Скорочено Прометей прикутий есхила
Титан Прометей, благодійник людства, уперше з’являється в поемі Гесиода “Феогония”. Там він – розумний хитрун, що влаштовує поділ жертовного бичачого м’яса між людьми й богами так, щоб краща частина дісталася в їжу людям. А потім, коли розсерджений Зевс не хоче, щоб люди могли варити й жарити м’ясо, що дісталося, і відмовляється дати їм вогонь, Прометей викрадає цей вогонь тайкома й приносить людям у порожньому очереті. За це Зевс приковує Прометея до стовпа на сході землі й насилає орла виклевивать його печінка. Тільки через
Прометей став величавей і возвишенней: він не хитрун і злодій, а мудрий провидець. (Саме ім’я “Прометей” значить “Промислитель”.) На початку миру, коли старші боги, титани, боролися з молодшими богами, олімпійцями, він знав, що силою олімпійців не взяти, і запропонував допомогти титанам хитрістю; але ті, гордовито покладаючись на свою силу, відмовилися, і тоді Прометей, бачачи їхню приреченість, перейшов на сторону олімпійців і допоміг їм здобути перемогу. Тому розправа Зевса над своїм колишнім
Олімпійці бояться, що як вони скинули у свій час батьків-титанів, так і їх коли-небудь скинуть нові боги, їх нащадки Як це запобігти, вони не знають. Знає Прометей; потім Зевс і терзає Прометея, щоб визнать у нього цю таємницю. Але Прометей гордо мовчить. Тільки тоді Зевсов син Геракл – ще не бог, а тільки трудівник-герой – на подяку за все добро, що Прометей зробив людям, убиває роздираючого орла й полегшує Прометееви борошна, Прометей на подяку відкриває таємницю, як урятувати влада Зевса й всіх олімпійців.
Є морська богиня, красуня Фетида, і Зевс домагається її любові Нехай він не робить цього: долею призначено, що у Фетиди народиться син сильніше свого батька. Якщо це буде син Зевса, то він стане сильніше Зевса й скине його: влади олімпійців прийде кінець. І Зевс відмовляється від думки про Фетиде, а Прометея на подяку звільняє від страти й приймає на Олімп. Фетиду ж видали заміж за смертну людину, і від цього шлюбу в неї народився герой Ахілл, що дійсно був сильніше не тільки свого батька, але й всіх людей на світі. От по цьому оповіданню й зробив свою трагедію про Прометее поет есхил.
Дія відбувається на краю землі, у далекої Скифии, серед диких гір – може бути, це Кавказ. Два демони, Влада й Насильство, уводять на сцену Прометея; бог вогню Гефест повинен прикувати його до гірської скелі Гефесту жаль товариша, але він повинен коритися долі й волі Зевса: “Ти до людей понад міру був співчутливим”. Руки, плечі, ноги Прометея оковують кайданами, у груди вбивають залізний клин. Прометей безмовний.
Справа зроблена, кати йдуть, Влада кидає презирливо: “Ти – Промислитель, от і промисли, як самому врятуватися!” Тільки залишившись один, Прометей починає говорити. Він звертається до неба й сонця, землі й морю: “Гляньте, що терплю я, бог, від божих рук!
” І все це за те, що викрав для людей вогонь, відкрив їм шлях до гідного людини життю Є хор німф – Океанид. Це дочки Океану, іншого титана, вони почули у своїх морських далечінях гуркіт і брязкіт Прометеевих оковів. “ПРО, краще мене нудитися в Тартарі, чим корчитися тут в усіх на очах!
– викликує Прометей. – Але це не навік: силою Зевс нічого від мене не доможеться й прийде просити мене про свою таємницю смиренно й ласкаво”. – “За що він стратить тебе?” – “За милосердя до людей, тому що сам він не милосердний”.
За Океанидами входить їхній батько Океан: він колись воював проти олімпійців разом з іншими титанами, але упокорився, скорився, прощений і мирно плескається по всіх кінцях світу. Нехай упокориться й Прометей, не те не минути йому ще гіршої кари: Зевс мстивий! Прометей презирливо відкидає його ради: “Про мене не піклуйся, подбай про себе: як би тебе самого не покарав Зевс за співчуття злочинцеві! ” Океан іде, Океаниди співають жалісливу пісню, поминаючи в ній і Прометеева брата Атланта, що от так само мучається на західному кінці світу, підтримуючи плечима мідний небозвід.
Прометей розповідає хору, скільки доброго він зробив для людей.. Вони були нерозумні, як діти, – він дав їм розум і мовлення. Вони нудилися турботами – він вселив їм надії.
Вони жили в печерах, лякаючись кожної ночі й кожної зими, – він змусив їх будувати будинку від холоду, пояснив рух небесних світил у зміні пір року, навчив листа й рахунку, щоб передавати знання нащадкам Це він указав для них руди під землею, впріг їм биків у соху, зробив воза для земних доріг і кораблі для морських шляхів. Вони вмирали від хвороб – він відкрив їм цілющі трави. Вони не розуміли віщих знамень богів і природи – він навчив їх ворожити й по пташиних лементах, і по жертовному вогні, і по нутрощам тварин. “Воістину був ти рятівником для людей, – говорить хор, – як же ти не врятував самого себе?
” “Доля сильніше мене”, – відповідає Прометей. “И сильніше Зевса?” – “И сильніше Зевса”.
– “Яка ж доля призначена Зевсу? ” – “Не запитуй: це моя велика таємниця”. Хор співає скорботну пісню. У ці спогади про минуле раптом уривається майбутнє.
На сцену вбігає кохана Зевса – царівна Ио, перетворена вкорову. (На театрі це був актор у рогатій масці. ) Зевс звернув неї в корову, щоб сховати від ревнощів своєї дружини, богині Гери. Гера догадалася про цьому й зажадала корову собі в подарунок, а потім наслала на неї страшного гедзя, що погнав нещасну по всьому світлу.
Так потрапила вона, измученнаяболью до божевілля, і до Прометеевим гір. Титан, “захисник і заступник людський”, її жалує; він розповідає їй, які подальші скитания мають бути їй по Європі й Азії, крізь спеку й холод, серед дикунів і чудовиськ, поки не досягне вона Єгипту А в Єгипті народить сина від Зевса, а нащадком цього сина у дванадцятому коліні буде Геракл, стрілець із лука, що прийде сюди врятувати Прометея – хоча б проти волі Зевса. “А якщо Зевс не дозволить?” – “Тоді Зевс загине”. – “Хто ж його погубить?
” – “Сам себе, замисливши нерозумний шлюб”. – “Який? ” – “Я не скажу ні слова більше”. Отут розмові кінець: Ио знову почуває жало гедзя, знову впадає в божевілля й у розпачі мчиться ладь. Хор Океанид співає: “Так мине нас вожделенье богів: жахливі їхня любов і небезпечна”.
Сказано про минуле, сказано про майбутнє; тепер на черзі страшне сьогодення От іде слуга й вісник Зевса – бог Гермес. Прометей його нехтує як дармоїда хазяїв-олімпійців. “Що сказав ти про долю Зевса, про нерозумний шлюб, про загибель, що загрожує?
Визнайся, не те гірко постраждаєш! ” – “Краще страждати, чим прислужничать, як ти; а я безсмертний, я бачив падіння Урана, падіння Крона, побачу й падіння Зевса”. – “Бережися: бути тобі в підземному Тартарі, де мучаться титани, а потім стояти тобі тут з раною в боці, і орел буде клювати твою печінку”. – “Все це я знав заздалегідь; нехай бушують боги, я ненавиджу їх!” Гермес зникає – і дійсно, Прометей викликує: “От і впрямь навколо затремтіла земля,/ И блискавки в’ються, і громи гримлять…
/ Об Небо, об матір свята, Земля, / Подивитеся: страждаю безвинно! ” Це кінець трагедії
Схожі твори:
- Прометей – борець проти тиранії (за трагедією Есхіла “Прикутий Прометей”) Знай хорошо, что я б не променял своих скорбей на рабское служенье. Есхіл Література Давньої Греції відіграла величезну роль у культурному розвиткові людства. Багато років відокремлює нас від епохи розквіту давньогрецького мистецтва, але ми все ще продовжуємо читати кращі його твори. До їх числа належать трагедії великого драматурга античності Есхіла....
- Особливості творчості Эсхила. Трагедія “Прометей прикутий” Збережені трагедії дозволяють намітити 3 етапи у Тв-ві Эсхила. До середнього періоду ставляться такі добутки, як “Семеро проти Фив” і “Прикутий Прометей “. Тут з’являється центральний образ героя, охарактеризований декількома основними рисами; одержує великий розвиток діалог, створюються прологи; більше чіткими стають і образи епізодичних фігур. Риси художника-гуманіста. Прометей, один з...
- Сюжет трагедії Эсхила “Прометей прикутий” З титаном Прометеем, благодійником людства, ми вже зустрічалися в поемі Гесиода “Феогония”. Там він – розумний хитрун, що влаштовує поділ жертовного бичачого м’яса між людьми й богами так, щоб краща частина дісталася в їжу людям. А потім, коли розсерджений Зевс не хоче, щоб люди могли варити й жарити м’ясо, що...
- Чим цікавий образ Прометея за трагедією Есхіла “Прометей прикутий”? У відповідності до змісту трагедії Есхіла “Прометей прикутий” один з давньогрецьких титанів Прометей був прикутий богом вогню Гефестом всім своїм тілом до гори за вказівкою Зевса. Ноги, руки і плечі Прометея були заковані в кайдани, в його груди був вбитий залізний клин. Йдучи геть, Гефест закликав Прометея самого помислити, як...
- Скорочено “Прометей закутий” Есхіла З титаном Прометеєм, благодійником людства, ми вже зустрічалися в поемі Гесіода “Теогонія”.Там він – розумний хитрун, який влаштовує розподіл жертовного бичачого м’яса між людьми і богами так, щоб краща частина дісталася в їжу людям. А потім, коли розлючений Зевс не хоче, щоб люди могли варити і смажити дісталося їм м’ясо,...
- Скорочено ПРОМЕТЕЙ ЗАКУТИЙ – ЕСХІЛ ЕСХІЛ ПРОМЕТЕЙ ЗАКУТИЙ Дія відбувається на краю землі, в далекій країні. Два демони, Влада й Насилля виводять на сцену Прометея. Гефест повинен прикувати його до гірської скелі за наказом Зевса. Герой, прикутий до скелі, скаржиться на свавілля нових божеств. І все це за те, що дав людям вогонь і навчив...
- Художня своєрідність п’єси “Прометей прикутий” Існувала Древня Легенда, відповідно до якої Эсхил, заснувши в дитинстві в батьківському винограднику, побачив у сні бога Диониса. Бог попередив хлопчика про те, що він повинен стати трагічним поетом. По велінню богів Эсхил став автором багатьох десятків п’єс, з яких, на жаль, до нашого часу збереглися тільки сім. Серед цих...
- Антична література: виклад легенди “Прикутий Прометей” Дія відбувається в гірській місцевості далекої Скифии. Бог вогню, коваль Гефест, божества Влада й Сила, виконавці волі Зевса, ведуть до стрімчака Прометея, щоб прикувати його до скелі. Прометей розповідає “вітрам швидкокрилим”, рікам, “морським незлічимим хвилям”, всій землі й сонцю про свої страждання, про долю своєї Прометей говорить, що віддається стражданням...
- Відповіді до теми: Есхіл “Прометей закутий” 1. Які три основні драматичні жанри сформувалися у Давній Греції? Відповідь: Трагедія, комедія, сатирівська драма. 2. Що покладено в основу трагедії Есхіла “Прометей закутий”? Відповідь: Давньогрецький міф про Прометея. 3. Яким даром володіє Прометей? Відповідь: Даром передбачення. 4. Кого Прометей намагається підтримати, розрадити, незважаючи на те, що сам терпить муки?...
- Огонь Прометея (по трагедии Эсхила “Прикованный Прометей”) В древнегреческой мифологии Прометеи – один из титанов, похитивший с неба огонь и научивший людей им пользоваться. Миф о Прометее дошел до нас благодаря Эсхилу, создавшему тетралогию “Прометей-Огненосец”, “Прикованный Прометей”, “Освобождаемый Прометей”. В них рассказывается о борьбе верховного бога Олимпа Зевса и восставшего против него титана Прометея. Зевс хотел погубить...
- Відповіді до теми: Есхіл “Прометей закутий” давньогрецький театр 1. З яких трьох основних частин складався давньогрецький театр? Відповідь: З орхестри, скене, театрону. 2. Який основний конфлікт зображено в трагедії Есхіла “Прометей закутий”? Відповідь: Зіткнення влади деспота Зевса з правдоборцем Прометеєм. 3. Коли закінчаться страждання Прометея? Відповідь: Коли Зевс зійде з трону. 4. Кому розповідає Прометей про те, яких...
- Прометей – символ героического служения людям, борьбы против тирании (по драме Эсхила “Прикованный Прометей”) …Я б не променял моих скорбей На рабское служенье. Эсхил Он действительно был героем, титаном в первоначальном значении этих слов. Подумайте только, его воспевали больше двадцати пяти столетий! Это – только в драме Эсхила, а сколько после пего? Против воли всемогущего Зевса Прометей, бунтарь-одиночка, приносит людям огонь в тлеющем тростнике....
- Трагедія “Прометей закутий” Трагедія “Прометей закутий” – найбільш відома трагедія грецького драматурга Есхіла, що жив на межі VІ-V століть до нашої ери в Афінах, якого стародавні греки називали “батьком грецької трагедії”. Есхіл, як і інші діячі мистецтва у Стародавній Греції, завжди використовував міфічні сюжети у своїх творах. Пояснюється це тим, що міф відігравав...
- Міф про Прометея та його відтворення в трагедії Есхіла “Прометей закутий” Трагедія ” Прометей закутий” – найбільш відома трагедія грецького драматурга Есхіла, що жив на межі VI-V століть до нашої ери в Афінах, якого стародавні греки називали “батьком грецької трагедії”. Есхіл, як і інші діячі мистецтва у Стародавній Греції, завжди використовував міфічні сюжети у своїх творах. Пояснюється це тим, що міф...
- “Той, хто понад усе шанував людей” (образ Прометея в трагедії Есхіла “Прометей закутий”) ГОМЕР, ТІРТЕЙ, САПФО, АНАКРЕОНТ, ЕСХІЛ, СОФОКЛ, ВЕРГІЛІЙ, ГОРАЦІЙ, ОВІДІЙ “Той, хто понад усе шанував людей” (образ Прометея в трагедії Есхіла “Прометей закутий”) Прометей був одним із титанів. У свій час він допоміг Зевсові перемогти Кроноса, Зевсового батька, й узяти владу в свої руки. Але Прометейукрав із небесного вівтаря вогонь і...
- Прометей – символічний образ нескореного народу Легенда про титана Прометея належить до найцінніших перлів світової літератури. У ній розповідається про те, як Прометей викрав вогонь у богів Олімпу, щоб принести його на землю. До того улюбленець Зевса, Прометей своїм вчинком розгнівив верховного владику, і той покарав титана. За його любов до людей, за те, що приніс...
- Нескорений Прометей (за мотивами міфу про Прометея і трагедією Есхіла) Есхіл з давніх часів заслужено вважається “отцем трагедії”. Насправді, по кількості і монументальності своїх творів він є найгеніальнішим з поетів-трагіків. Одним з найбільших його відкриттів з’явилося введення в дію другого актора, що підсилювало драматичний ефект, створюючи можливість зображення боротьби протилежних сил, яка і складала основу сюжету. У своїй творчості Есхіл...
- Герой трагедії Эсхила “Прометеи прикутий” У грецькій міфології Прометей син титана Нальоту й океаниди Климени, двоюрідний брат Зевса. Викравши вогонь, Прометей приносить його людям, за що Зевс наказує прикувати П. до гір Кавказу, щоб щодня орел пожирав його печінку, що виростає протягом ночі. Катування припиняє Геракл, що вбиває орла. До міфу про Прометее в античні...
- Чим цікавий образ Прометея? Твір по твору Есхіла “Прометей закутий” Чим цікавий образ Прометея? Есхіл і його продовжувачі, Софокл і Еврипід, поклали початок традиції, шо ставить жанр трагедії на чолі всіх літературних жанрів. Чи виправдано це? Мабуть, так, бо сама дійсність трагічна: наше життя є короткою миттю між народженням і смертю. Філософ Н. А. Бердяєв писав: “Буття є трагедією, в...
- Своєрідність образу Прометея в поезії Байрона “Прометей” Как ты, в тоске, в мечтах упорних И человек, отчасти Бог. Байрон. “Прометей” Вірш Байрона “Прометей” уперше був надрукований 1816 року. “Есхіловим Ирометеєм я в хлоп’ячі роки глибоко захоплювався, – писав автор вірша вишівцю Дж. Меррі. – Прометей завжди так панував над моїми думками, що мені чітко уявити його вплив...