Аналіз повісті Тургенєва “Весняні води” і оповідання Чехова “Аріадна”

І Тургенєв і Чехов описують драматичну долю двох чоловіків (Саніна і Шамохіна), що потрапили в кабалу до красивих хижачка – Полозова і Аріадні. Щоправда, вирішення цієї подібній ситуації багато в чому різний. У Тургенєва – у драматичному, і навіть у трагічному ключі, а у Чехова – в обьективно-іронічній манері. Мабуть, головне, на що слід звернути увагу, – невідповідність зовнішньої краси та хижої натури цих двох жінок. Чехов, як завжди, дає докладний опис фізичних даних Аріадни: Це була брюнетка, дуже худа, дуже тонка, гнучка, струнка,

надзвичайно граціозна. Далі оповідач продовжує: … у природи, коли вона творила цю дівчину, був якийсь широкий дивовижний задум. Той же Самохін надає її красі якусь надприродну бісівську силу: в ній вже сидів біс, яка день і ніч шепотів їй, що вона чарівна, божественна… уявляла себе в майбутньому не інакше як дуже багату і знатну.

3та чортівщину Аріадни виражається в цілому ряді, на думку Шамохіна, негативних якостей: дивовижне лукавство, хитрість, брехливість, постійне прагнення подобатися і ін Для чого ж дана їй богом ця незвичайна краса, грація, розум? Невже для того тільки, щоб валятися в ліжку, є і брехати, брехати

без кінця “. Бездуховність своєї коханої Шамохін бачить і в тому, що, на її думку, Болеслав Маркович краще Тургенєва. Нарешті Шамохін недоліки Аріадни переводить на всіх жінок: Ох, не вірте їм, вони дуже, дуже хитруй, страшно хитрі!.

Щоправда, сам автор не бере участі в цих одкровеннях Шамохіна, зберігає об’єктивну позицію: мені вже било нудно з ним і хотілося спати, я повернувся обличчям до стіни. Як і Чехов, Тургенєв дає докладний опис зовнішності Полозова: скрнлась за дверима, залишивши за собою швидкоплинне, але струнке враження чарівної шиї, дивовижних плечей і дивного стану. Однак не абсолютна, антична краса приваблює в ній: лоб у неї був низький, ніс кілька м’ясистий і кирпатий, а чарівність потужного, не то російської, не те циганського квітучого жіночого тіла. Тургенєв особливо виділяє наслідок плебейського походження (дочка мужика), виділяючи головну деталь: … Марія Миколаївна весь час говорила по-російськи, дивно чистимо, прямо московською мовою – народного, не дворянського штибу. Всі ці контрасти в її зовнішності і поводжень, особливо любов до всього російського, створюють її неповторну оригінальність, що уразила Саніна. Як особистість, Полозова духовно значно багатшими Аріадни, вона багатша її і в матеріальному відношенні, тоді як Аріадна зі своїми розгнузданими бажаннями живе за рахунок багатих коханців.

На відміну від Аріадни Полозова підкорює чоловіків якоюсь магічною, диявольською силою, яка проявляється під час побачення з Саніним в лісі. Під пером Тургенєва народжуються язичницькі, міфічні образи при поетизації цієї сили: розігралася сили, це вже не амазонка пускає коня в галоп – це скаче молодий жіночий кентавр, напівзвір і напівбог.

Таким чином, Чехов від Тургенєва успадкував інтерес до стихійному сторонам любовних відношенні. Щоправда, романтичну, ідеальну сторону любові Чехов, на відміну від Тургенєва, переводив в реальну, а то й у побутову сферу. І тільки в оповіданнях Шампанське і Нещастя в тургенєвській манері описує владу над людиною стихійних ірраціональних сил природи. Найбільш близькими в тематичному плані є Весняні води Тургенєва і Аріадна Чехова. Однак поневолення коханців стихійними почуттями, Чехов переводить з романтичного тургеневского стилю в комедійно-іронічну ситуацію.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Аналіз повісті Тургенєва “Весняні води” і оповідання Чехова “Аріадна”

Categories: Твори з української літератури

Links