Мерчуткін – центральний персонаж “жарти на одну дію” А. П. Чехова “Ювілей”

Мерчуткін – центральний персонаж “жарти на одну дію” А. П. Чехова “Ювілей” (1891), написаної за мотивами оповідання “беззахисна істота” (1887), де героїня з’являється під прізвищем Щукіна в особі “прохачки в допотопному салопі, дуже схожою ззаду на великого гнойового жука “. Серед літературних попередниць М. гоголівська “дубинноголовой” Коробочка (обох примітно звуть одним ім’ям – Настасья: чеховська – Федорівна, гоголівська – Петрівна). Але образ М. – символу тупоумства і нищівного напору – сходить

ще й до персонажів східнослов’янської міфології: потворі або злидні. Модифікація злих духів втілилася у власній чеховської “міфології” в якийсь стійкий тип домашньої мучительки – “сварливою дружини”.

Такі численні безіменні “найдорожчі половини” з ранніх оповідань: дружина Ребротесо-ва з “Невидимих світу сліз”, Вірочка з “Новорічної катування”, своячка Дашенька з оповідання “Необережність”, мати нареченої з “Весілля”, дружина Нюхіна і т. д. М. – класична “сварлива дружина”, неприборкана енергія якої надає руйнівний вплив на зовнішній світ. У цьому

сенсі легко вгадується літературна “онука” чеховської героїні: Чума-Ганнуся з “Майстра і Маргарити”. М. здатна досягти будь-якої, навіть самої безглуздої мети. У даному випадку їй потрібна сума у двадцять чотири рублі тридцять шість копійок, яку звільнений з попереднього місця роботи чоловік брав під поручительство товаришів по службі. Вагомий аргумент (“хіба ж він міг без моєї згоди брати?”) спонукає М. домагатися відшкодування вирахувані з платні грошей. І вона отримує на шістдесят чотири копійки більше від знавіснілого керуючого банком Шіпучіна (шоста за рахунком інстанція), готового заплатити більше – тільки б звільнитися від злісної старої. Автохарактеристики героїні (“Я жінка бідна, тільки й годую мешканцями… Я слабка, беззахисна.

Від усіх образу терплю і ні від кого доброго слова не чую “) комічно не відповідає її активність і непробивність, абсолютний” комплекс повноцінності “і схильність до своєрідної довірливості (” кофей сьогодні пила, і без жодного задоволення “). М. чудово адаптована в соціумі: вона точно знає, зокрема, хто – “ваше превосходительство”, а хто – “свердловина”. Що лежить на поверхні анекдотичність се-жіссірованной героїнею ситуації може бути осмислена і як своєрідне передчуття автором атмосфери абсурдистського балагану в театрі XX століття. Ідіотизм М. абсолютний і по-своєму геніальний: вона виявляється не тільки органічним тактиком, але і стратегом. Отримавши двадцять п’ять карбованців і довівши до полупомешательства мешканців банку, вона не вгамовується: “Ваше превосходительство, чи не можна моєму чоловікові знову на місце вчинити?” Знаменита авторка образу М. на сцені і на екрані – актриса МХАТу О. П. Зуєва (1944).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Мерчуткін – центральний персонаж “жарти на одну дію” А. П. Чехова “Ювілей”