Ліричний світ поезії Лесі Українки Т. ШЕВЧЕНКО, І. ФРАНКО, ЛЕСЯ УКРАЇНКА

СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Т. ШЕВЧЕНКО, І. ФРАНКО, ЛЕСЯ УКРАЇНКА

Ліричний світ поезії Лесі Українки

Поезія Лесі Українки приваблює своєю музичністю. У всіх своїх творах поетеса акцентує увагу не на діях, а на емоціях своїх ліричних героїнь, на їх душевних переживаннях, динаміці почуттів.

Дуже часто емоції набувають слухового чи зорового вираження, перетворюються на місткі символи та метафори. Мова поетеси афористична, вражає багатством зображувально-виражальних засобів. Леся Українка використовує можливості поетичної фонетики

та синтаксису, вміє передати безнастанний рух.

У вірші “Хотіла б я піснею стати…” ліричну героїню вірша ваблять стихії, космос, вона має вітром літати від Ясних зір до глибокого моря. Є у неї і свої таємниці, “щастя… таємне”, яке засяє разом із нею ясніше найяскравішої зорі й гучніше, ніж море.

У цьому вірші лірична героїня розповідає про своє бажання стати піснею, яка була б відомою в усьому світі, адже може допомогти кожному плекати мрії про щастя, радість, долати життєві труднощі.

Поезія написана у жанрі ліричної сповіді і возвеличує прагнення творити красу і дарувати всім щастя.

Вона просякнута життєстверджуючим пафосом. Віршовий розмір поезії – амфібрахій, який допомагає передати рух, політ, вир емоцій ліричної героїні.

Твір багатий на зображувально-виражальні засоби: епітети (хвилину ясну, співом дзвінким, хвилі прозорі, таємне щастя), метафори (хотіла б я піснею стати), порівняння (Ясніші, ніж зорі ясні, Гучніші, ніж море гучне).

У поезії є яскраві образи-символи – море, зорі, пісня. Використані інверсії (хотіла б я піснею стати), повтори (Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну).

Лірична героїня вірша звертається до явищ природи, мріє бути такою ж сильною, твердою в почуттях, стійкою перед життєвими випробуваннями, не обмеженою фізичним недугом.

Ліричну героїню поезії “Ви щасливі, пречистії зорі…” вабить висота, зорі, які можуть оглянути весь світ.

Поетеса вживає епітет – старослов’янізм “пречистії”, що надає творові урочистості, глибини й сили. У кожній строфі повторюється перший рядок, і це підкреслює головну думку поетеси – щастя мати сильний, стоїчний характер, вміти боротися з труднощами.

Віршовий розмір поезії “Ви щасливі, пречистії зорі” – анапест.

У цій поезії вражає кількість використаних зображувально-виражальних засобів, Поряд з епітетами (щасливі, одинока, холоднії) поетеса використовує метафору (ваші промені – ваша розмова), порівняння (неначе з кришталю). Умовний спосіб (якби я мала; якби я була) увиразнює настрій поетеси, яка заздрить вільній, сильній, могутній природі, у якій, як у храмі, лірична героїня відчуває велич всесвіту.

Музичності мові надають інверсії (якби я ваші промені мала), повтори (ви щасливі), звертання (пречистії зорі, холоднії зорі).

Ось таким – казковим і реальним, земним і небесним постає перед нами світ героїні поезій Лесі Українки. Усі поезії просякнуті особистими почуттями автора. Тим ці твори й цінні, адже надають змогу читачеві насолодитися красою рідної мови, виховати в собі почуття, що підносять людину до небес.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ліричний світ поезії Лесі Українки Т. ШЕВЧЕНКО, І. ФРАНКО, ЛЕСЯ УКРАЇНКА