Пошуки втраченого раю у творчості И. А. Буніна
1. Процес руйнування поміщицького укладу. 2. Бунін про руйнування селянського укладу життя. 3. Тема швидкоплинності життя й неміцності людського щастя. 4. “Чистий понеділок” – відповідь на питання, що мучили письменника.
И. А. Бунін – видатний російський письменник, що одержав визнання на батьківщині вже на початку XX століття. Свідченням визнання його таланта за рубежем стало присудження Буніну – першому серед російських письменників, Нобелівської премії. Однієї із центральних тем творчості письменника став сум про втрачену
Слідом за автором ми спостерігаємо, як іде в минуле миле поетичне життя з вечірнім чаєм, фортепіано, полюванням. Осознающий необоротність змін. Бунін шукає гармонії в колишнім звичному житті Намагається знайти там риси раю, що вислизає.
Мабуть, найкраще це прагнення удержати минуле передає одне з ранніх оповідань письменника “Антоновські яблука”. В оповіданні майже немає сюжету,
Запах яблук і запах осіни, саду, сухих листів, пронизує всю атмосферу оповідання. Зворушливо й неспішно відтворить автор картини стародворянской життя: він немов проводить читача по території панської садиби, запрошує в старий панський будинок, де можна затишно посидіти за самоваром в оточенні стародавніх портретів, що зображують прекрасні й ніжні обличчя дам. І здається, що вони от-от вийдуть із рам і ввійдуть у вітальню. Але не тільки поміщицький уклад викликає розчулення автора Він не менш піднесений гармонійністю селянського укладу життя.
Його самобутністю, розумністю, умінням хазяювати на землі. Із задоволенням виписує він образи селян: високих старих, жвавих дівок, мужиків. “Під стать старим минулого й двори у Висілках, цегельні, строєні ще дідами… На гумнах темніли густі й гладкі конопляники, стояли клуні й клуні… Все це робить таке враження на героя, що йому навіть здається “надзвичайно привабливим бути мужиком”.
Не випадково Бунін уважав себе спадкоємцем літературної традиції XX століття. Саме там, у минулому, шукає він щось добре й споконвіку російське. Але усе ясніше усвідомлює, що ця самобутність загублена безповоротно. Що зламався той життєвий стрижень, що був основою всього буття. Звідси гостре відчуття швидкоплинності й неміцності життя й людського щастя.
Тема швидкоплинності життя й примарності щастя, так чи інакше є присутнім у всіх оповіданнях Буніна. Розкривається вона й в одному з пізніх його оповідань “Холодна осінь”, написаному навесні 1944 року Героїня цього невеликого добутку згадує прощальний вечір, що вона провела зі своїм нареченим напередодні його від’їзду на фронт, а потім і все своє наступне життя, уже після його загибелі. У цьому житті було багато всього: смерть батьків, скитания по країні, заміжжя з гарним, але не парубком, еміграція, смерть чоловіка й чужа дитина, що залишилася на її руках…
Але вся вона здається героїні “Непотрібним сном”. Вона запитує себе, що ж все-таки було в її житті й відповідає, що лише той “холодний осінній вечір”, коли вони бродили з нареченим по саду, недоладно говорячи про любов і про смерть: “Буду живий, вічно буду пам’ятати цей вечір…”, “Якщо мене вб’ють, ти все-таки не відразу забудеш мене?
“, “…якщо вб’ють, я буду чекати тебе там. Ти поживи, порадій на світі, потім приходь до мене”. Часто трагічність творів Буніна питалисьобъяснять протестом автора проти гноблення й соціальної несправедливості.
І це може здатися саме так, але якщо ми уважніше подивимося на образи героїв письменника, то побачимо, що вони, і богатие, і бедние, однаково нещасливі й мучаються усвідомленням крихкості й незначності людського життя й випадковості всього що відбувається. Про тім же – про ілюзорність успіху, любові, багатства – говорить автор в одному з найбільш знаменитих оповідань “Пан із Сан-Франциско”. Його головний герой – процвітаючий пятидесятивосьмилетний американець, що відправляється із сім’єю в увесилительную поїздку в Італію. По його власному визнанню, до цього моменту він “не жив, а існував”, намагаючись забезпечити собі міцний матеріальний статок і досягти рівня тих, кого він вибрав собі як зразок И от він одержав усе, що хотів: гроші, положення в суспільстві, влада над людьми.
Він переконаний у своїй значущості, у щирій люб’язності й “дбайливості” всіх навколишніх. Але його потворна й болісна смерть (єдина сцена, у якій американець викликає жаль), показує нам його щиру значимість. Усяка шанобливість до цього пана зникає ще до його смерті, що відбувається в крихітному й найгіршому номері готелю. Що хрипить і ізвивається американця скоріше затаскують туди, щоб сховати від очей іншої публіки. Коли ж доктор констатує смерть, що оточують починають поводитися відверто зневажливо.
Для недавнього “хазяїна життя” не перебуває навіть теперішньої труни, його відвозять із готелю в ящику з під содовою води Смерть його була зустрінута загальною байдужістю. Лише прислуга готелю згадала про багатого постояльця, та й то із глузуванням. Ту ж ілюзорність надій на щастя ми бачимо в тих творах Буніна, які присвячені темі любові. Ця тема була однієї з ведучих у творчості письменника Їй присвячена безліч оповідань.
Вона ж є однієї з головних у самому великому його добутку – “Життя Арсеньєва”. Любов у творах Буніна ніколи не буває довгої й щасливої. Вона наздоганяє героїв, як сонячний удар, і дарує їм лише кілька митей блаженства И найчастіше супутницею її виявляється смерть.
Герої його або гинуть, або втрачають улюблених на війні, або обрекаются на нескінченну розлуку. Навіть любов у розумінні Буніна не стає прообразом раю, що обіцяє порятунок. Вона швидкоплинна й скороминуща, як і все на цьому світлі, Де ж шукати порятунок? Де знайти загублений рай, що дасть опору в цьому неміцному, постійно мінливому світі Бунін не дає прямої відповіді. Але він підказує його своїм оповіданням “Чистий понеділок”.
Він був написаний письменником, у розпал Другої світової війни, в 1944 році, коли письменникові йшов сімдесят четвертих років. Як і інші оповідання із циклу “Темні алеї”, це оповідання олюбви. Але це й оповідання про російську душу, про національний характер. Герої його – юнак і дівчина – не названі автором.
Ми Знаємо лише, що вони молоді, гарні й закохані. Точніше, безумно закоханий герой Він возить свою кохану в ресторани, на концерти й у театри й радується кожній годині, проведеному поруч із нею. А вона?
Багата, гарна, звикла до розкоші, але проте не порожня кокетка: вона цікавиться історією, літературою, цитує по пам’яті фрагменти зі стародавніх текстів. Їй тісно в рамках світського суспільства. Вона шукає щось більше значиме, сьогодення.
Шукає сенс свого існування й зміст буття. Шукає серед обрядів і духовних традицій свого народу Цей пошук веде героїню від мирського життя. Монастир стає для неї тим місцем, де вона може знайти шлях до очищення й світла. Рішення піти на слухняність героїня приймає в перший день Великого поста – чистий понеділок. Звідси назва оповідання.
Але, видимо, розуміти його треба трохи ширше. Бунін вірив, що такий чистий понеділок один раз наступить і для його батьківщини, і для всіх, у ній живучих, що, очистившись від скверни, героїня піде дорогою добра й світла
Схожі твори:
- Тема природи в поезії “срібного століття” (на прикладі творчості И. А. Буніна) Визнання й популярність Бунін придбала як прозаик, але значне місце в його творчості завжди занімала поезія. Він почав з віршів і писав вірші до кінця своїх днів. В 1901 році вийшов збірник віршів “Листопад”, у який увійшли кращі вірші з ранньої поезії Буніна. Лейтмотив збірника – елегійне прощання з минулим....
- ЧиМожна затверджувати, що у творчості И. А. Буніна “більша любов немов би несумісна зі звичайним нормальним життям”? ЧиМожна затверджувати, що в класичній літературі є всі відповіді на сьогоднішні питання? Реальне життя завжди різноманітніше й складніше будь-яких подань про неї. Але адже настільки ж вірно й те, що кожне знову при покоління, щоходить, читає класикові й знаходить близьке собі й своєму часу, а часом і просто дивується її...
- Аналіз оповідання И. А. Буніна “Пан із Сан-Франциско” Аналіз оповідання И. А. Буніна “Пан із Сан-Франциско”. Дія оповідання відбувається на великому пасажирському кораблі, що робить подорож з Америки в Європу. І під час цієї подорожі головний герой оповідання, літній пан із Сан-Франциско вмирає. Здавалася б пересічна справа, нічого особливого. Що ж залучило в цій історії автора? В оповіданні...
- Незабутнє у циклі оповідань І. О. Буніна “Темні алеї” ІВАН БУНІН ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ІВАН БУНІН “Незабутнє” у циклі оповідань І. О. Буніна “Темні алеї” Друга світова війна застала Буніна в Парижі. Бідність, байдужість видавництв важко переносилися Іваном Олексійовичем. От як він сам говорить про це: “Живу, звичайно, дуже і дуже погано – самотність, голод, холод і страшна бідність…” Єдине,...
- Російське село у творчості И. А. Буніна 1. Коротка біографія А. И. Буніна. 2. Багаті традиції російської літератури. 3. Образ улюбленої батьківщини впроизведениях. 4. Переживання за “душу російської людини”. 5. “Село”. Реальність і вбогість. 6. Переживання письменника за майбутнє Росії… Росія?.. Так вона вся – село… И. А. Бунін И. А. Бунін – один із представників російської...
- “Теперішній письменник – те ж, що древній пророк: він бачить ясніше, ніж звичайні люди” (А. П. Чехов). “Своєрідні сплетення росіянці душі” у творчості И. А. Буніна 1. И. А. Бунін – яскрава творча індивідуальність. 2. Оповідання “Антоновські яблука” – це оповідання про російську природу й справжню російську людину. 3. Своєрідність національної душі. Все своє життя Й. А. Бунін служив російській літературі. Вихований насамперед на Пушкіні, якого він боготворив, і, що вбрав у себе найкращі традиції інших...
- Творчість И. А. Буніна Для творчості Буніна характерний інтерес до звичайного життя, уміння розкрити трагізм життя, насиченість оповідання деталями. Буніна прийнято вважати продовжувачем чеховського реалізму. Реалізм Буніна відрізняється від чеховського граничною чутливістю. Як і Чехов, Бунін звертається до вічних тем. Для Буніна важлива Природа, однак, на його думку, вищим суддею людини є людська пам’ять....
- Герой Буніна на прикладі добутку “Сонячний удар” Бунинский герой по-іншому, ніж чеховський, бачиться й зображується автором відповідно до трьох сфер, у яких перебуває людина – внутрішньої (екзистенціальної, емоційно-психологічної), зовнішньої (соціально-побутовий) і буттєвої (природа, космос, Бог). У бунинском оповіданні об’єктивується буттєве чуттєво-жагуче бачення миру й людини У бунинском оповіданні об’єктивується метафоричне буттєве чуттєво-жагуче бачення миру й людини в...
- Етапи життя і творчості І. О. Буніна “Російським класиком рубежу двох сторіч” назвав Буніна К. Федін. Бунін був найбільшим майстром російської реалістичної прози і видатним поетом початку XX століття. Письменник-реаліст бачив і неминуче руйнування, і запустіння “дворянських гнізд”, настання буржуазних відносин, що проникали у село, правдиво показав темряву і відсталість старого села, створив багато своєрідних, що запам’ятовуються...
- ТВІР ПО ТВОРЧОСТІ И. А. БУНІНА И А. И. КУПРИНА ТВІР ПО ТВОРЧОСТІ И. А. БУНІНА И А. И. КУПРИНА И. А. Бунін і А. И. Куприн у своїх добутках зачіпають і розкривають багато тем, але одна з найважливіших – це тема любові. Звичайно ж, автори по-різному описують це світле почуття, знаходять його нові грані й прояви, але ми можемо...
- Тема народу й інтелігенції у творчості И. А. Буніна Тема народу й інтелігенції, криза патріархального російського села кінця XIX століття, моральна відповідальність інтелігенції за положення народу – ці проблеми не могли не хвилювати И. А. Буніна, як і багатьох російських письменників, його сучасників. В 1893 році Бунін написав оповідання “Танька”, один з перших, де піднімаються перераховані вище проблеми. На...
- Тема кохання у творчості І. О. Буніна У своєму висвітленні теми кохання, Бунін розкривається як людина дивного таланта, тонкий психолог, що вміє передати стан душі, пораненою любов’ю. Письменник не уникає складних, відвертих тем, зображуючи у своїх оповіданнях самі інтимні людські переживання. Протягом сторіч багато художників слова присвячували свої добутки великому почуттю кохання і кожний з них знаходив...
- Філософські питання в прозі И. А. Буніна Добутку И. А. Буніна наповнені філософською проблематикою. Основними питаннями, що хвилюють письменника, минулого питання смерті й любові, сутності цих явищ, їхнього впливу на людське життя. Найбільше глибоко тема смерті розкрита Буніним у його оповіданні “Людин із Сан-Франциско” (1915). Крім того, тут письменник намагається відповісти й на інші питання: у чому...
- Незабутнє у циклі оповідань І. А. Буніна “Темні алеї” Письменницька доля Івана Олексійовича Буніна – доля дивна. При житті він не був настільки славний, як Горький, про нього не сперечалися, як про Л. Андрєєва, не викликав він настільки суперечливих – де шумних-захоплених, а де беззастережно осудливих – оцінок, як символісти. У літературних і читацьких колах з незвичайною єдністю він...
- “Росія, що ми втратили” у добутках И. А. Буніна Через всю творчість И. А. Буніна проходить мотив туги за минулим, що йде, викликаним руйнуванням дворянства, що було в поданні письменника єдиним хоронителем і творцем культури. Цей мотив знаходить своє ліричне вираження в таких добутках, як “Антоновські яблука” і повість “Суходіл”. В “Антоновських яблуках” Бунін ідеалізує добрий старий час, коли...
- Відкриття кохання (за оповіданнями Івана Буніна) ІВАН БУНІН ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ІВАН БУНІН Відкриття кохання (за оповіданнями І. О. Буніна) І. О. Бунін багато писав про кохання, його трагедії і рідкісні миттєвості дійсного щастя. Ці твори відзначені надзвичайною поетизацією людського почуття, у них розкрилися чудесний талант письменника, його спроможність проникати в інтимні глибини серця, з їх незвіданими...
- Тема любові у творчості И. А. Буніна Трагедія й поезія любові оспівані А. И. Буніним у багатьох добутках. Надовго залишаються в пам’яті читача “Сонячний удар” і “Легкий подих”, “Митина любов” і, звичайно, збірник оповідань “Темні алеї”. Прекрасні жіночі образи, глибокий психологізм автора, проникнення в таємниці Алл С о ч. Р У людської душі, ніжність і тремтливість почуття,...
- Любов, краса, пам’ять у циклі оповідань І. Буніна “Темні алеї” Книга “Темні алеї” стала найважливішою подією у творчості Буніна останніх років. Перші одинадцять оповідані, були видані в Нью-Йорку в 1943-му, а повністю книга вийшла в Парижі в 1946 році. “Темні алеї” – унікальний твір не тільки тому, що в ньому усі 38 новел – про кохання. Бунін створював цю книгу...
- Гімн жіночій красі у творчості І. О. Буніна Навряд чи хтось буде сперечатися, що одні із кращих сторінок бунінської прози присвячені Жінці. Перед читачем з’являються дивні жіночі характери, у світі яких мерхнуть чоловічі образи. Це особливо характерно для книги “Темні алеї”. Жінки грають тут головну роль. Чоловіки, як правило, – лише тло, що відтіняє характери і вчинки героїнь....
- Сприйняття миру дитини дорослим в оповіданні И. Буніна “Цифри” Оповідання И. Буніна “Цифри” потрібно читати два рази: один раз у дитинстві, другий тоді, коли в читача в самого з’являться діти. Такий тонкий аналіз дитячої психології, складних ниток, що зв’язують дорослих і дітей, як у цьому оповіданні, говорить про глибоке розуміння природи дитинства. Діти й дорослі – люди різної раси....