Скорочено фіванський цикл міфів

Засновником Фів був фінікієць, царевич Кадм. Його сестру Європу викрав Зевс і в образі бика переніс її через море. Брат, розшукуючи сестру, опинився в Елладі і заснував Фіви. У місті стали правити нащадки Кадма.

Черговому цареві, Лаю, передбачили, що його вб’є власний син. Це було покаранням за злочин: одного разу Лай викрав сина у однієї людини. Коли у нього самого і його дружини Іокаста народився син, батько звелів кинути новонародженого у прірву, на поживу звірам.

Але пастухи знайшли немовля, виховали його і назвали Едіпом. Не знаючи,

хто його батьки, Едіп прийшов до Фіви і у вуличній сутичці вбив Лая.

Тоді якраз місту загрожував Сфінкс, чудовисько. Сфінкс загадував загадки, а коли люди їх не відгадували, пожирав їх. Едіп відгадав загадку Сфінкса: “Хто ходить вранці на чотирьох, вдень – на двох, а ввечері – на трьох?” Відповідь була: “Людина”. Сфінкс кинувся зі скелі, а Едіп врятував місто, став його царем, одружився на вдові цариці Іокасті, не знаючи, що це його мати. У них народилися діти, кілька синів і дочка Антігона.

Коли згодом правда стала відома, Іокаста повісилася, не витримавши ганьби. Едіп з горя виколов собі очі

і покинув Фіви. Він став жебраком і подорожував з дочкою Антігоною, яка була його поводирем. Більш ніхто з дітей не побажав піти за ним. Едіп помер у злиднях, а Антігона повернулася в Фіви.

Сини Едіпа оскаржували владу між собою, і, коли один з них був убитий, сестра Антігона поховала його, за звичаєм, незважаючи на сувору заборону іншого брата. У Древній Греції залишити людину без поховання вважалося найгіршим знущанням над ним. Щоб на неї не впала ганебна кара, обіцяна іншим братом, Антігона добровільно покінчила життя самогубством.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Скорочено фіванський цикл міфів