“Міф про Леніна” у поемі В. В. Маяковського “Володимир Ілліч Ленін”

Створюючи поему “Володимир Ілліч Ленін”, Маяковський розумів, що закладає фундамент нової міфології, і на цьому шляху він обирає безпрограшний хід, добре йому знайомий, як колишньому учневі церковного училища. Навіть у композиції поеми він наслідує структури Біблії і Євангелія. Спочатку – Біблія, пророкування пророків про явище Месії, Історія відступу народу від Бога й митарств народних. Цієї частини Священного писання відповідає перша частина поеми, присвячена опису історії розвитку капіталізму у світі. Життя Ульянова, “історичної

особистості”, тут відразу ж відділяється від життя товариша Леніна, що нібито існував якщо й не “раніше часів”, те, у всякому разі, “давним-давно”: “Далеко давным, років за двісті, перші про Леніна сходять вести”.

Як тільки з’являється зло – капітал, що гнітить геть усе, так відразу спалахують надії на прихід рятівника-месії: “Капітал його величність, некоронована, невенчаный, повідомляє скореної силу селючки. Місто грабувало, гріб, гарбав, глыбил пуза кас, а у верстатів худий і горбастый устав робітничий клас. І вже загрожував, здіймаючи труби за небо: – Нами до золота шляху

мостите. Ми народимо, пошлемо, прийде коли-небудь людина, борець, каратель, месник!” Закликом і пророцтвом звучать рядка плачів і гулу нетрів: “И буркотало в нетрів в утробі, покриваючи детвориный пла-чик: – Під роботу, під гвинтівку ль, на – долоні обидві! Приходь, заступник і расплатчик!

” Історія месії невіддільна від історії того, від чого цей месія покликаний мир позбавити. Тому Маяковський дуже докладно, у чітких, яскравих, дотепних образах викладає історію капіталізму: “Капіталізм у молоді роки був нічого, діловий парубійко: перший працював – не боявся тоді, що в нього від роботи засалиться манишка. Трико феодальне йому тісно!

Ліз не гірше, ніж нині лізуть. Капіталізм революціями своєю весною розцвів і навіть підспівував “Марсельєзу”. Однак початок швидко проходити, і от уже, “лише наживаючи, жеручи й сопіти, капіталізм розбухнув і обдряб. Обдряб і ліг в історії на шляху в мир, як у своє ліжко. Його не об’їхати, не обійти, єдиний вихід – підірвати!

” Раніше приходу месії повинен з’явитися предтеча. Він і з’являється: “Час народило брата Карла – старший ленінський брат Маркс”. Як усякий предтеча, він викриває гріхи людські: “Начебто сам у заводі кожному коштуючи стійма, начебто кожну працю размозоли-вая особисто, що грабують прибавочну вартість за руку піймав на місці злочину”. Ну й, звичайно, пророкує явище месії: “Він прийде, прийде великий практик, поведе полями битв, а не паперів!

” Народження месії підготовлене, визначено й обумовлено рухом часу, множенням ♦гріха” і концентрацією очікування: “Капітал їжаком протиріч ріс щосили й міцнів, багнетами иг-лясь. Комунізму примара по Європі


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Міф про Леніна” у поемі В. В. Маяковського “Володимир Ілліч Ленін”