Усвідомлення необхідності жалю й поваги до людини в оповіданні А. П. Платонова “Юшка”
Оповідання А. П. Платонова “Юшка” необхідно читати кілька разів, щоб краще зрозуміти щирий зміст добутку. На перший погляд тут мова йде про людину, про яке можна сказати, що він “не від миру цього”. Дійсно, Юшка не схожа на всіх навколишнім. Його разюча несхожість на інші не має пояснення.
Юшка таким, мабуть, народився Він немов з іншої планети, чим ті, хто живе в його містечку. Ми нічого не знаємо про життя Юшки. Перед нами він з’являється старим, хоча йому всього лише біля сорока років.
У Юшки було нелегке життя Але він сам не
Юшку, дійсно, не турбують питання особистого комфорту й благополуччя. Здається, що він не думає взагалі ні про що – тільки лише працює з ранку до вечора, а один раз у рік іде кудись вдеревню. Життя Юшки нікого не цікавить, хіба що роздратовані перехожі зганяють на ньому своє зло, або ж діти розважаються, знущаючись зі старого.
Оповідання Платонова дуже короткий. Буквально через кілька сторінок ми довідаємося про смерть
На початку оповідання Юшка з’являється перед нами нікому не потрібним, нещасним, всіма зневажуваним і вбогим. Наприкінці оповідання ми розуміємо, наскільки він вище й значніше, ніж дріб’язкові й злісні люди, які все життя йому досаждали И відразу ж встає питання про усвідомлення необхідності поваги й жалю до людини. Нехай ця людина так несхожа на всіх навколо, нехай він здається непотрібним і марним… Втім, кому дане право ділити людей на корисні й марних? В оповіданні Платонова п’яні озлоблені перехожі беруться судити про це.
Але чим же вони самі краще Юшки? Тільки лише тим, що сильніше? Або в них є якісь інші достоїнства. На жаль, про їхні достоїнства ми так нічого й не довідалися протягом усього оповідання. А про те, що зробила Юшка для всіх, у тому числі й для недалеких жителів свого містечка, ми довідаємося наприкінці оповідання.
Завдяки Юшці в містечку з’явився лікар, готовий лікувати від найтяжкої хвороби – туберкульозу, причому не вимагаючи навіть найменшої плати за свою роботу Поки був живий Юшка, нікому в голову не приходило хоча б пошкодувати його. І мовлення вуж тут ніяк не може йти про повагу до нього або хоча б про жаль. Після того, як черговий перехожий зганяв на старому свій поганий настрій, Юшка залишався лежати в пилу. Іноді в нього не було сил піднятися.
І тоді приходила дочка хазяїна кузні, у якого Юшка жив і працювався Дочка хазяїна також ставилася до старого із презирством. У її душі не було жалості до нього. “Краще б ти вмер, Юшка, – говорила хазяйська дочка. – Навіщо ти живеш?
” Здавалося б, хто дав їй право міркувати про те, для чого живе людина. Але вона не почуває жалі й не розуміє цінності життя такої людини, що нікому не потрібний. Адже саме таким виглядає Юшка Тим часом сам він не розуміє подібних питань. “Юшка дивився на неї з подивом. Він не розумів, навіщо йому вмирати, коли він народився жити”.
Виходить, що Юшка набагато розумніше, ніж навколишні його люди. Адже він усвідомить цінність жизнивообще й своєї зокрема. Він намагається пояснити це. Але його ніхто не розуміє. “Це батько-мати мене народили, їхня воля була, – відповідала Юшка, – мені не можна помирати, і я батькові твоєму в кузні допомагаю”.
Звичайно, з погляду навколишніх, робота в кузні не виглядає належним виправданням життя нещасного старого. Дочка хазяїна кузні не намагається хоча б поспівчувати Юшці. Вона, як і всі сусіди, безапеляційно судить про його непотрібність, її думка щодо його існування повністю збігається з думкою більшості: “Іншої б на твоє місце найшовся, помічник який! ” Юшка намагається виправдати себе, своє існування. У його словах таїться неясна надія, що жорстоко руйнується дочкою хазяїна кузні.
“- Мене, Даша, народ любить! Даша сміялася. – У тебе зараз кров на щоці, а минулого тижня тобі вухо розірвали, а ти говориш – народ тебе любить!.. – Він мене без поняття любить, – говорила Юшка. – Серце в людях буває сліпе”.
Юшка набагато мудріше, ніж усі, хто його оточує. Правда, його мудрість занадто відрізняється від законів, по яких живуть у суспільстві. Правила й закони людей, що оточують Юшку, можна назвати звіриними. Саме тому старий і викликає загальну лють Він слабшав, не може захистити себе. А в суспільстві не прийняте жаль, і про повагу ніхто навіть не замислюється.
Платонов зображує цілком повсякденну ситуацію, що, на жаль, зустрічається дуже часто. І от слова, які довелось почути Юшці, були сказані черговим веселим перехожим: “Чого ти землю нашу топчеш, боже опудало! Хоч би ти помер, чи що, може, веселіше стало б без тебе, а то я боюся скучити… ” Юшка посмітив заперечити, “мабуть, перший раз у житті”. “- А чого я тобі, чим я вам заважаю!..
Я жити родителями поставлений, я за законом народився, я теж всьому світлу потрібний, як і ти, без мене теж, виходить, не можна!.. Перехожий, не дослухавши Юшку, розсердився на нього: – Так ти що! Ти чого заговорив?
Як ти смієш мене, самого мене із собою рівняти, юрод негідний! ” Це були останні слова, які довелось почути Юшці на цьому світлі. У душі перехожого не з’явилося ні краплі жалю. Він ударив старого й спокійно пішов додому пити чай.
Юшка вмер. Смерть нещасного старого лягає незмивною плямою на жителів містечка. Їхня черствість і жорстокосердість привела до того, що сама добра й сама безмовна людина вмерла, так і не відчувши тепла, жалю, поваги Люди думали, що без нещасного старого їхнє життя буде краще?
Але вони помилялися. “Однак без Юшки жити людям стало гірше. Тепер вся злість і знущання залишалися серед людей і витрачалися меж ними, тому що не було Юшки, що сумирно терпели всяке чуже зло, жорстокість, глузування й недоброжелательство”.
Схожі твори:
- Переказ і коротка характеристика добутку Юшка Платонова А. П План переказу 1. Хто такий Юшка. Його портрет. 2. Відношення дітей до Юшки. 3. Злість дорослих побачивши Юшки. 4. Розмова Юшки з дочкою хазяїна кузні Дашей. 5. Щорічна відпустка Юшки. 6. Смерть цієї людини. 7. У містечко приїжджає дівчина й запитує Юхима Дмитровича. 8. Вона залишається в місті й всьому...
- Юшка Платонова А. П “Давно, у стародавній час, жив у нас на вулиці старий на вид людин. Він працював у кузні при великій московській дорозі… підручним помічником у головного коваля…” Підсліпуватий і слабосильний, він носив воду, вугілля, роздмухував хутра – словом, куди пошлють. Кликали його Юхимом, але люди називали його Юшкою. Жив він на...
- Переказ змісту повісті Платонова “Юшка” Давно, в старовинне час, Жив на одній вулиці старий на вигляд людина. Він працював у кузні при великій московської дорозі підручним помічником у головного коваля: носив у кузню воду, пісок і вугілля, роздував горно, тримав гаряче залізо на ковадлі і робив всяку іншу роботу. Звали його Юхимом, але всі люди...
- Характери героїв оповідання А. П. Платонова “Юшка” Особливістю оповідання А. П. Платонова “Юшка” можна назвати приголомшливу вірогідність описаної обстановки. У нас, читачів, немає приводу сумніватися в правдивості історії. Усе – і характери героїв, і сама ситуація – здаються цілком правдоподібними й дуже пізнаваними. Про характер людей, імена яких не називаються за рідкісним винятком, можна сказати дуже й...
- Оповідання А. П. Платонова “Юшка”. Тема любові й ненависті навколишнього героя людей Коротке оповідання Платонова залишає почуття гіркоти. Поневоле разочаровиваешься в людях, яких зображує автор. Здається, що в місті, де живе Юшка, немає жодного чималої й шляхетної людини, усе перетворилися в тупій і небезпечній тваринах. Моральна й духовна деградація, про яку говорить автор, приводить до появи подібних монстрів. На Русі завжди почитали...
- Рассказ о добром человеке… (А. Платонов. “Юшка”) Основное чтение произведений писателя А. П. Платонова, я думаю, у меня впереди. Но мне и сейчас интересны его рассказы, нравится его “слово”, привлекают мир и поступки его героев. Герой А. Платонова – человек, как любил говорить сам автор, гуманного сердца, в чем и “заключается все человеческое богатство”. Убедил меня в...
- Особливості народного характеру в прозі А. П. Платонова. Сила жіночого характеру в оповіданні А. П. Платонова “Піщана вчителька” 1. Творчість Платонова. 2. Особливості народного характеру. 3. Сила жіночого характеру в оповіданні “Піщана вчителька”. Творчість Платонова є одним із самих значних явищ у літературі XX століття Перший етап творчості пов’язана із пролеткультом. Основною темою творчості Платонова була ідея перебудови за допомогою техніки. Велике значення мають публікації про народно-господарські проблеми,...
- Усвідомлення громадянської позиції людини (за творами Т. Шевченка) Глибока філософія прихована у словах В. Джеймса: “Суспільство деградує, якщо не отримує імпульсів від окремих особистостей; особистість деградує, якщо не отримує співчуття від усього суспільства”. Я думаю, однією із таких особистостей, яка підштовхнула суспільство до активних дій у боротьбі за волю, свободу народу був і залишається Т. Шевченко. Не кожного...
- ЮШКА – АНДРЕЙ ПЛАТОНОВ (1899-1951) – УРОКИ ДОБРОТЫ УРОКИ ДОБРОТЫ АНДРЕЙ ПЛАТОНОВ (1899-1951) ЮШКА Давно, в старинное время, жил у нас на улице старый на вид человек. Он работал в кузнице при большой московской дороге: он работал подручным помощником у главного кузнеца, потому что он плохо видел глазами и в руках у него мало было силы. Он носил...
- Трагедія чесної людини в оповіданні “Кресафт” Оповідання Олеся Гончара передає задушливість суспільно-політичної атмосфери на початку 60-х років. Головний герой оповідання Кресафт Кухаренко, як і колись на фронті, понад усе цінував честь і людську гідність. Вчинок його є цілком природним і зрозумілим: він пообіцяв сплатити людям на трудодень півтора кілограма заробленого ними зерна і додержав свого слова....
- Від “зовнішнього” людини до “таємного” (по повісті А. П. Платонова “Таємна людина”) Ім’я самобутнього російського письменника Андрія Платоновича Платонова (Климентова) не дуже давно стало відомо широкому колу читачів. До сожале нию, його дивна проза, вистраждана, по власному визнанню автора, ” серцем, щооголилося,”, довгий час залишалася примусово незатребуваної читачами. Дійсно, у прози Платонова важка доля. В 1927 р. відбувся його яскравий дебют: збірник...
- Сповідь Соколова в оповіданні “Доля людини” По своїй стилістичній організації сповідь Соколова двоїста. У цих кульмінаційних моментах мовлення героя наближене до авторського мовлення, зливається з нею. Те, що мовлення героя вибудуване автором, проявляється й у насиченості оповідання Соколова роздумами-відступами, і в поступовому включенні в мовлення героя високих літературних слів і правильних синтаксичних конструкцій Події, про які...
- Трагедія однієї людини в оповіданні И. А. Буніна “Пан із Сан-Франциско” 1. Цікава розважальна подорож, 2. Нескінченно заведений порядок. 3. Духовна спустошеність героя. 4. Безглузді заклики природи. Суспільство – цивілізована орда, що складається із двох могутніх племен: що набридають і нудьгують. Дж. Байрон Практично в усіх у житті є своя трагедія, але не багато хто готові винести її на публіку. При...
- “Зображення жахів війни в оповіданні Шолохова “Доля людини” Доля – слово загадкове. Я часто замислююся над його змістом. Що таке доля? Це прожите тобою життя, або те, що чекає попереду? Твої реальні вчинки або твої мрії? Людина сама будує свою долю, або її таки хтось визначає? А якщо вона вже визначена, чи можливо щось змінити? У різних людей...
- Образ героїчної людини в оповіданні М. Горького “Стара Ізергіль” Центральним образом романтичних добутків М. Горького раннього періоду є образ героїчної людини, готового до самовідданого подвигу в ім’я блага народу. До цих добутків ставиться оповідання “Баба Ізергіль”, яким письменник прагнув розбудити в людях діюче відношення до життя. Сюжет побудований на спогадах баби Ізергіль про своє життя й розказаних нею легендах...
- Фольклорні елементи поетики в оповіданні “Доля людини” Фольклорні елементи поетики “Долі людини” зовні мотивовані тим, що Соколов – виходець із трудового народу – носій його свідомості. Але їх “густота”, частота, а головне – разножанровость перетворюють його приватний, особистий голос у голос усього народу. У його оповіданні виражається народне відношення до праці, сім’ї, чужому горю, полону, зрадництву, батьківщині,...
- Проблема морального вибору в оповіданні Шолохова “Доля людини” 1. Вибір людини. 2. Позиція головного героя. 3. Шляхетність і великодушність Росіяни письменники завжди звертали величезну увагу на проблему морального вибору людини. В екстремальних ситуаціях людин показує свої щирі якості, робить певний вибір. Так підтверджується право називатися Людиною. Головний герой оповідання Шолохова “Доля людини” – простий росіянин людина. Йому довелося...
- Трагедія чесної людини в оповіданні Олеся Гончара “Кресафт” Оповідання Олеся Гончара добре передає задушливість суспільно-політичної атмосфери на початку 60-х років. Письменник нерідко зустрічався з бездушним і жорстоким ставленням партійного начальства до людини, тому і вирішив розказати про трагедію голови колгоспу, який став жертвою власної чесності і совісності. Головний герой оповідання Кресафт Кухаренко, як і колись на фронті, понад...
- Тема мужності й самовідданості в оповіданні М. А. Шолохова “Доля людини” Тема мужності й самовідданості проходить червоною ниткою в оповіданні Михайла Шолохова “Доля людини”. Ці два поняття стають найважливішими для образа головного героя. Андрій Соколов зміг крок за кроком перебороти не тільки негоди, що зустрічаються на шляху, але й переступити через “не можу”, коли сили вже залишали його. І все це...
- Образ героїчної людини в оповіданні М. Горького “Старуха Ізергіль” Центральним образом романтичних творів М. Горького раннього періоду є образ героїчної людини, готової до самовідданого подвигу в ім’я блага народу. До цих творів належить оповідання “Старуха Ізергіль”, яким письменник намагався пробудити в людях активне відношення до життя. Сюжет побудований на спогадах старої Ізергіль про своє життя і легендах про Ларру...