Образ головної героїні роману Томаса Манна “Лотта у Веймарі”

Особливе значення образу Лотти в романі полягає в утвердженні нею своєї людської гідності. У цьому відношенні вона незмірно вище веймарцев, що перетворилися на свиту Гете. Вона – мати одинадцяти дітей. Це й справді, а не тільки в її уяві ставить її вище Фрідерік Бріон, що опинилася здатної тільки на сумні спогади про покинув її Гете. Лотта пишається собою, повнотою свого життя, прожитого, як вона пише Гете, в міру відпущених їй сил. Фінальна зустріч Лотти з Гете дана в романтизованим, полутаінственном, трохи іронічному висвітленні. Повертаючись

додому пФсле вистави, Лотта раптом бачить поруч із собою в імлі карети фігуру Гете, освітлену тривожним мерехтливим світлом.

Вони говорять те на Ви, то на ти, кажуть про найголовніше, і перед Лоттою вимальовується не тільки велич, а й трагізм життя Гете, творчість якого трактується як трагічно-радісний борг перед людством, як самоспалення, а перед Гете постає гідність Лотти, материнство якої – теж творчість і самовіддача. Шлях Лотти і Гете до зустрічі показаний як шлях до істини через перешкоди, через нагромадження фальші; їх відділяють один від одного не тільки атмосфера Веймара, візити міс Гезл, що

колекціонує портрети знаменитостей, або Рімера, ураженого власною неповноцінністю, або Аделі Шопенгауер, сестри відомого філософа, господині аристократичного літературно-мистецького салону, а й події історії, німецький націоналізм, реакційна політика німецьких держав. Томас Манн приділяє цілий розділ в романі розповіді Аделі про боротьбу німецьких держав проти Наполеона і про “патріотичному” підйомі в німецьких дворянських і бюргерських колах. Він підкреслює самотність Гете в ті роки і вкладає в його вуста фразу, що звучить як пряме пророцтво: “Треба передбачати наслідки своїх діянь. Ваші ж діяння наповнюють мене жахом, бо поки вони ще благородне, ще безневинне передбачення того жахливого, що одного разу призведе німців до наймерзенніший безчинствам, від яких ви самі, якщо б вони могли дійти до вашого слуху, перевернулися б у труні “.

Гете і Лотта, геній і звичайна жінка, зближені в фіналі як жива і здорова основа нації. Вони стоять поряд, і в цьому є високий зміст, пов’язаний з антифашистської спрямованістю роману.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Образ головної героїні роману Томаса Манна “Лотта у Веймарі”