Світове значення творчості – Тарас Григорович Шевченко
Тарас Григорович Шевченко
Світове значення творчості
Думка, що творчість Т. Г. Шевченка належить не лише Україні, а і всьому світові, підтверджується тим фактом, що його твори перекладено всіма слов’янськими мовами і багатьма мовами інших народів. Захоплено відгукнулись на творчість Великого Кобзаря Елізе Рекло, Георг Брандес, Альфред Єнсен, Любен Каравелов, Етель-Ліліан Войнич, Еліза Ожешко, Тодор Павлов, Рокуел Кент, Назим Хікмет, Луї Арагон та багато інших всесвітньовідомих літераторів.
Тарас Шевченко завжди ставав на захист
Саме тому творчість Т. Шевченка вплинула на білоруських поетів Янка Купала та Якуб Колас. Перші переклади Шевченка грузинською мовою здійснив поет Акакій Церетелі. А дослідники грузинської літератури вказують на спільні мотиви творчості Т. Шевченка, А. Церетелі та І. Чавчавадзе.
“Кобзар” Шевченка перекладено майже всіма існуючими мовами. Прогресивні письменники всього світу бачили в Шевченкові великого революційного поета, що кликав на боротьбу проти гніту і несправедливості.
Пам’ятники Великому Кобзареві побудовані не тільки на батьківщині поета, а і в інших країнах, таких як Канада, США, Франція, Румунія. Відкрито музеї та пам’ятники поетові у багатьох містах України й інших державах колишнього СРСР (наприклад, існує Форт Шевченка в Казахстані).
Іменем Шевченка названо школи, підприємства, навчальні й наукові заклади, театри.
На сценах багатьох театрів України ідуть вистави за творами Кобзаря. Щороку в день народження поета прогресивна громадськість України схиляє голову в глибокій пошані до пам’яті великого митця. Після проголошення незалежності України стало доброю традицією відзначати й річниці з дня перепоховання Т. Шевченка. “Шевченківські дні” стали для українського народу днями самовизнання і усвідомлення своєї значущості у світі. Бо саме Т. Шевченко першим в українській літературі пророкував нашому народові щасливе майбутнє. До постаті Шевченка звертаються письменники і поети. Павло Тичина, Максим Рильський, Володимир Сосюра, Іван Кочерга, Юрій Яновський, Оксана Іваненко, Ліна Костенко та інші змалювали у своїх творах безсмертний образ Кобзаря.
Українські шевченкознавці, звертаючись до творчості поета, допомагають краще усвідомити його роль у літературному процесі минулого і наших днів. Шевченківська тема посідає велике місце у творах художників, композиторів, скульпторів, кіномитців. Відкрито Державний музей Шевченка, з 1962 р. щорічно присуджується Державна премія України ім. Т. Г. Шевченка в галузі літератури і мистецтва. ?