Пурпурові вітрила (1921) – Олександр ГРІН 1880-1932
До кінця днів я хотів би мандрувати світлими країнами уяви.
Олександр Грін
Сторінки життя і творчості
Чи знаєте ви, де розташовані Зурбаган, Каперна чи Лісс?.. Не шукайте ці місця на мапі. Ви не знайдете їх ані в нашій країні, ані за кордоном. Та все ж вони існують! У прекрасній країні під назвою Грінландія, яку вигадав російський письменник Олександр Грін. Тут яскраво сяє сонце, шумить блакитне море й живуть герої, які здатні високо літати в небі й бігти по хвилях. А головне – вони вірять у свою мрію! У дивовижну країну Грінландію вирушаємо
Олександр Степанович Гріневський (справжнє ім’я письменника) народився 11 серпня 1880р. в м. В’ятка (Росія). З раннього дитинства він був великим фантазером і жив у яскравому світі уяви. Хлопчик багато читав, захоплювався творами Д. Дефо, Ж. Верна, Р. Стівенсона. Він змалку мріяв про море й пригоди, але в реальному житті був дуже самотнім. Рано втративши матір, Олександр відчував себе непотрібним у родині, куди прийшла молода мачуха. Крім того, навчання в реальному училищі давалося йому важко, а батько не міг дати синові
Мріючи про морські пригоди, він вирішив стати справжнім капітаном і в шістнадцять років утік до м. Одеси, щоб піти на кораблі в кругосвітню подорож. Однак дуже швидко майбутній письменник зрозумів, якими далекими від дійсності були його мрії. Олександр мусив виконувати найбруднішу роботу, аби заробити на шматок хліба. Після повернення з плавання працював землекопом, рибалкою, вантажником, золотошукачем. Доля кидала його то на військову службу, то у вир революційної боротьби. Проте романтика подорожей завжди його вабила.
У 1912 р. О. Грін оселився в м. Санкт-Петербурзі, де почав писати художні твори. Його перші оповідання й повісті відразу привернули увагу читачів. Важко повірити, що письменник дописував останні сторінки повісті “Пурпурові вітрила” в 1921 р., у своїй холодній квартирі, саме в той час, коли тисячі людей гинули в коловороті громадянської війни. Навіть імена героїв звучали, як казкові, – Ассоль, Грей, Лонгрен… Повість була вперше опублікована в 1923 р.
У 1924 р. О. Грін переїхав у Крим і оселився в м. Феодосії, де разом із дружиною прожив шість років. За цей час з’явилися нові твори “Золотий ланцюг”, “Та, що біжить хвилями”, “Дорога в нікуди” та ін. Останні роки життя митця минули в с. Старий Крим. Через загострення давньої хвороби й матеріальну скруту він змушений був переїхати з міста в маленький сільський будиночок, але разом із ним були його книжки, сонце, кохана жінка.
8липня 1932р. О. Грін помер. Могила письменника в Старому Криму – досить скромна, але її відразу можна впізнати за стрічками, квітами, аркушами з малюнками й віршами, які приносять сюди шанувальники таланту митця. Великий мрійник і чарівник залишився жити у світлій країні Грінландія. Він і сьогодні впевнено веде корабель своєї мрії і надихає серця читачів на прекрасне!
Феєрія (з фр. feerie, fee – фея, чарівниця) – твір (літературний, театральний, цирковий) із фантастично-казковим сюжетом.
Пурпурові вітрила (1921)
Поєднання реального й фантастичного у творі. Письменник утілив у творі думку про пошуки ідеального світу, де живуть сильні й красиві герої, здатні боротися за свою мрію й знаходити рідних по духу людей. Головний герой повісті Грей зробив те, про що все життя мріяв сам письменник, – став капітаном і подарував казку своїй коханій. Твір “Пурпурові вітрила” просякнутий світлою вірою в те, що людина може створити справжнє диво своїми руками. Письменник К. Паустовський сказав про цю повість: “Світ героїв Гріна здається нереальним лише людині, ницій духовно”.
Основний конфлікт твору. У творі О. Гріна розповідається про сумну долю моряка Лонгрена та його маленької доньки, яких цураються й не люблять мешканці приморського селища. Духовно обмежені люди Каперни не здатні любити, не вірять у казки й мрії, тому вважають, що фантазерка Ассоль несповна розуму. Але дівчина, як і героїня чарівних казок, набагато краща й розумніша за всіх місцевих красунь. Крізь важківипробування, образи й насмішки Ассоль пронесла у своїй душі дитячу казку про принца, що приїде до неї на кораблі з пурпуровими вітрилами. Багату уяву дівчини, її чисту душу й глибоку віру в чудеса зумів побачити й оцінити Грей – благородний і сильний герой.
Ассоль і Грей. Головні герої творів Гріна – це світлі душі, які вміють мріяти, любити, вірити й чекати. Письменник знаходить яскраві порівняння для своїх улюблених героїв: Ассоль порівнюється з ластівкою, Грей – із польотом чайки. Щастя знайшло героїв, оскільки вони вірили, чекали й наближали його. Дорослі Ассоль і Грей зберегли в собі світло, що дає змогу побачити прекрасне у звичайному, диво – у буденному. Справжня віра й кохання здатні змінити реальність, подолати конфлікт краси з життям, перетворивши його на блискучу феєрію. Людина, за Гріном, може робити дива власними руками, але для цього треба палко вірити, як Ассоль і Грей. Вірність своїм мріям і меті, яка не згасає з роками, завжди отримує винагороду – пурпурові вітрила обов’язково “рушать, розтинаючи хвилі, просто до тебе”.
Особливості жанру. У творі є елементи казки, проте кожен сюжетний поворот автор пояснює цілком реальними збігами обставин: випадкова зустріч сплячої Ассоль і Грея, розповідь трактирника про дивну дівчину та її мрію, купівля й пошиття червоних вітрил. У “Пурпурових вітрилах” також поєдналися ознаки феєрії і повісті, що дає підстави назвати твір повістю-феєрією. Найбільш феєричним у повісті є останній епізод твору, коли всі мешканці Каперни з лютим переляком на обличчях, а попереду всіх – розгублена й щаслива Ассоль спостерігають за прибуттям корабля з пурпуровими вітрилами.
Ознаки феєрії | Ознаки повісті |
Фантастичний сюжет, уявний час і простір, незвичайні персонажі, несподівані, фантастичні події, використання чарівних і яскравих ефектів. | Художнє дослідження невеликого кола проблем, незначна кількість персонажів і подій, сюжет розгалужений, Зображення певного періоду, епізодів з життя героя (героїв), Велика роль описів (у тому числі портретів, пейзажів), важливе значення голосу автора або розповідача, відкритий фінал. |
Робота з текстом
Осмислюємо прочитане. 1. Розкажіть про стосунки Лонгрена з односельцями. 2. Які почуття відчував батько до Ассоль? А Ассоль до нього? 3. Виразно прочитайте портрет Ассоль. Прокоментуйте авторські порівняння в ньому. 4. Розкажіть про зустріч Ассоль з Еглем. Як ця зустріч вплинула на дівчину? 5. Опишіть Ассоль-дівчину, її портрет і внутрішній світ. Поясніть слова автора: “Їй дано більше, аніж іншим, – тільки іншою мовою”, “усе, що вона бачила, чим жила, що було довкруги, оберталося мереживом таємниць в образі повсякдення”. Наведіть приклади поетичного бачення світу Ассоль. 6. Які риси характеру допомогли Грею стати справжнім капітаном?
Порівнюємо. Порівняйте головних героїв повістей Шолом-Алейхема (“Пісня над піснями”) і О. Гріна (“Пурпурові вітрила”). Визначте подібність і відмінність між ними в ставленні до кохання, світу та людей.
Для обговорення. 1. Чому в Каперні не любили Лонгрена й Ассоль? 2. Чому автор називає душу Грея “дивною” і “летючою”? 3. Що допомогло головним героям досягти щастя?
Творче завдання. 1. Дайте свою відповідь на запитання Ассоль: “Як це – вміти любити?” 2. Знайдіть у творі порівняння головних героїв із птахами. Чому автор обрав саме цих птахів для опису Ассоль і Грея?
Для самостійного опрацювання. Якими іменами присягався Егль? Поміркуйте, чому саме до них звертався цей персонаж. Що ви знаєте про згадуваних письменників?
Робота в групах. Розкрийте значення провідних символів твору: пурпурові вітрила, назва яхти Грея “Секрет”, море, Каперна, сонячне світло.
Книжка і комп’ютер. Твори О. Гріна багато екранізували. Найпопулярнішим є кінофільм режисера О. Птушка “Пурпурові вітрила” (Росія, 1961), у якому відтворено атмосферу народження справжнього кохання й дива. За допомогою Інтернету подивіться цей фільм і порівняйте його з книжкою.
Перевірте себе
1. Що ви дізналися про життя і творчість О. Гріна? 2. Охарактеризуйте художній світ О. Гріна – країну Грінландію. 3. Які проблеми порушуються в повісті-феєрії “Пурпурові вітрила”? 4. Визначте основний конфлікт твору. Як його долають головні герої? 5. Як розуміють кохання Ассоль і Грей? 6. Розкрийте жанрову своєрідність твору. 7. Які символічні образи утверджують провідну ідею – віру в здійснення мрії? 8. Запропонуйте власне продовження твору “Пурпурові вітрила”.