Ідейний зміст та образи персонажів оповідання “Максим Тримач”

Марко Вовчок – жінка в літературі. Жінка, що ховається за чоловічим прізвищем. Одне це вже саме по собі незвичайне. Росіянка за національністю, вона стала українською народною письменницею. Дворянка за походженням, яка ненавиділа всім серцем кріпацтво. Саме з цієї ненависті, із спостережень за життям у батьківському домі, потім в Україні виникли “народні оповідання” Марка Вовчка, які позначені глибоким впливом критичного реалізму. Серед цих творів виділяються два оповідання – ” Максим Тримач” і “Данило Гурч”, які носять

виразне романтичне спрямування.

Романтизм як літературний напрям в Україні мав свої особливості. Велику роль у творах романтиків відігравала національно-історична тематика, ідеалізація патріархальних відносин, поєднання національного й соціального начал (зокрема, наявність соціальної детермінованості характерів); ліричний герой

Перебуває в гармонії з природою й природним життям. Усе це притаманно й персонажам оповідання Марка Вовчка “Максим Тримач”.

Характери персонажів розкриваються в їхніх діях, вчинках, поведінці, уставленні до інших людей.

Оповідь ведеться від імені народного оповідача.

Тому й зовнішність героїв змальована у фольклорному дусі. Головний герой твору Максим став багатим господарем, займаючись контрабандним перевезенням товарів. Але не запишався, тримався громади: “А такий був: нехай тільки станеться кому з нашого села пригода – головою ляже, а вирятує, нехай зачепить хто чужий, то й не збудеться лиха: налетить, як той вихор нагальний, дощенту викорчує”.

Був Максим удівцем, мав дві дочки. Катря, старша, уже на виданні, але відмовляла всім женихам, бо таємно полюбила сміливого молодого козака Семена. Батько ж сказав їй: “…Я тебе не буду… силувати, та й за бурлаку не віддам; нехай він хоч і місяця з неба схопить”. Молоді вирішили дочекатися, поки Семен стане самостійним хазяїном. Але під час бурі на Дніпрі той гине. Катря з горя топиться в річці. Максим глибоко переживає своє горе, вважаючи себе винним у загибелі дочки.

І Максим Тримач, і Катря, і козак Семен, як герої романтичного твору,- особливості яскраві, незвичайні, трагічні. Фон, на якому відбувається дія, теж незвичайний – контрабанда, страшна буря на річці, тверде батькове слово, сильне Кохання, самогубство, відхід від справ і від людей Максима. Дуже поетично описується Природа, коли Катря дожидає коханого. Дізнавшись про його загибель, вона сплітає вінок, вішає його над водою, а потім, коли сходить місяць, кидається з вербової гілки у воду. Ця сцена виписана з такою силою та пристрастю, що нагадує Офелію з “Гамлета” Шекспіра.

Отже, романтичне волевиявлення характерів, емоційна наснаженість образів, використання фольклорних образів та художніх засобів в оповіданні Марка Вовчка “Максим Тримач” вказують на його романтичну спрямованість.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Ідейний зміст та образи персонажів оповідання “Максим Тримач”

Categories: Нові твори

Links