МИКОЛА ГОГОЛЬ. СТЕП ДЕДАЛІ ГАРНІШАВ
Мета: вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозових текстах; удосконалювати навички свідомого виразного читання; формувати вміння аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення учнів, уяву, фантазію; виховувати любов до рідної землі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”
Під кущем курча гуляє,
Черв’ячка собі шукає.
Мати-квочка поруч з ним,
З сином крихітним своїм.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра
Учні презентують свої малюнки, зачитують рядки вірша, які проілюстрували.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Послухайте вірш. Що в ньому описано?
Іду шляхом; сонце сяє,
Вітер з травами говоре;
Перед мною і за мною
Степ колишеться, як море;
А затихне вітер буйний,-
Степ, мов камінь, не двигнеться
І, як килимом багатим,
Ввесь квітками убереться.
– Чи доводилося вам бувати у степу?
– Розкажіть про свої враження.
– Сьогодні ми прочитаємо, як описує таврійський степ Микола Гоголь.
V. СПРИЙМАННЯ
1. Виразне читання тексту вчителем
– Чи сподобався вам текст?
– Який настрій він у вас викликав?
– Що ви уявляли, слухаючи його?
– Який це текст – науковий чи художній?
– Який це текст за метою висловлювання? (Опис)
– Що у ньому описано?
2. Словникова робота
Читання колонок слів “луною” за вчителем, “буксиром” у парах
Зір | Дрок |
Щезла | Цятка |
Шугали | Толочили |
Безмежних | Різнотрав’я |
– Прочитайте найдовше і найкоротше слово.
– Прочитайте кожну колонку слів на одному диханні.
– Прочитайте слово, що утворилося з двох.
– Поясніть значення слів: шугали, толочили.
Шугали – швидко пересувалися в різних напрямках.
Толочили – приминали, надломлювали трав’янисті рослини.
3. Фізкультхвилинка
4. Читання тексту учнями “ланцюжком”
5. Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання
– Яку частину України описує письменник?
– Хто толочив дике різнотрав’я?
– З чим письменник порівнює степ?
– Які рослини описує в тексті?
– Яких птахів можна було зустріти в степу?
– Що говориться про куріпок?
– Де можна було побачити яструбів?
– Що письменник говорить про гусей?
– Як описує політ чайки?
– Якими словами письменник висловлює своє захоплення українським степом?
6. Вправи на розвиток швидкості читання
1) Упізнайте квітку за ознакою.
Блакитні, сині й лілові… (волошки).
Жовтий… (дрок).
Біла… (кашка).
2) Знайдіть порівняння.
Коні ховалися… (мов у лісі).
Поверхня землі здавалася… (зелено-золотим океаном).
Біла кашка рябіла шапочками, схожими на… (парасольки).
3) Знайдіть ознаку предмета.
Хвиль | Пружними |
Різнотрав’я | Синіх |
Океаном | Далекому |
Стебла | Диких |
Колосок | Трав’яній |
Гущині | Безмежних |
Гусей | Пшеничний |
Озері | Чорною |
Помахами | Зелено-золотим |
В хвилях | Високі, тонкі |
Цяткою | Дикого |
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я дізнався…
– Мені було цікаво…
– Найбільше запам’яталося…
– Урок завершую з… настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять частину опису степу (с. 44-45).