Олександр Іванович Олесь
Пророчою виявилася муза Олександра Олеся: “З журбою радість обнялась”… Назвою першої збірки поезій провістила вона драматичну долю і його творчої спадщини, і його особистого життя. Провістила журбу, яка чорним рушником простелилася на довгі роки чужини, вплітаючи зрідка червоні квітки радощів і надій…
Яскравою зорею спалахнула його творчість на небосхилі української поезії перших десятиліть нашого віку.
Олександр Олесь (літературний псевдонім Олександра Івановича Кандиби) народився 5 грудня 1878 року в містечку Білопілля
Ця проста жінка навчила свого Сашка в чотири роки читати, згодом прищепила любов до поезії Т. Шевченка, до “Кобзаря”, якого він ще малим “майже знав напам’ять і співав”. Серед краси
Краєвиди шовкового степу, загадкові старі могили, шум трави й колосся жита, спів жайворонків, дзюрчання струмків, які збігали до Сули, що брали свій початок біля Верхосулля,- все це, за зізнанням самого поета, було для нього “суцільною казкою”, одним золотим днем, і звуки “тієї дивної весни” звучали в душі впродовж усього життя. Вони й зародили в хлопчині поетичне чуття і натхнення, вимережилися весною дев’ятилітнім Сашком рядками першого вірша російською мовою… Сестри згадують і про подарований Олександрові зошит з гарною обкладинкою, куди він занотовував свої перші вірші,,.
Як людина і художник слова Олександр Олесь зростав і виховувався на вольовому прикладі матері, природній мудрості дідуся Василя, народній пісні і моралі, художній філософії “Кобзаря” Т. Шевченка. З таким багажем п’ятнадцятилітній юнак і вирушив з дому, вступивши до хліборобської школи містечка Дергачі, що неподалік від Харкова. Звичайно, мріялось і про гімназію, та в матері не вистачало на навчання в ній коштів. Аби протриматись у пій безкоштовній сільськогосподарській школі, учень Кандиба мусив займатися репетиторством…
У стінах Дергачізської хліборобської школи сімнадцятирічний Олександр починає друкувати свої вірші, писані російською та українською мовами, в рукописному журналі “Комета”, який він випускав з відомим у майбутньому російським письменником Костянтином Треньовим…
Звичайно, молодий митець потребував поглибленої філологічної освіти, та, на жаль, вступати до університету після закінчення хліборобської школи… не мав права. Віддаючись літературним заняттям, хапаючись за вивчення в стінах цієї щколи слов’янських мов – болгарської, польської, сербської, молодий митець мало уваги приділяв фаховим дисциплінам…
Вирішальним у творчій біографії Олександра Олеся був 1903 рік, коли йому пощастило стати студентом Харківського ветеринарного інституту і побувати на відкритті пам’ятника І. Котляревському (в Полтаві). Глибоке переосмислення долі української мови і літератури, усвідомлення свого громадянського покликання відбулося саме в Полтаві під час урочистостей. Про свої враження від зустрічей там з Б. Грінченком, В. Самійленком, М. Коцюбинським, Лесею Українкою писав він у листі до майбутньої дружини: -“Що – я пережив – важко сказати! Знаю лиш одне: сидів я, говорив, слухав, сміявся з тими, творчість яких так само дорога і рідна мені, як колискова пісня матері”… Прочитані ким на прохання учасників свята вірші були тепло прийняті. Жому говорили, що закопувати в землю такий талант – просто великий гріх, і радили пересилати рукописи до якогось видавництва. Олесь передав свої вірші до збірника “Багаття”, що виходив в Одесі…
Олесь глибше вдивляється в життя, душею відчуває наближення весняних громів… .3 натхненням митець і агітатор бе-і реться за переклади – з російської на українську мозу популярних революційних пісень: “Мареельеза” (“Над залитою кров’ю землею…”}, “Варшав’янка” (.”Хмари зловівді. нависли над на-‘,,, ми..,”). “Сміло у ногу рушайте”, “В неволі скатований люто…” Його власні віріні-агітки поширювалися у той час…
Мабуть тільки юному Павлові Тичині судилося таке велике визнання після появи його “Сонячних кларнетів”, якого удостоївся Олександр Олесь за свою першу збірку (“З журбою, радість обнялась”). Вона привернула увагу літературної критики, викликала захоплення у читачів різного віку, особливо в молодих…
Друга збірка творів Олександра Олеся. “Поезії. Книга II” (1909).не розчарувала читачів… Талант розвивався по висхідній. Одна за одною виходять, добірки: .”Поезії. Книга III” (1911), “Драматичні етюди1. Книга IV (1914), “Поезії. Книга V” (1917)…
Поезія Олександра Олеся, спевнена загадкових ритмів, мелодій, тонів і справді моцартівеьквї легкості, стала невичерпним джерелом для композиторів.-Сьогодні ми можемо. назвати понад 80 відомих композиторів, а серед них – і російські, ї білоруські, і французькі, і чеські, які клали Олесеві рядки на музику, створивши більше двех сотень музичних творів різних жанрів… Талановиті українські композитори М. Лисенко, Я. Степовий, К.. Стеценко, С” Людкевич, А. Кос-Анатольський щедро прилучалися до музичної інтерпретації чистої, дзвінкової криниці його слова…
Чарами слова й музики торкаються найпотаемніших людських струн популярні пісні, на його слова: “Айстри”, “Літньої ночі”, “Ой чого ти, тополенько, не цвітеш…”, “Любов”…
Етюд літературний – художній нарис; тут: п’єса.
Леся Українка стверджувала, ще Олесь є “прямим спадкоємцем Шевченка із всім його полум’яним натхненням і пристрасною любов’ю до. батьківщини… Його пісня звучить могутнім закликом до ^ свободи. І цей заклик є прямим відгуком на голос Шевченка”.
У цей час Олесь жив у Пущі й працював ветеринаром у київських різницях; брав активну участь у літературному житті міста.
Поет з великою радістю вітав революцію 1906 року й тяжко переживав її поразку. Новий – революційний епялах 1917 року породив у нього великі надії. У віршах Олесь – називав – благосл-венною “святу дорогу”, яка через;хащі вела до волі і-краси. На його думку, національне відродження, яке набирало в’ ті роки реального змісту в вигляді автономії та національної українсь-кої держави, могло забезпечитись – тільки – свободою у власному її розумінні… Кривава громадянська війна гнітила душу Оле-ся-інтелігента, який був щирим і ПОСЛІДОВНИМ прихильником принципу федерації вільних і – суверенних республік Росії… У лютому 1919 року він виїздить до – Будапешта. Не сподівався, що це назавжди. У Києві лишилась – дружина з сином… У тяжкі 1919-1922 роки Олесь разом’ з Антоном Крушель-ницьким ‘ та іншими земляками збирає кошти на допомогу голодуючим України…
А звістки, що приходили з рідної’України, все більше гнітили вразливу душу Олеся. Він боляче реагував на різного роду порушення, прав людини, ототожнення українськості з петлюрів-щиною, прояви терору… Знав пре ущемлення політичних свобод і переслідування представників української інтелігенції… Ще болючіше ранили серце репресії 30-х років… Вражає те, щ® Олександр Олесь чи не один з перших в українській літературі драмою “Земля обітована” заговорив про сваволю, репресії і порушення законності з боку насильницького сталінського режиму… Жив Україною, марив рідною, землею, до останніх днів вважав себе її сином, снвдіеазея на повернення… Але за таких обставин на. батьківщині наважитись їхати в рідний край не міг.
Перебуваючи в еміграції, Олександр Іванович з сім’єю, яка приїхала до нього в 1923 році, проживав у різних містах Західної Європи; видав там кілька збірок своїх творів різних жанрів. Помер поет у 1944 році в Празі; похований на Ольшанському цвинтарі.
За часів сталінського режиму твори Олександра Олеся у нас були заборонені, бо поет був оголошений українським буржуазним націоналістом. Лише за “хрущовської відлиги” у 1964 році видано однотомник віршів поета, а пізніше (в 1990) –
Двотомник, який містить ліричні, драматичні, епічні твори та частину перекладів.
За Р. Радишєвським. Журба і радість Олександра Олеся. 1990 р.
1. З яких родин походив майбутній поет? Під чиїм впливом формувався його характер? А талант? Коли проявилися мистецькі задатки?
2. Де вчився Олександр Кандиба?
3. Хто порадив йому друкувати свої твори?
4. Як була сприйнята його перша збірка?
5. Розкажіть про світоглядні переконання поета. Як він поставився до подій 1905 та 1917 років? Чому, на вашу думку, Олександр Олесь опинився в еміграції? Що змусило його залишитися на чужині? Як, на вашу думку, могло б скластися життя О. Олеся, якби він повернувся в Україну?
6. Що в поезіях МНТЦ. Я приваблювало композиторів? Скільки віршів О. Олеся покладено на музику?
7. Яка доля спіткала твори письменника в Україні?
Схожі твори:
- Олександр Олесь (Олександр Іванович Кандиба) (1878-1944) Ім’я Олександра Олеся, наділеного яскравим талантом поета-лірика, драматурга й перекладача, нерозривно пов’язане з українською літературою. Нині творчість А. Олеся вивчається в середній школі за всіма трьома варіантами програм. Олександр Олесь. Це благозвучне ім’я дали поетові на березі Чорного моря його наречена Віра Свадковская в далекому 1906 році… Те ім’я що...
- КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – М. ВОРОНИЙ, ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ І ТЕАТР 70-90-Х РОКІВ XIX СТОЛІТТЯ М. ВОРОНИЙ, ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ До теми “Олександр Олесь – яскравий представник символізму” 1.Представником якої течії модернізму був Олександр Олесь? 2.Назвіть характерні ознаки символізму. Бунт проти антилюдяного суспільства, переважання творів екзотичної та забороненої тематики, надмірна увага до підсвідомого,...
- Мотиви й образи народних пісень у поезіях О. Олеся ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ О. Олесь входить в літературу як співець кохання. Він почав писати ще в дитинстві, коли йому було приблизно дев’ять років. Значний вплив на формування майбутнього поета мали народні пісні. Як відомо, О. Олесь любив награвати собі на музичних інструментах, коли створював свої вірші. На його думку, музика може передати почуття...
- ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “БІГА ЗАЙЧИК-СКАКУНЕЦЬ” II семестр З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження) ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2 Урок 60. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “БІГА ЗАЙЧИК-СКАКУНЕЦЬ” Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; навчати учнів орієнтуватися в тексті, добирати рими; збагачувати словниковий запас; спонукати дітей до творчості; виховувати любов до мовного багатства. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА...
- ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ. СТЕП Мета: розширювати знання дітей про життєвий і творчий шлях Олександра Олеся; розвивати вміння бачити словесні картини, розуміти красу поетичних творів; збагачувати мовлення образними виразами; вдосконалювати навички правильного, виразного і свідомого читання; викликати захоплення красою і мудрістю природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Гра...
- Я марив лицарем явитись перед вами (Олександр Олесь) Неповторність Творчості цього поета критика помітила одразу. Іван Франко високо оцінив самобутність таланту Олеся і захоплено привітав його першу збірку Водночас він іронізував над тим, що поета турбує тільки Кохання, і бажав своєму молодшому побратимові “приємної забави”. У двадцятих роках літературознавець П. Филипович відводить Олесеві найвидатніше місце серед поетів свого...
- ПОРІВНЯННЯ. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “ЛІС ВОСЕНИ” II семестр З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження) ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2 Урок 59. ПОРІВНЯННЯ. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “ЛІС ВОСЕНИ” Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Олександра Олеся; удосконалювати навички виразного читання віршованих творів; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, знаходити порівняння, робити висновки з прочитаного; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до прекрасного....
- “В мене крила, в крові – огонь, в душі – любов” (поет Олександр Олесь) Тривалий час творчість видатного українського поета Олександра Олеся була мало відомою широкому колу читачів, адже він був поетом-емігрантом. Змушений виїхати за кордон у 1919 році, Олесь так більше і не побачив рідної землі, адже там його чекали не визнання і слава, а табори і загибель. Його поезія не вкладалася в...
- КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – ЛІТОПИСНІ ОПОВІДІ. І. НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ, ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ, А. ЛОТОЦЬКИЙ, О. СЕНАТОВИЧ ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ ЛІТОПИСНІ ОПОВІДІ. І. НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ, ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ, А. ЛОТОЦЬКИЙ, О. СЕНАТОВИЧ КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ До теми “Історичне минуле нашого народу. Літописні оповіді” 1.Хто з українських письменників здійснив переказ літопису “Повість минулих літ” українською мовою? 2.Хто був автором “Повісті минулих літ” ? 3.Що нам відомо про...
- Твір миниатюру на тему “мой любимый писател Александр Олесь” Мій улюблений поет – Олександр Олесь Постать Олександра Олеся – одна з найоригінальніших, найталановитіших та найтрагічніших постатей української літератури кінця дев`ятнадцятого-початку двадцятого століття. Його перша збірка “З журбою радість обнялась” відразу здобула заслужене визнання читачів та захоплені відгуки критиків. Поетична манера Олеся поєднувала в собі чітку громадську позицію і глибокий...
- Мої думки під час читання вірша “Айстри” ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ Вперше я почула вірш “Айстри” на уроці української літератури. Коли вчителька закінчила його читати, у класі ще кілька хвилин панувала тиша – ми були вражені віршем. Вірш подібної сили могла створити лише людина, яка жила Україною, вболівала за український народ, але, побачивши, “що вколо – тюрма”, поступово втрачала надії. Олександр...
- Олександр Олесь – Кандиба Складний життєвий шлях випав на долю Олександра Олеся (справжнє прізвище – Кандиба). Народився він в с. Крига (Білопілля) на Сумщині, закінчив Харківський ветеринарний інститут, працював у Харкові та Києві (1909 – 1919). У 1907р. у Петербурзі вийшла перша книга Олеся – “З журбою радість обнялась”, що принесла славу молодому поетові....
- Чи легко бути лідером? (За драматичним етюдом О. Олеся “По дорозі в Казку”) М. ВОРОНИЙ, ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ І ТЕАТР 70-90-Х РОКІВ XIX СТОЛІТТЯ М. ВОРОНИЙ, ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ Чи легко бути лідером? (За драматичним етюдом О. Олеся “По дорозі в Казку”) Лідер – це той, що йде попереду. Це людина, яка заслужила авторитет, до думки якої прислухаються, з ким радяться, у кому не сумніваються. Він підтримує...
- ЧАРИ НОЧІ – ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ 10 клас ЛІТЕРАТУРА НАПРИКІНЦІ XVIII – НА ПОЧАТКУ XIX ст. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ ЧАРИ НОЧІ Сміються, плачуть солов’ї І б’ють піснями в груди: “Цілуй, цілуй, цілуй її, – Знов молодість не буде! Ти не дивись, що буде там, Чи забуття, чи зрада: Весна іде назустріч вам, Весна в сей час вам...
- Скорочено ПО ДОРОЗІ В КАЗКУ – ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ Драматичний етюд із трьох картин (Стислий виклад) Чимало труднощів зазнає многостраждальний народ. Знущання влади, репресії, навіть вбивства ні в чому не винних людей. І поруч з цим – злидні, голод, хвороби. І ніхто не може опиратися цьому лиху. Жорстокість людей не знає меж. Втім знаходиться поміж них людина, яка не...
- Тема 21. Олександр Олесь – Література XX ст IV. Література XX ст. Тема 21. Олександр Олесь (1878-1944) (справжнє ім’я – Олександр Іванович Кандиба) Український поет, драматург, прозаїк, перекладач. З 1919 р. в еміграції. Головною темою його збірок стає туга за Україною. Помер у Празі в липні 1944 р., отримавши звістку про те, що нацисти закатували в концтаборі Заксенхаузен...
- Остаточний розгром Ярославом печенігів ЛІТОПИСНІ ОПОВІДІ. І. НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ, ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ, А. ЛОТОЦЬКИЙ, О. СЕНАТОВИЧ ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ ЛІТОПИСНІ ОПОВІДІ. І. НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ, ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ, А. ЛОТОЦЬКИЙ, О. СЕНАТОВИЧ Остаточний розгром Ярославом печенігів Ярослав Мудрий – великий київський князь, за правління якого Давньоруська держава досягла найбільшого розквіту. Київська Русь за Ярослава Мудрого була великою і могутньою державою Європи. Так само він розгромив остаточно печенігів, і...
- Олександр Олесь. “Чари ночі”, “О слово рідне! Орле скутий!..” Олександр Олесь, (справжнє ім’я – Олександр Іванович Кандиба). Український поет, драматург, прозаїк, перекладач. З 1919р. в еміграції. Головною темою його збірок стає туга за Україною. Помер у Празі в липні 1944 p., отримавши звістку про те, що нацисти закатували в концтаборі Заксенхаузен його сина – письменника Олега Ольжича. Основні твори:...
- ЗНО – Олександр Олесь – Література XX ст Література XX ст. (справжнє ім’я – Олександр Іванович Кандиба) Український поет, драматург, прозаїк, перекладач. З 1919р. в еміграції. Головною темою його збірок стає туга за Україною. Помер у Празі в липні 1944 p., отримавши звістку про те, що нацисти закатували в концтаборі Заксенхаузен його сина – письменника Олега Ольжича. Основні...
- Купрін, Олександр Іванович (1870-1938) Олександр Іванович Купрін Народився 26 серпня (7 вересня) 1870 року в невеликому містечку Наровчате Пензенської губернії в сім’ї потомственого дворянина, дрібного чиновника Івана Івановича Куприна. Батька свого Купрін не пам’ятав, він помер від холери в 1872 р. Овдовіла мати – Любов Олексіївна Купріна, уроджена княжна Куланчакова – в 1874...