Міркування Івана Васильовича в оповіданні Л. Н. Толстого “Після балу”
1. Випадок і світогляд людини. 2. Образ оповідача. 3. Моральні шукання Івана Васильовича. У творчості Л. Н. Толстого дуже важливе значення має оповідання “Після балу”. У цьому добутку письменник показує, як одна-єдина ситуація може вплинути на моральний вибір людини.
Про те, що трапилося давним-давно, ми довідаємося завдяки оповіданню Івана Васильовича. Це вже літнім, навченим досвідом людин. Він розповідає про те, як один тільки випадок може вплинути на долю. Іван Васильович говорить: “От ви говорите, що людина не може сам по собі зрозуміти,
Насправді Іван Васильович, звичайно, перебільшує. Якщо розібратися, то на “випадок”, про яке він говорить, не звернули б уваги дуже й дуже багато з людей. Лише він виявився чуйною людиною, що не міг з байдужністю поставитися до побаченого. І той факт, що навіть через багато років, ставши літньою людиною, Іван Васильович у деталях пам’ятав побачене, свідчить про те, що давній епізод зробив на нього дуже сильне враження Втім, саме так і було насправді.
Давним-давно Іван Васильович учився
Дівчина була дочкою полковника. Іван Васильович із замилуванням ставився до батька своєї коханої дівчини. Полковник здавався йому уособленням порядності й шляхетності Втім, юний Іван був молодий і щасливий. Він був готовий любити увесь світ. От як про це говорить він сам: “Я любив і господарку у фероньерке, з її єлизаветинським погруддям, і її чоловіка, і її гостей, і її лакеїв, і навіть інженера, що дувся на мене, Анісімова.
До батька ж її, з його домашніми чоботями й ласкавої, схожої на неї, посмішкою, я випробовував у той час якесь захоплено-ніжне почуття”. Здавалося б, усе складалося як не можна краще. Іван Васильович був шляхетного походження, його улюблена теж походила з гарної сім’ї. Ніщо не заважало їм бути щасливими Однак втрутилася Його Величність Випадок. Один раз уночі після балу Іван Васильович вирішив пройтися пішки. Захват, любов і щастя переповняли його.
І нічна прогулянка здавалася гідним завершенням чудесного вечора. Раптом захоплений юнак побачив моторошну сцену Випадного солдата водили крізь лад. І кожний солдат, що коштує в ладі, завдавав удару ціпком.
Випадний татарин був ледь живий, він постійно просив: “Помилосердствуйте!” Але ніхто не мав права проявляти жаль до нещасного. Якщо якийсь солдат завдавав слабкого удару, він сам попадав у немилість полковника Це був той найкрасивіший, шляхетний, величний полковник, батько красуні Вареньки, що так сподобався юному Іванові Васильовичу.
Парубок побачив, як полковник б’є по особі “переляканого малорослого, слабосильного солдата за те, що він недостатньо сильно опустив свій ціпок на червону спину татарина”. Юнакові довелось побачити того самого солдата, якого проводили крізь лад. “Коли хід минув те місце, де я стояв, я мигцем побачив між рядів спину що карається. Це було щось таке строкате, мокре, червоне, неприродне, що я не повірив, щоб це було тіло людини”.
Іван Васильович був уражений побаченим. Полковник став перед ним зовсім іншим людиною Буквально кілька годин назад юнак бачив його на балі, де він танцював зі своєю дочкою й випромінював доброту. Тепер це була жорстока, безсердечна людина. Іван Васильович говорить про свої думки, які виникли в нього в голові після побаченого: “Що ж, ви думаєте, що я тоді вирішив, що те, що я бачив, було – дурна справа?
Нітрохи. “Якщо етоделалось із такою впевненістю й визнавалося всіма необхідним, те, стало бути, вони кликали щось таке, чого я не знав”, – думав я й намагався довідатися це. Але скільки не намагався – і потім не міг довідатися цього. А не довідавшись, не міг надійти у військову службу, як хотів колись, і не тільки не служив у військової, але ніде не служив, і нікуди, як бачите, не годився”.
Літній Іван Васильович говорить про те, що в молодості не зробив ніяких висновків щодо побаченого. Однак він все-таки лукавить. Оповідач не міг залишитися байдужим до жорстокості полковника й до самої нелюдської сцени покарання. Так, може бути, юнак не знав, як йому реагувати Він не міг захистити нещасного. Але внутрішній протест у нього виник.
Адже раніше Іван Васильович планував надійти на військову службу. Після того, як йому довелось спостерігати сцену побиття солдата, це бажання зникло. Юнак не пішов на військову службу, тому що жорстокість противна його натурі Іван Васильович чесна й добра людина. Він не вміє причинятися. Замолоду він зрозумів, що вдавання, фальш і лицемірство властиво дуже й дуже многим.
Наприклад, полковник може бути й ніжним батьком, і жорстоким вершителем доль випадних солдатів. Іван Васильович добрий по своїй натурі. Він не може упокоритися з тим, що людське життя не цінується взагалі. Адже випадний солдат після побиття може вмерти.
І про нього ніхто не згадає, і не пошкодує. Може бути, він і переступив закон. Але адже ніхто не знає, які на те причини Юний Іван Васильович не зміг залишитися байдужим до страшної сцени. Він розуміє, що тут таїться найглибше зло.
Але не може поки наділити свої думки в словесну форму. Однак нелюдське відношення до солдата запам’яталося йому на все життя. Після цього випадку любов до прекрасної дівчини, дочці полковника, “піла на спад. Коли вона, як це часто бувало з нею, з посмішкою на особі, замислювалася, я зараз же згадував полковника на площі, і мені ставало якось ніяково й неприємно, і я рідше став видаться сней.
И любов так і зійшла на ні”. Парубок поневоле переносить своє відношення до полковника на його дочку. І це багато про що говорить нам.
Юнак перестав уважати полковника чималим, шляхетним. Тепер полковник викликає в Івана Васильовича винятково негативні емоції. Саме тому юнак уникає військової кар’єри Це його мовчазний протест проти несправедливості навколишнього світу. Юнак не намагається стати революціонером, змінити мир. Ні, він просто залишається осторонь від громадського життя, відмовляється не тільки від військової кар’єри, але й від своєї любові до Вареньке.
Тільки людина, що тонко почуває й розуміє мир навколо, здатний на такий учинок. Так, Іван Васильович іде від реального життя, поринає у власний внутрішній мир. Це здається йому єдино можливим виходом із ситуації, що створилася. Насправді юнак виявився втупике. Він зштовхнувся з тим, що не міг виправдати.
Парубок усвідомить, що йому не вдасться вплинути на сформовані обставини. Тому відхід від цих протиріч стає цілком логічним і виправданим. Івана Васильовича можна назвати ідеалістом.
Він неусвідомлено ідеалізує людей і мир навколо. Не випадково спочатку все викликало захват. А потім юнак жорстоко розчарувався в тім, у що вірив.
Літній Іван Васильович говорить про те, що взагалі ніколи не служив і не реалізувався в житті. Однак він перебільшує. Адже один із присутніх говорить: “Ну, це ми знаємо, як ви нікуди не годилися… – Скажіть краще: скільки б людей нікуди не годилися, каби вас не було”. Виходить, можна із упевненістю сказати, що Іван Васильович став гідною людиною, викликав повагу навколишніх Він не став схожим на полковника, будь-яке насильство було йому чужо.
І це стало головним результатом побаченого в молодості епізоду. Іван Васильович гідний замилування. Саме від таких людей залежить моральна чистота суспільства
Схожі твори:
- Образ головного героя в оповіданні Л. М. Толстого “Після балу” Іван Васильович – Головний герой оповідання Льва Миколайовича Толстого “Після балу”. В образі головного героя автор зобразив портрет людини, який був типовим для тієї епохи. Іван Васильович був людиною, який жив дуже скромно, йому були байдужі великі справи. Такий людина був схожий на всіх інших, нічим не виділяючись із загальної...
- Образ Івана Васильовича героя оповідання “Після балу” В образі Івана Васильовича – героя оповідання “Після балу” – Л. Н. Толстой показав нам типової людини того часу, студента, можна сказати, обивателя, що коштує осторонь від більших справ, що живе скромно й нічим не відрізняється від інших зовні. Разом з тим за цією безликою фігурою коштує щось більше: через...
- Після балу характеристика образа Івана Васильовича ПІСЛЯ БАЛУ (Оповідання, 1911) Іван Васильович – головний герой, оповідач. Його оповідання переносить слухачів в обстановку російського провінційного міста 1840-х рр. У той час И. В. учився в університеті, ні в яких кружках не брав участь, а просто жив, “як властиво молодості”. Один раз трапилося йому бути “в останній день...
- “Любов із цього дня піла на спад…”(по оповіданню Л. Н. Толстого “Після балу”) Великий росіянин письменник Лев Миколайович Толстой, як ніхто іншої, цікавився проблемою соціального зла. Багато хто з його добутків відрізняються високим пафосом. Нерідко в основі його створінь були реальні факти. Так було й з оповіданням “Після балу”, де описується подія, про яке Толстой чув ще замолоду. Автор майстерно користується прийомом контрасту....
- Іван Васильович на балі й після балу ( по оповіданню Л. Н. Толстого “Після балу”) Іван Васильович – герой оповідання Л. Н. Толстого “Після балу” – типовий представитель свого часу, студент, обиватель, що коштує осторонь від більших справ, живущий скромно й нічим не відрізняється від інших. Разом з тим за цієї безликої фігурій коштує щось більше: через характер Івана Васильовича Толстой показує відносіння (яким воно...
- Мораль в оповіданні Толстого “Після балу” Інтерес до творчості видатного російського письменника Л. М. Толстого з роками не зменшується. Його твори хвилювали покоління наших батьків, а сьогодні хвилюють нас, тому що проблеми, які піднімає письменник у своїх творах, – вічні. У Л. М. Толстого завжди було своє власне уявлення про те, що означає “жити чесно”. У...
- Переказ оповідання Після балу Толстого Л. Н План переказу 1. Іван Васильович починає оповідання про випадок, що перевернув його життя. 2. Опис балу. Закоханість героя. 3. Після балу. Герой випадково стає свідком екзекуції, жорстокості батька Вареньки. 4. Цей випадок перевертає життя героя й порушує всі його подальші плани. Переказ Всіма шановний Іван Васильович зненацька для всіх присутніх...
- Виклад задуму оповідання “Після балу” Толстого “Все моє життя змінилася від однієї ночі, або скоріше ранку “, так розпочав свою розповідь Іван Васильович, Переконаний, що життя кожного складається так, як змінить її несподіваний випадок. Слухачі знали, що Іван Васильович іноді вголос відповідав своїм власним думкам і звичайно наводив приклад з життя. За вдачею Іван Васильович завжди...
- Іван Васильович на балі й після балу (по оповіданню “Після балу”) В образі Івана Васильовича – героя рассказа “Послу балу” – Л. Н. Толстой показав нам типової людини того часу, студента, можна сказати, обивателя, що коштує осторонь від більших справ, що живе скромно й нічим не відрізняється від інших зовні. Разом з тим за цією безликою фігурою коштує щось більше: через...
- Л. Н. Толстой “Після балу” Полковник на балі й після балу Л. Н. Толстой “Після балу” Полковник на балі й після балу. В основі оповідання “Після балу” лежить дійсна подія, про яке Толстой довідався, коли студентом жив разом із братами в Казані. Його брат Сергій Миколайович полюбив дочку місцевого військового начальника Л. П. Корейша й збирався на ній женитися. Але після...
- Ідейний зміст оповідання Л. Н. Толстого “Після балу” 1. Історія добутку. 2. Оповідання Івана Васильовича. 3. Лукавство полковника 4. Випадок міняє життя Івана Васильовича. В основі відомого оповідання Лева Миколайовича Толстого лежать реальні події, що відбулися із братом письменника, Сергієм Миколайовичем. Він полюбив дочку казанського військового начальника Л. П. Корейша, але жорстоке покарання, свідком якого він став, змінило...
- Роль случаючи в житті людини (На прикладі оповідання Л. Н. Толстого “Після балу”) 1. Прийом контрасту. 2. Злий жарт. 3. Зміна світогляду Усім править випадок. Знати б ще, хто править випадком. С. Е. Лец У темі твору представлене досить цікаве питання – роль случаючи в житті людини. Але ж дійсно в житті пан Випадок відіграє немаловажну роль. І він може не тільки розкрити...
- “Після балу” Оповідання “Після балу” – один з останніх творів Лева Миколайовича Толстого. Він оповідає про драматичну подію – покаранні солдата шпіцрутенами. ВикористовуюЧи відомий прийом “оповідання в оповіданні”, письменник домагається граничної вірогідності оповідання. Ми баЧи мо подію очами очевидця – Івана Васильовича. Він чесна й шляхетна людина. Іван Васильович згадує випадок із...
- Скорочено оповідання Після балу Толстого Л. Н Над оповіданням “Після балу” Толстої працював у серпні 1903 року. Сюжетною основою послужив епізод з життя брата Толстого, Сергія Миколайовича, що був закоханий у дочку воєначальника в Казані. Відносини Сергія Миколайовича з дівчиною розбудувалися після того, як йому довелося побачити екзекуцію солдата, який керував батько його коханої. Тема жорстокості військової...
- Роль контрасту в добутках російських письменників XIX століття (На прикладі оповідання Л. Н. Толстого “Після балу”) 1. Протиставлення образів головних героїв 2. Колірна палітра добутку. 3. Музична картина навколишнього світу. 4. Контрастний портрет полковника Наш життєвий шлях засіяний уламками того, чим ми починали бути й чим ми могли б зробитися. А. Бергсон Наше життя наповнене випадками й непередбаченими подіями. Бувають моменти, що їх не відразу можна...
- Ранок, що змінив життя (за оповіданням “Після балу”) Є у Льва Толстого твір “Після балу”. Події в ньому відбуваються в одному провінційному містечку. Студент університету, він же оповідач, Іван Васильович, на одному з губернаторських вечорів познайомився з вродливою дівчиною Варею і закохався в неї. Вона здавалась йому неземною істотою, і наш герой не міг нею намилуватись. Душа його...
- Пісня про царя Івана Васильовича, молодого опричника й відважного купця Калашникова Смерть за честь Жорстокі часи опричнини відомі нам з історії. У художній літературі ми їх також зустрічаємо, наприклад в “Пісні про царя Івана Васильовича, молодого опричника й відважного купця Калашникова” М. Ю. Лермонтова. Сваволя й беззаконня були “візитною карткою” опричників. Простий народ боявся їх, знатні люди уникали з ними зустрічей....
- Переказ билини “Пісня про царя Івана Васильовича й відважного купця Калашникова” “У златом вінці” сидить за трапезою грізний цар Іван Васильович. За ним коштують стольники, навпроти – бояри так князі, з боків – опричники. Усі бенкетують і славлять царя. Лише один відважний опричник Кирибеевич не пригубив золотого ковша. Опустивши голову на груди, він думає “думу міцну”. Насупив цар брови: може бути,...
- Переказ поеми Пісня про царя Івана Васильовича, молодого опричника й відважного купця Калашникова Лєрмонтова М. Ю План переказу 1. Іван Грозний на бенкеті довідається про любов свого опричника Кирибеевича до замужньої жінки Алене Дмитрівні. 2. Купець Калашников довідається про те, що Кирибеевич його знеславив, заговоривши з Аленой Дмитрівною про любов. 3. Купець вирішує битися з опричником і говорить про цьому своїм молодшим братам 4. Під час...
- Пісня про царя Івана Васильовича, молодого опричника і хвацького купця Калашникова Пісня про царя Івана Васильовича, молодого опричника і хвацького купця Калашникова Ох ти гой єси, цар Іван Васильович! Про тебе нашу пісню склали ми, Про твово улюбленого опричника Та про сміливого купця, про Калашникова; Ми склали її на старовинний лад, Ми співав її під гуслярний дзвін І прічітивалі та прісказивалі…...