Home ⇒ 📕Твори з української літератури ⇒ Мицкан Анатолій Айкі
Мицкан Анатолій Айкі
Анатолій Мицкан “Айкі”
Лiтаючi острови
Колись давно хтось придумав гарну казку. Точніше хтось додумався придумати цілий гарний світ. Він може видатись чудернацьким, але насправді він гарний.
Все, що в цьому гарному світі є, так це безмежне рожево-блакитне небо. Куди оком не кинь – воно усюди. Неймовірно приємного відтінку, якого ніхто ніколи і уявити собі не міг. Сховане десь у найсміливішій уяві, чарує око того, хто своє серце відкриє настільки, щоб його побачити. І лине спраглий погляд у безмежність краси.
Але ж там, у тому
Уявіть собі: ви сидите на одному з островів і дивитесь на прекрасне рожево-блакитне небо, а тут, раптом, попри
Ніхто точно не може сказати, звідки взявся той чи інший острів. Звідки походять назви островів. Звідки взагалі взялися ті, хто на островах живуть. А їм і так добре, всім таким різним і чудернацьким.
А ось і острів летить. Він якось так непомітно підкрався, поки ми тут з вами розмовляли. Ось який: великий. Та ж це острів Нумпі-ду! І живуть на ньому добрі-предобрі утаки. Ось він вже зовсім близько. На острові Нумпі-ду саме зараз ранок. Всі ще тільки прокидаються. Починається новий день. І, якщо я не помиляюсь, це особливий день на острові. День Великих Утаків. Ну, далі ви самі все побачите. Я залишаю вас на острові Нумпі-ду, де саме зараз готується щось цікавеньке. А сам собі полечу далі. Може де і впаде з якогось острова вгорі сухий листочок, і я буду точно знати, що десь наступила осінь. До зустрічі.
1. Так усе почалось
– Ти справді нічого не забув? – нервово питала величезна товста жінка переляканого маленького чоловічка. Той зніяковіло відповідав, ніби ще раз обдумуючи її запитання:
– Та ні, не забув.
Ранок видався погожий, і двійко чудернацьких створінь поспіхом кудись бігли, тільки їхні тіні ковзали яскраво освітленою сонцем землею, перескакуючи на огорожі, кущі, стовбури дерев.
– Айкі, мабуть, вже прокинувся. Ой горе, ой біда, не встигнемо. – хвилювалася жінка. “Не встигнемо” – повторював чоловічок і намагався не відставати від неї, весь час поглядаючи на сонце, яке невблаганно піднімалося вище і вище.
– Ось він, будиночок Айкі. – тремтячим голосом промовила жінка і притулила до пишних грудей пакунок, що його несла з собою.
– Здається, він ще спить. – прошепотів чоловічок і вони обидвоє крадькома посунули до великого жовтого і цілком круглого, як жінка, будиночка. Круглі двері і справді були зачинені. Однак крізь прочинене кругле віконце туди-сюди літали метелики, лякаючи велику зелену муху, що намагалася всістися на підвіконні. Все було напрочуд спокійно. – Айкі спить. – вдоволено промугикав чоловічок і раптом підскочив, бо жінка голосно гикнула і завмерла на місці.
Під зачиненими круглими дверима щось лежало і мирно сопіло. Воно спало і не відало, що на нього дивляться аж чотири пари вкрай здивованих очей.
– Хто то? – перелякано спитала жінка, показуючи пальцем на маленьке худюще волохате створіння, що клубком згорнулося під дверима Айкі.
– А дідько його знає. – промимрив чоловічок.
– То підійди поближче і спитай. – жінка штовхнула чоловічка, а він втупився всіма своїми чотирма очима в невідоме створіння і боявся зробити бодай крок.
Воно лежало під самісінькими дверима. Очі його були заплющені, але довгі вуха чомусь стирчали якось по-чудернацьки: праве вперлось у круглі двері, а ліве цілило кудись у небо. Що то було таке – чоловічок не знав і гадки не мав.
Раптом пакунок, що його несла жінка, впав. Невідоме створіння порухало носом, підняло вгору праве вухо, потім різко скочило на всі чотири ноги, витріщилося на чоловічка, що здивовано і перелякано дивився на нього чотирма широко вилупленими очима, надулося так, що саме стало круглим, ніби м’яч, і завмерло.
– А… – хотів було щось сказати чоловічок, але створіння відповіло швидше, ніж він встиг що-небудь придумати: “Бу”.
Чоловічок кинув оком на жінку, що стояла позаду нього, міцно тримаючи в руках пакунка, і перепитав:
– Шо?
– Бу. – сказало створіння і продовжувало тиснутися до круглих дверей, позиркуючи на непроханих гостей.
“Воно якесь неправильне” – подумав чоловічок. Зелені очі двома яскравими цятками світилися на фоні яскраво жовтої волохатої шуби, а довжелезні вуха рогаткою стирчали в різні боки. Саме воно то надувалося і ставало зовсім круглим, то здувалося і було довгим та худющим. Одним словом геть якесь неправильне.
“Вони якісь геть неправильні” – подумало собі перелякане створіння. – “Величезна жінка з якимось чудернацьким пакунком у руках, маленький чоловічок без пакунка…та це все ще дурниці. Головне і найбільш неправильне у них обидвох те, що вони… двоголові!” – створіння знову букнуло і надулося, мов м’яч.
Для двоголового чоловічка все це виявилося справжньою проблемою. Треба було щось робити, але було страшно. А так, щоб не страшно – він нічого не міг придумати.
“Для чого їм аж по дві голови?” – думало створіння. “Та ще й такі неправильні – абсолютно круглі, з абсолютно круглими пишними кучмами на кожній голові”.
– Що з ним робити, Мамуна? – несміло перепитав чоловічок.
“Одна голова питає, а друга що – для мебелі?” – подумало створіння.
– Не знаю, Мумік. Ти – мужчина. Ти і вирішуй. – відповіла одна з голів жінки, а друга голосно сморкнула носом.
“І чого б це їм зі мною щось робити?” – подумало створіння.
Чоловічок зробив несмілий крок уперед.
– Кис, кис, кис. – підлизувалась одна з його голів.
“Ого! Я – кис?” – подумки надулося створіння.
– До нього не доходить. – сказала жінка.
– Мабуть тупеньке. – мовив чоловік.
“Ну нічого собі” – подумало створіння. – “Тупеньке. Ха!”
В цей час у круглому будиночку хтось заворушився, голосно пчихнув, а невідоме створіння відсахнулось від дверей і ще більше надулось.
– Ой! – скрикнули обидві голови жінки. – То Айкі. Давай швидше, Мумік.
– Швидше, швидше. – пробурмотів чоловічок. – А якщо воно кусається!
– Досить!!! – не витримало створіння і щосили зарепетувало, аж задні ноги вище голови піднялись.
Але саме в цю мить, коли волохате чудо взялося репетувати, Айкі, як завжди, з розмаху відчинив круглі двері, які й прихлопнули невідоме створіння до круглої стіни круглого будиночка. Став собі на порозі, смачно потягнувся, солодко мружачись від яскравого сонця і ще раз пчихнув. Тоді глянув на світ Божий всіма своїми чотирма очима і два роти розпливлися в широких усмішках:
– Мамо, тату… – глибоким і вдоволеним басом прогуділи по черзі обидві голови, а бідне волохате створіння повільно відлипло від стіни за дверима, що з тихеньким рипінням починали зачинятися, і кволо сповзло на землю.
Айкі був ще більшим від мами Мамуни, мабуть у два рази, а то і більше.
(1 votes, average: 5.00 out of 5)
Схожі твори:
- Крат Анатолій Владімір Набоков – Дідусь (переклад з російської) ВЛАДІМІР НАБОКОВ Д І Д У С Ь Драма в одну дію Дія відбувається в 1816 році у Франції, в будинку заможної селянської родини. Простора кімната, вікнами у сад. Навскісний дощ. Входять господарі і незнайомець. Жінка…Будь ласка. Ось тут наша вітальня… Чоловік А ми зараз вам вина дамо. (До дочки)....
- АНАТОЛІЙ ДІМАРОВ Справжнє прізвище Анатолія Дімарова інше. Якби він його зберіг, а точніше, якби воно вціліло у страшні немилосердні двадцяті роки, то ми би мали сьогодні видатного українського письменника Анатолія Андроніковича Гарасюту. Але реалії склалися так, що дружина куркуля, рятуючи сина і себе від Сибіру, змінила документи, й Анатолій виріс під прізвищем...
- Кичинський Анатолій З книги “Землі зелена кров” З книги “Землі зелена кров” (К.: Молодь, 1982) Тихше, музико, – грає вино! Ні, не грає – нівроку співає. Молоде і веселе, воно Степове моє сонце спиває. І горить моє сонце у нім, І тече моє сонце у чару, Чия срібная креш – ніби німб – Над ковтком прохолодного жару,...
- Анатолій Андрійович Димаров: багатогранні добутки Анатолій Андрійович Димаров народився 5 травня 1922 року в Миргороді на Полтавщині в сім’ї вчителів. Після закінчення середньої школи був мобілізований в армію. У цей час почалася Велика Вітчизняна Війна, письменник воював на Південно-Західному фронті, побував в окупації, був поранений, після видужання якийсь час був партизаном. Весь цей життєвий досвід...
- Кичинський Анатолій З книги “Світло трави” З книги “Світло трави” (Сімферополь: Таврія, 1979) Світяться трави, світяться трави. Міниться-грає проміння трави. Трави – наліво, трави – направо. Ген від колиски… гай-гай! до труни… Світяться трави, світяться трави. В кожній травині сонце шумить! Трави – наліво, трави – направо. Кожна травина в серці щемить. Хто ж це так...
- Анатолій Андрійович Дімаров: багатогранні різнопланові твори Анатолій Андрійович Дімаров народився 5.05.1922 р. у Миргороді на Полтавщині в учительській сім’ї. Після закінчення середньої школи був мобілізований до армії. У цей година розпочалася Велика Вітчизняна Війна, письменник воював на Південно-Західному фронті, побував в окупації, був поранень, після одужання деякий година партизанив. Завісь цей життєвий досвід пізніше відбився в...
- Кичинський Анатолій З книги “Листоноша-Земля” З книги “Листоноша-Земля” (Сімферополь: Таврія, 1985) НАРОДЖЕНИЙ В СОРОЧЦІ Зайшовши до хати, Якої давно вже нема, Шукаєш сорочку, В якій народився, з якої Не зовсім ще виріс, Адже після поклику: – Ма!.. – Ще маєш можливість Не пустки торкнутись рукою. Наповнивши вуха Куванням зозулі в гаю І раптом збагнувши, Що...
- Крат Анатолій Вірші Анатолій Крат Помираю У кожній квітці Помираю У кожній хвилині Помираю Сам у собі Може Тому і живу Іду Оминаючи Кожну стеблину Трави На якій Писано Історію Мого роду Пам’ятай Кожен біль Поза межами Витривалості Перетворює камінь На квітку Перекотиполем Мчатиме за тобою Степ Перепинятимуть На грузькому шляху Половецькі баби...
- Кичинський Анатолій Із книги “Танець вогню” Із книги “Танець вогню” (Херсон: Айлант, 2005) Свідок Мій горішку міцненький, колись! Все, що бачив і чув ти колись Випадково і не випадково, З перевтоми напруживши зір, Виливай, наче кров, на папір. Перетворюй мовчання у Слово. Ти був свідком страшних потрясінь. Час мости спопелив ще й осін- Ній листочок спалив...
- Крат Анатолій Владімір Набоков – Смерть (переклад з російської) Переклав з російської Анатолій КРАТ ВЛАДІМІР НАБОКОВ СМЕРТЬ Драма у двох діях Дія відбувається в університетському місті Кембридж, весною 1806 року Д І Я П Е Р Ш А Кімната. У фотелі, біля вогню, – ГОНВІЛ, магістр наук. ГОНВІЛ. …І владу цю над розумом чужим З наукою своєю порівняю: Відрадно...
- ПОЕТИЧНА МАЙСТЕРНЯ. АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ. ДИВНА ЗВИЧКА І семестр З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ Урок 44. ПОЕТИЧНА МАЙСТЕРНЯ. АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ. ДИВНА ЗВИЧКА Мета: удосконалювати навички свідомого читання віршованих творів; учити сприймати зміст поезії на слух, добирати риму; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати любов до художнього слова. II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Рі-рі-рі – що ти бачиш угорі? Рю-рю-рю – бачу ясную...
- Довгонос Анатолій Григорович Вірші з книги “Чолом тобі, життя” Як це просто – Написати геніальний вірш! Треба тільки, щоб серце твоє – Розірвалось, Щоб спломенів ти у миттєвому спалаху – І вижив!.. Тільки й всього. Крізь наруг і знущань веремію, Крізь роки старцювання й біди Ти пройшла. І не втратила мрію, Що свободу знайдеш назавжди. Йшли сини твої вірні...
- Блакитна дитина – АНАТОЛІЙ ДІМАРОВ – МИ – УКРАЇНЦІ Скорочено Коли мій син приносить зі школи незадовільну оцінку, дружина трагедійно запитує в нього, що він там знову накоїв. Син видушує із себе, що вони з хлопцями каталися один на одному й наскочили на вчительку, а та злякалася й побігла. Мені цікаво, як швидко побігла вчителька, але я гашу свою цікавість...
- Блакитна дитина – АНАТОЛІЙ ДІМАРОВ скорочено АНАТОЛІЙ ДІМАРОВ Блакитна дитина Якщо мій син приносить погану оцінку зі школи, дружина трагедійно запитує в нього, що він там знову накоїв. Хлопчик розповідає, як вони бавилися, катаючись один на одному й наїхали на вчительку, яка злякалася й побігла. Я суворо кажу, що так робити не можна. Бабуся починає хвалити...
- Блакитна дитина скорочено – Анатолій Дімаров Якщо мій син приносить погану оцінку зі школи, дружина трагедійно запитує в нього, що він там знову накоїв. Хлопчик розповідає, як вони бавилися, катаючись один на одному й наїхали на вчительку, яка злякалася й побігла. Я суворо кажу, що так робити неможна. Бабуся починає хвалити свого сина, який завжди добре...
- Кичинський Анатолій Із книжки “Вулиця закоханих дерев” Із книжки “Вулиця закоханих дерев” (К.: Молодь, 1976). ЩАСТЯ Я знаю щастя – трудне, чоловіче. Заради нього, певно, ми й жили. Щоб людям чесно глянути у вічі, А руки синові були як дві бджоли. І щоб мій степ Не зміг без лемеша, Як я не зміг без тебе, Україно… Щоб...
- Кичинський Анатолій Із книги “Дорога завдовжки з любов” Із книги “Дорога завдовжки з любов” (К.: Молодь, 1988) ПЕРЕСОХЛЕ РІЧИЩЕ Де ріка протікала, Тече борозна. В пересохлому річищі, Темний від мулу, Час тече, мов глибока вода прибутна, І виорює плуг з його темного дна Дно ріки, Світлу назву її затонулу. Плуг виорює з темряви корені слів, Крила стріл і...
- АНАТОЛІЙ ДРОФАНЬ Анатолій Павлович народився в місті Ічня на Чернігівщині в сім’ї залізничника. Батько письменника був завзятим мисливцем. Багато років він головував у місцевому товаристві мисливців та рибалок. Маленькому Толі нерідко випадала нагода побувати з батьком на полюванні, посидіти біля вечірнього вогнища, заночувати під копицею пахучого сіна. В Ічні хлопець закінчив семирічку,...
- АНАТОЛІЙ ДАВИДОВ Народився А. Давидов 1938р. в с. Бочках Конотопського району на Сумщині в сім’ї вчителів. Після закінчення в 1960р. Ніжинського педінституту працював учителем біології. Деякий час був на комсомольській, партійній роботі. Далі присвятив себе літературній діяльності: завідував відділом природознавства у журналі “Знання та праця”, був головним редактором журналу “Барвінок”, потім –...
- АНАТОЛІЙ КАМІНЧУК Анатолій Камінчук народився 1939 року в Києві в сім’ї службовця. Коли почалася війна, його батько Семен Камінчук пішов на фронт, а мати, Марина Федорівна, разом із сином переїхала у село Луб’янку до свого батька Федора Івановича Петренка, який працював механіком на млині. Батькові довелося пройти через концтабір, а в 1943...