Пісні про кріпацтво

Зародки кріпацтва з’явилися ще в IX ст. Тоді в особисту залежність від багатіїв потрапляли селяни й міщани за невиплачені борги. Пізніше феодали силою змушували на себе працювати вільних до того селян і міщан. Особливого розмаху набрало покріпачення за часів панування польської шляхти на наших землях (XIV – XVII ст.). Внаслідок визвольної війни 1648-1654 років, коли Україна стала відносно самостійною державою, кріпацтво дещо послабшало. Проте з посиленням колонізації України російським царатом зростав і кріпосницький гніт.

Ви знаєте, що кріпаки

часто виступали проти своїх гнобителів,-; про це складено чимало народних пісень, зокрема про месників “за кривди людські” – Олексу Довбуша, Устима Кармалкща, Лук’яна Кобилицю та інших. Однак більшість

Кріпаків, хоч ї ненавиділа своїх гнобителів, мусила коритись їм. Свій палкий протест проти кріпацтва, прагнення до волі, тяжкі душевні муки вони виливали в численних піснях, що створювалися століттями.

ІЗ-ЗА ГОРИ ВІТЕР ВІЄ

Із-за гори вітер віє, А в долині тихо, Добре було на Вкраїні, А тепера лихо. За молодих панів стало Трудно на роботу: Увесь тиждень на панщині, А собі в суботу. А в неділю

до схід сонця В усі дзвони дзвонять,- Десятники підвіконню На панщину гонять. Чоловікам за неводом Раненько вставати, Старим бабам крупи дерти Та ще й плаття прати. Молодицям по світлицях Мости1 шарувати. Малим дітям пір’я драти І тютюн в’язати. Хвалилася наша пані: Добре в неї жити. Ой неправда, вража пані, Плачуть наші діти. Мости – тут: дерев’яні підлоги.

1. У пісні сказано: “Добре було на Вкраїні…” Про які часи, на вашу думку, тут мовиться?

2. Назвіть роботи, згадані в пісні. В яку нору року вони виконувалися? Обгрунтуйте своє твердження.

3. Чому панщина була кріпакам ненависною, адже ці ж роботи вони виконували й у власному господарстві?

4. Зверніть увагу на те, які рядки римуються.

5. Знайдіть у пісні образ природи.

6. Розкажіть, що зи знаєте про кріпацтво (коли виникло, як посилювалося, в чому полягала особиста залежність кріпака від пана, коли була скасована).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Пісні про кріпацтво