Образ Маші Троекуровой у повісті А. С. Пушкіна “Дубровский”
Маша Троекурова, як і інші героїні Пушкіна, росла в сільській тиші, на лоні природи. Мати їй замінила нянька, добра, скромна селянська жінка, що знала незліченну кількість народних казок і пісень і із задоволенням передававшая їхній своїй вихованці. Дівчинка росла вразливої й чуйної до чужого горя. Пізніше вона, “перерва твору всякого роду, зупинилася на романах”, які зробили її лагідної, чуйної й мрійливої. Що до Кирилы Петровича, то дочка свою він любив “до божевілля, але обходився з нею із властивим йому норовливістю, те намагаючись
Сентиментальні романи, якими зачитувалася Маша, її сімнадцятилітній вік стали причиною того, що серце дівчини жило чекаючи гарної й палкої любові. Серед гостей батька, розв’язних і розпусних, як і він сам, не було того, до кого могло кинутися Машино серце: усіх займало тільки полювання, гулянки так розмови про наживу. І тому, коли в будинок до Троекуровым, до зведеного брата Маші, приїхав молодий учитель-француз,
Коли на побаченні, призначеному їй Дефоржем, Маша довідається правду, що він не хто інший, як Дубровский, вона перелякана, але боязкість і ніжність у голосі Володимира змушують дівчину повірити йому й не відмовлятися від своєї любові. На другому таємному побаченні з Дубровским убита горем від того, що батько збирається видати її заміж за стару, нелюбимого людину, Маша, незважаючи на суспільну думку, погоджується бігти з коханим. І все-таки доля розпорядилася інакше – втеча не відбувся.
Перед вінчанням Марья Кириловна була бліда й нерухлива, “голова її томно хилилася під вагою діамантів, вона злегка здригалася, коли необережна рука вколювала її, але мовчала, безглуздо дивлячись у дзеркало”. У вівтаря вона “нічого не видала, нічого не чула” і усе ще чекала Дубровского. Але очікування її були даремні.
Шляхетність душі, надзвичайне почуття відповідальності й боргу перед чоловіком, хоч і нелюбимим, і перед Богом наставили Машу відмовитися від запізнілої допомоги Дубровского. Вона, як пізніше й Тетяна Ларіна, не здатна була порушити клятву вірності, тому що для неї це не просто порожні слова, а таїнство, доконане на небесах. Мораль, що засвоїла дівчина з дитинства і якої перейнялася вся її душа, навчила її відповідати за свої слова й учинки. У цьому достоїнство й життєва Драма Маші Троекуровой.