символічний збіг виявився щасливим у його творчій долі, але батькам Вадима тоді було не до жартів. Вони обидва навчалися у педінституті (у той час – інституті соціального виховання), тож перші роки Вадима минули на берегах мальовничої річки Хомори у бабусі з дідусем у селі Глибочок Баранівського району в оточенні незайманої поліської природи.
Спогади про перші дитячі роки, любов до рідної землі вплітаються до багатьох
Після повернення батька з фронту Крищенки оселилися в Житомирі. Батько працював директором середньої школи №1 на Мальованці, а згодом – у школі №23, яку й закінчив Вадим. Коли йому виповнилося 14 років (навчався у сьомому класі), померла його мати. її світлий образ і тема малої батьківщини проходять крізь всю творчість поета.
Як згадує сам Вадим Дмитрович, писати вірші він почав ще в школі. Великий вплив на його становлення як поета-пісняра справив Андрій Малишко. На той час Вадим уже був студентом факультету журналістики Київського університету, відвідував літературну студію, якою
Згадує Вадим Крищенко: “Один із перших своїх поетичних зошитів я віддав читати Андрію Малишку. По якомусь часові приходжу до нього і з хвилюванням запитую: “Андрію Самійловичу, ну як?.. У відповідь чую: “Твої вірші, Вадиме, як пісня”. Я тоді подумав: “А це добре, чи погано?” Тільки через багато років по тому зрозумів, що великий Майстер, який сам прекрасно писав пісні, зумів розгледіти в поетові-початківцеві цю схильність до
Пісні”.
Після закінчення університету Вадим Крищенко певний час перебував на журналістській роботі. У 1963 році побачила світ перша збірка поезій “Тепла прорість”. У наступні роки з’явилося ще понад ЗО поетичних збірок В. Крищенка, він автор понад 300 пісень. Працював у співавторстві з такими відомими композиторами, як Геннадій Татарченко, Олександр Злотник, Ігор
86
Поклад, Олександр Морозов, Павло Дворський і багато інших. “Хай щастить вам, добрі люди”, “Родина”, “Молитва”, “Білі нарциси”, “Берег любові”, “Отчий край”, “Осінні яблука” – ці та багато інших пісень широковідомі. Майстерність його пісенного слова випробувана часом і зігріта любов’ю багатьох людей.
Софія Ротару, Василь Зінкевич, Лілія Сандулеса, Іво Бобул, Оксана Білозір, Іван Попович, Павло Дворський, Павло Зібров, Віталій і Світлана Білоножки та багато інших українських співців охоче включають до свого репертуару пісні Вадима Крищенка, стаючи разом із композиторами його співавторами. Неперевершеними виконавцями пісень поета були незабутні Назарій Яремчук і Раїса Кириченко.
Заслужений діяч мистецтв України Вадим Крищенко неодноразово ставав переможцем престижного конкурсу сучасної української пісні “Пісенний вернісаж”, який щорічно проводиться в Національному палаці “Україна”.