Романтичність оповідання “Максим Гримач” Марка Вовчка

Марко Вовчок – жінка в літературі. Жінка, що ховається за чоловічим прізвищем. Одне це вже саме по собі незвичайне. А ще до того красуня, за якою страждав не один із найосвіченіших, найпривабливіших чоловіків тодішньої Європи. Росіянка за національністю, вона стала українською народною письменницею. Дворянка за походженням, яка ненавиділа всім серцем кріпацтво. Саме з цієї ненависті, із спостережень за життям у батьківському домі, потім в Україні виникли “народні оповідання” Марка Вовчка, які позначені глибоким впливом критичного

реалізму. Серед цих творів виділяється два оповідання – “Максим Тримач” і “Данило Гурч”, які носять виразне романтичне спрямування.
Романтизм як літературний напрям в Україні мав свої особливості. Велику роль у творах романтиків відігравала національно-історична тематика, ідеалізація патріархальних відносин, поєднання національного й соціального начал (зокрема, наявність соціальної детермінованості характерів); ліричний герой перебуває в гармонії з природою й природним життям. Усе це притаманно й персонажам оповідання Марка Вовчка “Максим Тримач”.
Головний герой твору Максим
став багатим господарем, займаючись контрабандним перевезенням товарів. Але не запишався, тримався громади: “А такий був: нехай тільки станеться кому з нашого села пригода – головою ляже, а вирятує, нехай зачепить хто чужий, то й не збудеться лиха: налетить, як той вихор нагальний, дощенту викорчує”.
Був Максим удівцем, мав дві дочки. Катря, старша, уже на виданні, але відмовляла всім женихам, бо таємно полюбила сміливого молодого козака Семена. Батько ж сказав їй: “… Я тебе не буду… силувати, та й за бурлаку не віддам; нехай він хоч і місяця з неба схопить”. Молоді вирішили дочекатися, поки Семен стане самостійним хазяїном. Але під час бурі на Дніпрі той гине. Катря з горя топиться в річці. Максим глибоко переживає своє горе, вважаючи себе винним у загибелі дочки.
І Максим Гримач, і Катря, і козак Семен, як герої романтичного твору,- особливості яскраві, незвичайні, трагічні. Фон, на якому відбувається дія, теж незвичайний – контрабанда, страшна буря на річці, тверде батькове слово, сильне кохання, самогубство, відхід від справ і від людей Максима. Дуже поетично описується природа, коли Катря дожидає коханого. Дізнавшись про його загибель, вона сплітає вінок, вішає його над водою, а потім, коли сходить місяць, кидається з вербової гілки у воду. Ця сцена виписана з такою силою та пристрастю, що нагадує Офелію з “Гамлета” Шекспіра.
Отже, романтичне волевиявлення характерів, емоційна наснаженість образів, використання фольклорних образів та художніх засобів в оповіданні Марка Вовчка “Максим Тримач” вказують на його романтичну спрямованість.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Романтичність оповідання “Максим Гримач” Марка Вовчка