Твір аналіз оповідання А. П. Чехова “Людина у футлярі”

Представляючи Бєлікова, я бачу людину, заточеного в невелику темну коробочку. Людина у футлярі… Це незвичайне словосполучення дуже точно розкриває суть людини. Але найбільше вражає те, що людина не намагається змінити щось у своєму житті, йому зручно і спокійно за стінами своєї “коробки”, адже саме так вона не бачить жахливого світу, де так багато проблем, де люди страждають, а зустрічаючись з неприємностями, повинні бути вкрай рішучими. Антон Павлович описує нам людини, що відмовляється від цього світу, адже його влаштовує його власний,

що здається йому найкращим. Звернемо увагу на зовнішній вигляд Бєлікова: навіть в гарну погоду він “ходив у калошах і з парасолькою і обов’язково у теплому пальто на ваті”. Всі його речі були у футлярах, більше того, навіть “… обличчя, здавалося, теж був у чохлі, так як він весь час ховав їх у піднятий комір”. Головний герой постійно носив “темні окуляри, фуфайку, вуха закладав ватою і коли сідав на візника, то наказував піднімати верх”. Толь тому можна сказати, що Бєліков робив все можливе, щоб одягатися в футляр.

Справжнє завжди викликало в ньому огиду, а ось минуле він звеличував.

Його думки, як і він сам затягнуті, замкнені, він їх також поміщав у футляр. “Для нього були відомі тільки циркуляри та газетні статті, в яких заборонялося що-небудь”. Запитаєте, чому? Все тому що в заборонах все визначено, немає неясностей. Все в футлярі – саме такий собі уявляє Бєліков щасливе життя. Але якщо б все було так просто, адже він не тільки сам жив у своєму замкненому світі, а й намагався нав’язати кожному свої правила і заборони.

Його немислима обережність, незрозумілі думки чинять тиск на оточуючих, намагаючись залучити в свій чохол. Герой проти будь-яких нововведень, він весь час боїться, як би так не вийшло, що начальство дізнається! “Чорний футляр” оволодіває нею повністю, пригнічуючи всі позитивні емоції і будь-якого роду розваги.

Бєліков розуміє, що в силу своєї роботи, він зобов’язаний бути в добрих стосунках зі своїми колегами, він намагається стати доброзичливим. Але якими способами? На його думку, прийшовши в гості, і присівши де-небудь далеко від всіх, він вже є їх товаришем. Але його все одно не любили і намагалися уникати. Не дивлячись ні на що, навіть в таких людях виникають почуття, Бєліков закохується в Варвару Саввишна Коваленко. Але, на жаль, він як завжди “ховає голову в пісок”, вважаючи, що все потрібно як слід обміркувати. “Варвара Саввишна мені подобається… і я знаю, одружитися необхідно кожній людині, але… все це, знаєте, вийшло якось раптом… Треба подумати”.

І навіть весілля у нього має бути за особливими правилами, тому що “одружишся, а потім, чого доброго, потрапиш в яку-небудь історію”. Кожне відповідально рішення Бєлікову дається неймовірно складно, а поки він зосереджується на проблемі, авось і вона сама пропаде. Але при всьому при цьому він дуже чутливий і вразливий, можливо, саме тому він так осторожничает. Згадаймо момент, коли Варя побачила його падіння на сходах. Він відчуває невимовне, це схоже на пробоїну у футлярі, що рівноцінно для нього погибелі.

Але ось головний герой помер і створюється таке враження, що саме для цього призначалася все його життя.

“Тепер, коли він лежав у труні, вираз у нього було лагідне, приємне, навіть веселе, ніби він був радий, що, нарешті, його поклали у футляр, з якого він вже ніколи не вийде”.

Але Бєліков ж не єдиний така людина, на світі ще безліч людей, що затягнув себе в рамки подібних футлярів. Що ж чекає таких людей в кінці життєвого шляху? Проживши чимало років і старою, хочеться зрозуміти, що роки життя не пройшли даром, що тебе оточують люблячі люди. До чого ж приходять люди, що проживають футлярних способом життя? На мою думку, їх єдиний вихід – це самотність, адже багато хто не хоче втручатися в життя людей, ув’язнених у чохол. А самотність – це найстрашніше для будь-якого, навіть перебуває у футлярі людини.

Твір на тему: Твір аналіз оповідання А. П. Чехова “Людина у футлярі”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Твір аналіз оповідання А. П. Чехова “Людина у футлярі”