Музичність і мальовничість пастернаківських поезій

Так сталось у житті Б. Пастернака, що Музика стала його першим кроком до

Пізнання світу, а філософія – другим. Але саме в його поезії ці два начала об’єднались,, створюючи чудову гармонію звуку й образу. Не випадково й свій роман “Доктор Живаго” Б. Пастернак завершив віршами. Він відчував, що Кохання неможливе без Творчості, воно породжує бажання сказати світу про те, яке прекрасне й коротке це життя. Вірш “Зимова ніч” один із таких творів. Він і розпочинається гіперболою: “Мело, мело помело”. Це одразу змушує поринути у

двобій стихій – сніжної заметілі і світового протиставлені почуттям ліричного героя. Свіча для нього – символ любові, символ незнищенності світу. Адже картина, намальована поетом, її настільки виразна, а й дуже емоційна:

Ліпила віхола на склі

Круги і стріли.

Свіча горіла на столі,

Свіча горіла.

Метафора змальовує зовнішню стихію і світло свічі як символ прагнення. якЕ дає її світло серед суцільної нічної заметілі. Це підтверджують і звукові образи: алітерації перших рядків – “л-п-л-в-х-л-скл”, “кр-стр” ніби передній! звуки за вікном. Немов хтось з силою жбурляє об скло снігом.

А на проти заметілі тихі і впевнені звуки потріскування свічки: алітерації “св-ч-р-л-св-ч )”. Картина виразно підтверджується асонансами. Якщо у перших рядках “и-і” переважають, то у наступних, ніби сперечаючись, втручається звучання наголошеного “а”. Музичність вірша зачаровує, ніби це й справді музика цієї заметільної ночі, а може, й цілого життя. Адже у вірші йдеться про життя, де:

Схрестились рук і ніг вузли,

Схрестились долі. !

Все зливалося в імлі

У сиво-білій.

Таким чином, аналізуючи вірш Б. Пастернака “Зимова ніч”, можна дійти висновків про певні характерні особливості його поезії загалом. Вона насичена и метафорами, образи й предмети ніби взаємоприкршаються одні в одні, бо вони частина світу. Поезія Б. Пастернака на диво музична й мальовнича завдяки симфонії звуку, кольору, образу й передусім таланту автора.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Музичність і мальовничість пастернаківських поезій