ТОРРЕС-І-ВІЛЬЯРРОЕЛЬ, Дієго де

(1693 – 1770)

ТОРРЕС-І-ВІЛЬЯРРОЕЛЬ, Дієго де (Torres у Villarroel, Diego de – 1693, Саламанка – 1770, там само) – іспанський письменник.

Торрес-і-Вільярроель здобув освіту у Саламанкському університеті. З 1726 р. очолював кафедру математики того ж університету, пізніше змінив багато професій, а з 1745 р. став священиком. У яскравій, незвичайній навіть для свого часу особі Торрес-і-Вільярроелі поєднувалися немовби дві людини. Перша з них – невтомний шукач пригод, смілива і ризикована людина, яка, окрім усього, захоплюється містикою, астрологією, пише

трактати з магії та окультизму, сонники та календарі і прославилась своїми астрологічними прогнозами, які регулярно публікує під іменем “Великого оракула із Саламанки”. Друга – це допитливий вчений, знавець медицини, математики, астрономії, філософії, автор багатьох наукових праць, освічена й ерудована людина. Крім того, Торрес-і-Вільярроель був не позбавлений і художнього таланту, належав до кола найпомітніших письменників свого часу, тих, хто готував підгрунтя для іспанського літературного Просвітництва.

У літературу Торрес-і-Вільярроель увійшов як один із найпослідовніших спадкоємців традицій

визначного іспанського сатирика Ф. де Кеведо. Вже у своїх ранніх віршах, уміщених у збірці “Політичне дозвілля…” (“Ocios politicos…”, 1726) Т.-і-В. ущипливо критикує сучасне йому іспанське суспільство. Основу творчого спадку зрілого Торрес-і-Вільярроеля становлять його художня автобіографія “Життя, походження, народження, виховання і пригоди доктора Дією де Торреса-і-Вільярроеля, описані ним самим” (“Vida, ascendencia, nacimiento, crianza у aventuras del Dr. Diego de Torres у Villarroel, escrita por el mismo”, 4 ч. – 1743, 5 ч. – 1752, 6 ч. – 1758) та збірка повістей “Повчальні сновидіння” (\152).

Автобіографія Торрес-і-Вільярроеля написана в дусі крутійського роману, реальним обставинам та фактам власного життя автор намагається надати цікавої, повчальної форми. Водночас світоглядні настанови автора оповіді суттєво підпорядковані вимогам та завданням просвітницької естетики. Збірка “Повчальні сновидіння” – це своєрідна галерея сатиричних типів тогочасного іспанського суспільства. Центральне місце у збірці займає повість “Видіння і прогулянки із Франсіско де Кеведо столицею” (“Visiones у visitas con Francisco de Quevedo рог la corte”), у якій її автор разом із воскреслим із могили привидом Кеведо здійснює прогулянки Мадридом, під час яких вони разом спостерігають картини морального занепаду та духовної деградації в середовищі різноманітних соціальних прошарків іспанського суспільства. Аналогічна тематика характеризує й інші твори цієї збірки – “Переправа через Ахерон”, “Листи у потойбічний світ “та ін. За стильовими ознаками манера письма Торрес-і-Вільярроеля тяжіє до барокової поетики з її підкреслено метафоричними та ускладнено синтаксичними формами висловлювання. Типово бароковими є й основні символи та мотиви його поезії. Творчий доробок Торрес-і-Вільярроеля представлений також численними сатиричними сонетами і віршами, стилізованими під народну пісню (сегідилью), оброблену в дусі тематики бароко (марнота і недовговічність людського буття, символіка смерті, мотиви потойбічного життя тощо). Загалом творчість Торрес-і-Вільярроеля є яскравим зразком поезії пізнього іспанського бароко.

В. Назарець


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ТОРРЕС-І-ВІЛЬЯРРОЕЛЬ, Дієго де