Музичний подарунок світу
Найвідоміша й найпопулярніша американська пісня “Колядка дзвонів” щороку звучить на Різдво в Сполучених Штатах, Канаді, Європі, Австралії, навіть у Японії та Китаї. На вулицях і в супермаркетах, на всіх радіостанціях і телеканалах можна почути срібні різдвяні дзвіночки. Ця мелодія стала візитівкою західного Різдва, лунає в багатьох відомих фільмах – “Гаррі Поттер”, “Сам удома”, “Загублений у Нью-Йорку”, а також у рекламних роликах.
Однак нині вже майже ніхто, крім музикознавців, не знає, що ця пісня прийшла в Америку
Деякі історики музики стверджують, що композитор працював над “Щедриком” усе життя. Можливо, це гіпербола. Проте щось у ній таки
Коли в грудні 1916 року “Щедрика” в обробці Миколи Леонтовича заспівав хор студентів Київського університету, скромний подільський учитель став відомим у музичних колах як найкращий аранжувальник українських народних пісень.
То як же українська Народна пісня потрапила за океан?
1922 року хор Олександра Кошиця виступав у Нью-Йорку. Тут уперше був виконаний “Щедрик” Леонтовича – маленьке українське диво. Ця пісня настільки сподобалась американцям, що композитор, поет і диригент чеського походження Пітер Віл-гоускі в 1936 році, тобто через двадцять років від дня створення пісні, написав до щедрівки англійські слова й назвав її “Коляд-
Кою дзвонів”. У первісному варіанті “Щедрика” фігурувала ластівочка. Вона натякала на прадавнє походження пісні, на забуту добу, коли новий рік зустрічали навесні. Ідея нового тексту грунтувалася на слов’янській легенді про те, що в ніч, коли народився Ісус, на його честь у всьому світі задзвонили дзвони чудовим мелодійним співом. Слов’янська щедрівочка в Сполучених Штатах Америки перетворилася на колядку. Тендітний музичний подарунок світові від українця Миколи Леон-товича став прославляти народження Христа, насичувати землян світлою радістю. Після виконання цього твору дзвоник став головним музичним атрибутом Різдва на Заході, і тепер майже всі різдвяні пісні найпопулярніших виконавців прикрашені звучанням дзвіночків. “Щедрик” з текстом Пітера Вілгоускі набув великої популярності в Штатах.
Уже майже століття українська “Щедрівка” мандрує з континенту на континент, з культури в культуру. Перелицьовується, приміряє різні жанри, жонглює голосами й інструментами. Урешті-решт, знімається в кіно.
“Щедрик” є найбільшим українським внеском у світову популярну музичну культуру.
401 слово За матеріалами інтернет-видань