Навіщо у романі Батьки й діти представлене історія щасливої любові Аркадія Кірсанова й Каті Ліктьовий?
Блаженний, хто змолоду був молодий, Блаженний, хто вчасно дозрів, Хто поступово життя холод Зльотами витерпіти вмів; Хто дивним снам не віддавався, Хто чорни світської не цурався, Хто у двадцять років був франт иль хват, А в тридцять вигідно одружений; Хто в п’ятдесят звільнився Від приватних і інших боргів, Хто слави, грошей і чинів Спокійно в чергу домігся, Про кого повторювали ціле століття: N. N. прекрасна людина. О. С. Пушкін Не секрет, що моральні принципи людини цілком можуть виявитися в любові. Розкриваючи образ нігіліста Базарова – головного
Із усіляких причин-пояснень варто виділити три головні: матеріальні становища героїв, їхні характери й переконання. Аркадій Кірсанов – онук генерала, спадкоємець свого батька й дядька, родич (правда, далекий) важливих петербурзьких чиновників Колязиних. Хоча Микола Петрович
Отже, молодий нігіліст може успадкувати від батьків тільки малюсінький маєток у двадцять дві селянські душі Іншими словами, Аркадій з народження врятований від суворої “боротьби за життя” і вільний вибирати себелюбое поприще: державну службу, керування родовим маєтком, спокійні сімейні радості або пропалювання життя, у той час як бідняк Базарів повинен, якщо побажає, сам домагатися всього в житті. Матеріальне становище Ганни Сергіївни Одинцовій і Каті Ліктьовий теж різне, хоча вони рідні сестри. Їхній батько, блискучий аферист і картярський гравець, промотав у Петербурзі й Москві весь стан сім’ї й умер, залишивши дочкам маленький маєток в одну деревеньку. Однак Ганна Сергіївна, двадцятилітня красуня із блискучим столичним вихованням, що належить по материнській лінії до князівського роду, вийшла заміж за богатого сорокашестилетнего (XV) поміщика Одинцова й після його смерті стала багатою вдовою, усе ще молодий і гарної. Ганна Сергіївна із самої смерті батька взяла на себе турботу про молодшу сестру, і Катя ні в чому не бідувала по милості Одинцової (XXV), але при цьому Катя як і раніше володіла тільки половиною батьківського села, тобто була бідна наречена, майже безприданниця.
Слід зазначити, що молоді герої роману – люди широких поглядів, для них бідність друга або коханої людини не має першорядного значення. Багатий спадкоємець Аркадій Кірсанов подружився з бідним студентом Базаровим, женився на Каті, не думаючи об неї приданому Базарів закохався в багачку Одинцову, скорений її красою й інтелектом, а вона захопилася ним, і в її міркуваннях про “лікаря” думки про його бідність взагалі не виникало. В обох історіях любові характери героїв зіграли більше серйозну роль, чим матеріальні міркування. Аркадій добродушний, покладливий, чутливий, у міру розумний і спостережливий – словом, парубок, “приємний у всіх відносинах”.
Протанцювавши на балі мазурку з Одинцовій, він закохався в молоду вдову з “витонченою смиренністю” (XІV), тобто томно зітхав про неї й не смів набридати своїми залицяннями. Молодий Кірсанов наївно піддався на хитрість Базарова, що, щоб видалити молодого суперника, по приїзду в Никольское відразу звернув його увагу на Катю: “… ця смугленькая.
Це от свіжо, і неторкнуто, і лякливо, і мовчазно, і всі що хочеш” (XVІ). Аркадій легко заплутується у своїх серцевих справах: він, “який остаточно сам із собою вирішив, що закохано в Одинцову, початків віддаватися тихій зневірі. Втім, ця зневіра не заважала йому зблизитися з Катею” (XVІІ).
Може бути, завдяки своєму м’якому, легені характеру молодої Кірсанов сподобалася Каті, а вуж вона допомогла йому зрозуміти, у чому його щастя. Один раз Катя попросила Аркадія: “Не порівнюйте мене із сестрою… це для мене занадто невигідно” (XXV). Однак вона явно скромничає: вона дуже схожа на Ганну Сергіївну розважливістю, стриманістю, рішучістю. Вона так розумно поводиться з молодим Кірсановим, що він, зітхаючи про Одинцову, непомітно привязивается до молодшої сестри: “Катя смутно розуміла, що він шукав якоїсь розради в її суспільстві, і не відмовляла ні йому, ні собі в безневинному задоволенні напівсоромливої, напівдовірливої дружби” (XVІІ).
Прощаючись із Аркадієм назавжди, Базарів вимовляє: “…я на Катерину Сергіївну сподіваюся Подивися, як жваво вона тебе утішить” (XXVІІ). І Базарів прав.
“Ручному” Аркадію потрібний вірний друг і керівник. Як тільки Базарів іде з життя молодого Кірсанова, його місце займає Катя: уже ввечері після від’їзду університетського друга Аркадій почав підкорятися нареченій, “і Катя це почувала й не дивувалася” (XXVІ). Саме Катя вибирає Аркадія собі в супутники життя, хоча він сам упевнений вобратном. Саме вона пояснює Аркадію різницю між ним і Базаровим: “…ви йому чужий.
Він хижий, а ми з вами ручні” (XXV), однак робить це дуже тактовно, тому що сама приймає сторону Аркадія (“ми з вами”). При цьому не хто інший, як Катя нагадує чоловікові про Базарове наприкінці роман під час урочистого обіду Базарів по характері – повна протилежність Аркадія: суворий, самовпевнений, рішучий, чудово розумний і цілеспрямований, при цьому чесний і щирий. Він не став, подібно своєму другові, “надаватися тихій зневірі” (XVІІ) любові, не став обманюватися щодо своїх почуттів до Ганни Сергіївні, про що й заявляє молодому Кірсанову: “е, так ти, я бачу, Аркадій Миколайович, розумієш любов, як всі новітні молоді люди: цип, цип, курочка, а як тільки курочка починає наближатися, давай бог ноги!
Я не такий” (XXІ). Він, позлившись небагато на себе за романтичну любов, у яку раніше не вірив, рішуче зізнався Одинцовій у своїх почуттях Його пристрасть була так велика, що захопила й одночасно злякала Ганну Сергіївну: “… пристрасть у ньому билася, сильна й важка – пристрасть, схожа на злість і, може бути, те саме що їй… Одинцовій стало страшно й шкода його” (XVІІІ). Молодого нігіліста відрізняє зовнішня стриманість і внутрішня гордість (“сатанинська гордість”, як виразився Павло Петрович – X): Базарів зовні спокійно сприйняв відмову Ганни Сергіївни (XІX), але гордо відмовився від її жалості-милості (XXVІ).
Гостя в батьків, він заявляє Аркадію: “Коли я зустріну людини, що не спасувала б передомною, тоді я зміню свою думку пр самому себе” (XXІ). Однак гордий нігіліст лукавить – він уже зустрів такої людини. Це Одинцова, і по силі характеру (“…характер у неї був вільний і досить рішучий” – XV) вона не уступає Базарову.
Ганна Сергіївна, будучи ще молодою жінкою, уже випробувала й успішно переборола безліч труднощів: руйнування сім’ї, шість років життя із чоловіком, якого “вона ледь виносила”(XVІ), лихомовство повітових пліткарів, відповідальність за долю молодшої сестри, керування маєтком Розум і інтерес до життя, м’якість і самостійність у думках (до Базарову вона “благоволила, хоча рідко з ним погоджувалася” – XVІІ), відраза до вульгарності й терпимість до чужих недоліків, краса й почуття власного достоїнства – таке сполучення якостей характеру в Ганні Сергіївні робить справедливої первісну оцінку, дану їй на балі Базаровим: “Це що за фігура? На інших бабів не схожа” (XІV). Не дивно, що Базарів знайшов тільки в Одинцовій, а не в кому іншому (включаючи батьків) єдиного у романі людини, з яким міг серйозно й відверто говорити на будь-яку тему, починаючи із пристрою російської держави, продовжуючи питаннями медицини, ботаніки, кінчаючи проблемами щастя, любові, власного майбутнього. Нарешті, переконання (принципи), що стосуються любові, зіграли найважливішу роль у долі героїв роману. Аркадій і Катя цінують взаємну любов і хочуть мати сім’ю. Обоє згодні обмежити своє життя “домашнім колом” (А. З. Пушкін “Євгеній Онєгін”, 4, XІІІ), згодні покорятися один одному, щоб уникнути сімейних сварок: “…
Поважати себе й покорятися, це я розумію; це щастя… ” (XXV), – говорить Катя. Вони згодні пожертвувати своєю незалежністю (“На що вона?
” – XXV), щоб жити разом. Зовсім щиро так думає Аркадій, людина добрий і поступливий. Більше складні міркування в Каті Вісім років Катя може спостерігати свою стару тітку – нікому не потрібну князівну Авдотью Степанівну, нахлібницю в будинку Одинцової. Щоб не повторити сумну долю цієї старої діви.