П’ятнадцятирічний капітан (переказ)
29 січня 1873 шхуна-бриг “Пілігрим”, оснащена для китобійного промислу, виходить у плавання з порту Оклеанда, Нової Зеландії. На борту знаходяться відважний і досвідчений капітан Гуль, п’ять бувалих матросів, п’ятнадцятирічний молодший матрос – сирота Дік Сенд, судновий кок Негоро, а також дружина власника “Пілігрима” Джемса Уелдона – місіс Уелдон з п’ятирічним сином Джеком, її дивакуватий родич, якого всі називають ” кузен Бенедикт “, і стара нянька негритянка Нун. Вітрильник тримає шлях в Сан-Франциско з заходом
Через кілька днів капітан Гуль і п’ятеро матросів, які зважилися на шлюпці пуститися на лов кита, поміченого ними за кілька миль від корабля, гинуть. Дік Сенд, що залишився на судні, бере на себе функції капітана. Негри намагаються під його керівництвом навчитися матроському ремеслу. При всьому своєму мужність і внутрішньої зрілості Дік не володіє всіма навігаційними знаннями і вміє орієнтуватися в океані лише за компасом і лоту, що вимірює швидкість руху. Знаходити місце розташування за зірками він не вміє, чим і користується Негоро. Він розбиває один компас і непомітно для всіх змінює показання другого. Потім виводить з ладу лот. Його підступи сприяють тому, що замість Америки корабель прибуває до берегів Анголи і його викидає на берег. Всі мандрівники цілі. Негоро непомітно залишає їх і йде в невідомому напрямку. Через деякий час відправився на пошуки якого-небудь поселення Дік Сенд зустрічає американця Герріса, який, будучи в змові з Негоро, своїм старим знайомим, і запевняючи, що мандрівники знаходяться на берегах Болівії, заманює їх на сто миль на тропічний ліс, обіцяючи дах і догляд на гаціенде свого брата. З часом Дік Сенд і Том розуміють, що вони невідомим чином опинилися не в Південній Америці, а в Африці.
Герріс, здогадавшись про їхнє прозріння, ховається в лісі, залишивши подорожніх одних, і йде на заздалегідь домовлену зустріч з Негоро. З їхньої розмови читачеві стає ясно, що Герріс займається работоргівлею, Негоро також довгий час був знайомий з цим промислом, поки влада Португалії, звідки він родом, за таку діяльність не засудили його до довічної каторги. Пробувши на ній два тижні, Негоро втік, влаштувався коком на “Пілігрим” і став чекати слушної нагоди, щоб потрапити назад в Африку. Недосвідченість Діка зіграла на руку йому, і його план був приведений у виконання набагато раніше, ніж він смів сподіватися. Недалеко від того місця, де він зустрічається з Герріса, варто караван рабів, який йде в Казонде на ярмарок під проводом одного їх знайомого. Караван варто табором за десять миль від місцезнаходження мандрівників, на березі річки Кванзи. Знаючи Діка Сенда, Негоро і Герріс вірно припускають, що він вирішить довести своїх людей до річки і на плоту спуститися до океану. Там-то вони і припускають схопити їх. Виявивши зникнення Герріса, Дік розуміє, що відбулася зрада, і вирішує по березі струмка дійти до більшої річки.
По дорозі їх наздоганяють гроза і лютий злива, від якого річка виходить з берегів і на кілька фунтів піднімається над рівнем землі. Перед дощем мандрівники забираються до спорожнілого термітник, заввишки в дванадцять футів. У величезному мурашнику з товстими глиняними стінами вони перечікують грозу. Однак вибравшись звідти, вони негайно потрапляють у полон. Негрів, Нун і Діка приєднують до каравану, Геркулесові вдається втекти. Місіс Уелдон з сином і кузена Бенедикта ведуть у невизначеному напрямку. За час шляху Діку і його друзям неграм доводиться пережити всі тяготи переходу з караваном рабів і стати свідками звірячого поводження солдат-охоронців і наглядачів з невільниками. Не витримавши цього переходу, по дорозі гине стара Нун. Караван приходить в Казонде, де рабів розподіляють по бараках. Дік Сенд випадково зустрічає Герріса і, після того як Герріс, обманюючи його, повідомляє про смерть місіс Уелдон та її сина, у відчаї вихоплює в нього з-за пояса кинджал і вбиває його.
На наступний день має відбутися ярмарок рабів. Негоро, що бачив здалеку сцену загибелі свого приятеля, просить дозволу у Альвеца, господаря каравану рабів і дуже впливового в Казонде особи, а також у Муан-Лунга, місцевого царька, дозволу після ярмарку стратити Діка. Альвец обіцяє Муан-Лунгу, не здатному довгий час обходитися без спиртного, по краплі вогненної води за кожну краплю крові білої людини. Він готує міцний пунш, підпалює його, а коли Муан-Лунг п’є його, то його наскрізь Проспиртований тіло раптово спалахує і царьок знищиться до самих кісток. Його перша дружина – королева Муана влаштовує похорон, під час яких за традицією вбивають численних інших дружин царька, скидають у котлован і затоплює його. У тому ж котловані знаходиться і прив’язаний до стовпа Дік. Він повинен загинути. Місіс Уелдон з сином і кузеном Бенедиктом тим часом теж живуть в Казонде за огорожею факторії Альвеца. Негоро тримає їх там у заручниках і хоче отримати від містера Уелдона викуп у розмірі ста тисяч доларів. Він змушує місіс Уелдон написати чоловікові лист, який, має сприяти здійсненню його плану, і, залишивши заручників на піклування Альвеца, відбуває в Сан-Франциско.
Одного разу кузен Бенедикт, пристрасний колекціонер комах, женеться за особливо рідкісної жужелицею. Переслідуючи її, він непомітно для самого себе через кротячий лаз, що проходить під стінами огорожі, виривається на волю і біжить дві милі лісі в надії все ж схопити комаха. Там він зустрічає Геркулеса, весь цей час знаходився поряд з караваном в надії що-небудь допомогти своїм друзям. У цей час в селі починається тривалий, незвичайний для цієї пори року злива, яка затоплює всі найближчі поля і загрожує залишити жителів без врожаю. Королева Муана запрошує в село чаклунів для того, щоб вони прогнали хмари. Геркулес, піймавши в лісі одного з таких чарівників, і переодягнувшись в його наряд, прикидається німим чаклуном і приходить в село, вистачає подив королеву за руку і веде її в факторію Альвеца, Там він знаками показує, що в бідах її народу винна біла жінка та її дитина. Він хапає їх і забирає з села. Альвец пробує затримати його, але поступається перед натиском дикунів і виявляється змушений відпустити заручників.
Пройшовши вісім миль і нарешті звільнившись від останніх цікавих жителів села, Геркулес опускає місіс Уелдон і Джека в човен, де вони з подивом виявляють, що чаклун і Геркулес – це одна особа, бачать Діка Сенда, врятованого Геркулесом від смерті, кузена Бенедикта і Дінго. Не вистачає тільки Тома, Бата, Актеона та Остіна, яких ще раніше продали в рабство і викрали з села. Тепер мандрівники мають нарешті можливість на човні, замаскованої під плавучий острівець, спуститися до океану. Час від часу Дік виходить на берег, щоб пополювати. Через кілька днів шляху човен пропливає повз села людожерів, розташованої на правому березі. Те, що по річці пливе не острівець, а човен з людьми, дикуни виявляють після того, як вона виявляється вже далеко попереду. Непомітно для мандрівників дикуни по берегу переслідують човен в надії на здобич. Через кілька днів човен зупиняється біля лівого берега, щоб не бути затягнутою у водоспад.
Дінго, ледь вистрибнувши на берег, спрямовується вперед, немов почувши чийсь слід. Подорожуючі натикаються на маленьку халупу, в якій розкидані вже побілілі людські кістки. Поряд на дереві кров’ю виведені дві букви “С. В. “. Це ті ж самі букви, що викарбувані на нашийнику Дінго, Поруч знаходиться записка, в якій її автор – мандрівник Семюель Вірною звинувачує свого провідника Негоро в тому, що він смертельно поранив його в грудні 1871 р. і пограбував. Раптово Дінго зривається з місця, і неподалік лунає крик. Це Дінго вчепився в горло Негоро, який, перед тим як сісти на пароплав до Америки, повернувся на місце свого злочину, щоб дістати зі схованки гроші, викрадені ним у Вернона. Дінго, якого Негоро перед смертю ранить ножем, гине. Але й самому Негоро не вдається піти від відплати. Побоюючись на лівому березі супутників Негоро, Дік переправляється на розвідку на правий берег.
Там у нього летять стріли, і десять дикунів з села людожерів стрибають до нього в човен. Дік прострілює весло, і човен несе до водоспаду. Дикуни в ньому гинуть, проте Діку, який сховався човном, вдається врятуватися. Незабаром мандрівники дістаються до океану, а потім без пригод 25 серпня прибувають і до Каліфорнії. Дік Сенд стає сином у родині Уелдона, до вісімнадцяти років закінчує гідрографічні курси і готується стати капітаном на одному з кораблів Джеймса Уелдона. Геркулес стає великим другом сім’ї. Тома, Бата, Актеона та Остіна містер Уелдон викуповує з рабства, і 15 листопада 1877 чотири негра, позбавившись від стількох небезпек, виявляються у дружніх обіймах Уелдон.
Схожі твори:
- Переказ – виклад за романом Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” “Тільки сміливим підкоряються моря”. Головний герой роману “П’ятнадцятирічний капітан” – Дік Сенд. Він був сиротою, вирiс у дитячому будинку. Хлопчик був дуже обдарованою. У чотири роки він навчився читати, писати і рахувати. Ще змалку його вабило море. У вісім років він пішов юнгою на корабель, який плавав у південних морях....
- Скорочено П’ЯТНАДЦЯТИРІЧНИЙ КАПІТАН – ЖУЛЬ ВЕРН ЖУЛЬ ВЕРН П’ЯТНАДЦЯТИРІЧНИЙ КАПІТАН (Стислий виклад) Частина перша Розділи I-VI 2 лютого 1873 року шхуна-бриг “Пілігрим” перебувала на 43″ 37″ південної широти і 165° 19″ західної довготи (від Грінвічського меридіана). На борту шхуни, що була споряджена для китобійного промислу, знаходились відважний капітан Халл, п’ятеро матросів, п’ятнадцятирічний сирота Дік Сенд, судовий...
- Відважні мандрівники роману Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” І. Популярність романів Ж. Верна серед юних читачів. (Романами французького письменника Ж. Верна (1828-1905) зачитуються юні читачі у всьому світі. Ці романи захоплюють романтикою мандрів, дивовижними пригодами, мужніми героями.) ІІ. Дік Сенд – головний герой роману “П’ятнадцятирічний капітан”. 1. Дитинство Діка. (Сирота, що виріс у дитячому будинку. Обдарований хлопчик, у...
- Пригоди героїв роману Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” На зимових канікулах я прочитав роман Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан”. Він починається з невдалого полювання команди китобійного судна “Пілігрім”. Капітан Халл вирішив повернутись у Лос-Анджелес і відвезти на батьківщину дружину власника корабля з її маленьким сином Томом і кузеном Бенедіктом. Під час плавання “Пілігрім” зустрів напівзатоплений корабель, з якого були...
- Скорочено роману П’ятнадцятирічний капітан Жуль Верна 29 січня 1873 р. шхуна-бриг “Пілігрим”, оснащена для китобійного промислу, виходить у плавання з порту Окленда, у Новій Зеландії. На борті перебувають відважний і досвідчений капітан Гуль, п’ять колишніх матросів, п’ятнадцятирічний молодший матрос – сирота Дикий Сенд, судновий кок Негоро, а також дружина власника “Пілігрима” Джемса Уелдона – миссис Уелдон...
- Романтика подорожей у романі “П’ятнадцятирічний капітан” УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 КЛАС ІІ семестр ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ УРОК № 42 Тема. Романтика подорожей у романі “П’ятнадцятирічний капітан” Мета: перевірити знання тексту роману, географічних назв, що в ньому зустрічаються; звернути увагу на культуру, звичаї африканців; подумати, які риси характеру потрібні мандрівникам; виховувати допитливість, активну життєву позицію,...
- Іспити юного капітана (за романом Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан”) У своїй книзі французький письменник розповів про надзвичайні пригоди юного Дика Сенда і його друзів у відкритому морі і нетрях тропічної Африки. Герої книги пройшли неймовірно важкий і довгий шлях – від берегів Нової Зеландії до Каліфорнії. Вони переборювали на своєму шляху і океанські простори, і африканські джунглі, населені дикими...
- Іспити юного капітана за романом Ж. Берна “П’ятнадцятирічний капітан” Древнііі філософ Вергілій казав: “Відважним доля допомагає…”. Прикладом цього є роман Жюля Берна “П’ятнадцятирічний капітан”. У своїй книзі французький письменник розповів про надзвичайні пригоди Щ юного Дика Сенда і його друзів у відкритому морі і нетрях тропічної Африки. Щ Герої книги пройшли неймовірно важкий і довгий шлях – від берегів...
- Штабс-капітан Рибников (переказ) Щавінська, співробітник великої петербурзької газети, познайомився з Рибниковим в компанії відомих петербурзьких репортерів. Убогий і жалюгідний штабс-капітан ораторствував, громлячи бездарне командування і звеличуючи – з деякою афектацією – російського солдата. Спостерігаючи за ним, Щавінська помітив деяку подвійність в його зовнішності. На перший погляд у нього було звичайне обличчя з кирпатим...
- Роз’яснення до темы “П’ятниця – друг Робінзона” і “П’ятнадцятирічний капітан” Робінзон врятовує життя одному з полонених, що перебували в дикунів. Робінзон побачив у підзорну трубу дикунів. З ними були три полонені. Двох дім куни з’їли, один втік. Робінзон вбив переслідувачів, а хлопця врятував. Зовнішній вигляд врятованого хлопця. (Гарний, високий на зріст, бездоганної статури, з рівними міцними руками й ногами. На...
- Жюль Верн П’ятнадцятирічний капітан Жюль Верн П’ятнадцятирічний капітан Зміст Частина перша Розділ І. Шхуна-бриг “Пілігрім” Розділ II. Дік Сенд Розділ III. Напівзатоплене судно Розділ IV. Порятовані з “Вальдека” Розділ V. “С. В.” Розділ VI. Кит на обрії Розділ VII. Приготування Розділ VIII. Смугач Розділ IX. Капітан Сенд Розділ X. Наступні чотири дні Розділ XI....
- П’ятнадцятирічний капітан (1877-1878) – Жуль ВЕРН 1828-1905 ПРИГОДИ I ФАНТАСТИКА Жуль ВЕРН 1828-1905 П’ятнадцятирічний капітан (1877-1878) Історія створення Письменник працював над твором у той час, коли його синові Мітелю було приблизно стільки ж років, скільки й головному героєві – Діку Сенду. Як і для всіх своїх романів. Ж. Верн скрупульозно обирав місце розвитку подій, вибудовував сюжет, а...
- “Геркулес з твору Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан” План: 1) В якій країні була торгівля рабами. 2) Хто такі работорговці. 3) Чому становище раба було жахливим. 4) Кого врятували моряки “Пілігрима” . 5) Що відомо про цих людей. 6) як до врятованих негрів ставилася команда. 7) Хто віддав негрів із “Пілігрима” у рабство. 8) Яка подальша доля Геркулеса....
- Твір: “Цитати до образу Діка Сенда з твору Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан” Колись древньогрецькій філософ Вергілій сказав: “Відважним доля допомагає…”. Яскравим прикладом цього вислову може служити відомий у всьому світі роман французького письменника Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан”. У цьому романі видатний автор найвідоміших пригодницьких романів розповідає про надзвичайні пригоди у відкритому океані та нетрях тропічної Африки, які довелося пережити юному Дику Сенду...
- Тема гуманізму в романі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” Тема гуманізму в романі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” Знаменитий французький письменник Жуль Берн увійшов у світову літературу як перший класик науково-фантастичного роману й чудовий майстер роману пригод. “П’ятнадцятирічний капітан” був і залишається в числі його найпопулярніших романів. Найважливіше завдання автора полягало в тому, щоб дати читачам правдиве уявлення про трагічну...
- Твір по романі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” “У Ж. Верна неможливо знайти героя, що не був би готовий ризикувати життям заради порятунку іншого. Діюча великодушність, прагнення прославити людини, що зобов’язує його направити зусилля на благо суспільства, – от величні традиції, які характеризують творчість автора з погляду моралі, – писав Г. де Дисбах. Ми зачитуємося пригодницькими романами Ж....
- Засудження рабства у творі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 КЛАС ІІ семестр ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ УРОК № 41 Тема. Засудження рабства у творі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” Мета: з’ясувати, що таке рабство, час і причини його виникнення, дізнатися, чи існує воно в сьогоденні; взяти участь у “броунівському русі”; виховувати гуманізм, повагу до людей...
- П’ЯТНАДЦЯТИРІЧНИЙ КАПІТАН – ЖУЛЬ ВЕРН – ДАНІЄЛЬ ДЕФО ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ ЖУЛЬ ВЕРН П’ЯТНАДЦЯТИРІЧНИЙ КАПІТАН Частина І Розділ II. ДІКСЕНД Погода стояла гарна, і, якщо не зважати на деяку затримку, плавання відбувалося в досить добрих умовах. Місіс Уелдон влаштувалась на борту “Пілігрима” якнайвигідніше. Однак спершу довелося помізкувати, де її прихистити. На судні не було ні юта*, ні...
- Велич науки і знань у романі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 КЛАС ІІ семестр ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ УРОК № 43 Тема. Велич науки і знань у романі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” Мета: перевірити знання тексту роману, працювати над умінням характеризувати героїв твору; розвивати логічне мислення; викликати повагу до науки й техніки, прагнення до навчання. Обладнання:...
- Образ Геркулеса в романі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 КЛАС ІІ семестр ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ УРОК № 40 Тема. Образ Геркулеса в романі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан” Мета: охарактеризувати Геркулеса, перевірити знання тексту розділів з домашнього завдання; здійснювати міжлітературні зв’язки; виховувати прагнення наслідувати фізично і морально досконалих героїв. Обладнання: фотографії братів Кличків, В....