Корсар – Пісня друга (переказ)
У затоці Короні безліч галер, в місті свято, паша Сеїд затіяв бенкет, і поклявся, що він приведе полонених піратів. Він вважає, що раз у нього численні війська, що “їхня перемога виявиться легка”. Прийшов раб і повідомив, що тут знаходиться мусульманський чернець, який втік “з піратського гнізда”, і просить дозволу йому ввійти. Чернець повідомив, що пірати небезпеки зовсім не чекають, так як йому вдалося достатньо легко втекти. Чернець хотів піти, пояснюючи це тим, що “… я слабкий і морем стомлений, потрібна мені їжа, потрібен міцний
Коли б його порушив, то пророк Не дав би в меццо мені знайти доріг. Що ж, добре! Шляхи ти шукаєш в рай… Відповідай мені тільки, а потім іди. Їх скільки? .. Як, вже день? .. Іль світло зірки? Що там за сонце встало з води? Туди! Туди! На заграва біди! .. Зрада! Де варта? Про
Але хто ж та, що він рятувати готовий Серед руїн тліючих стовпів? Любов засудженої їм душі – Краса гарему і раба паші! Гюльнар він вітав ледь І не був щедрий на теплі слова. Сеїд на все це похмуро дивився, відступаючи, і тут побачив, що загонів корсарів не дуже великий, і “спалахнув він: ось що наробив страх і несподіваність в його рядах”. І тут війська паші повернули назад. Конрад бачить, що його загін оточений, і всі їх спроби вирватися з оточення були марними, ворогів занадто багато. Але перш ніж ворог повернувся назад, гарем був доставлений в магометанських будинок. У Гюльнар всі думки тільки про Конраді, про вождя корсарів. Вона пристрасно бажає його побачити, адже він був до неї такий добрий, а паша не був добрий до такої міри навіть в час кохання. Конрад поранений, його посадили в тюрму: “А похмурий страж, ведучи його до в’язниці, придивлявся з жахом до нього…” З’явився лікар, щоб подивитися, Що може він ще перетерпіти: Знайшов, що ланцюг йому не важка. І обіцяв, що катування буде зла: Назавтра сонце, опускаючись в дол, Побачить страту садіння на палю, А вранці, починаючи новий біг, – Як цю кару виносить чоловік.
Страшніше і триваліша тортури немає. Понад страшних мук – нудиться спраги марення. Смерть не прийде, не зглянеться доля Лише шуліки кружляють кругом стовпа. “Води! води!”Але не вмочить рот І крапля вологи: випивши, він помре. Ось вирок Конраду! Усі пішли, І він один в кайданах і в пилу. Конраду жереб не здається суворим, “стратив Сеїд так само, якщо б міг”. Одне лише його турбувало, як Медор сприйме звістку про його скарбниці. Однак, незважаючи на всі події, Конрад заснув, і спав спокійно. Гюльнара пробралася до нього в камеру і була здивована спокійним сном Конрада. Вона розбудила корсара, сказала йому про свою любов і ненависть до паші: “Я знаю: без свободи немає любові, а я роба, хоч обрана пашею, хоч здається, що щаслива душею”. Потім вона пішла, пообіцявши йому, що завтра він не помре. Пісня третя На початку пісні йде ліричний відступ про море. На березі стоїть Медор, чекає Конрада. Але веслярі нічого не змогли їй розповісти: “Їм вид Медор пов’язував вуста”. Вона все зрозуміла, і “не схиливши чола, вона весь тягар горя прийняла”. Корсари Конрада вирішили врятувати його або помститися, якщо він вже мертвий. Л в цей час у своєму гаремі сидів похмурий Сеїд. Гюльнара сиділа біля його ніг і вмовляла його пробачити Конрада і відпустити його, а якщо буде потрібно, то він завжди зможе знову його взяти. Але Сеїд відмовив у її прохання, і пригрозив, що підрізає їй “швидкі крила”.
Але він погано знав жінок, а Гюльнара знову заводить розмову про те, щоб відпустити корсара. Паша лютує і злиться. Конрад весь цей час нудиться в темниці, чекав Гюльнар, але “Минає день – Гюльнара не йде, другий і третій – він марно чекає”. Пробила північ, і тут прийшла Гюльнара, вона повідомила йому, що підкупила варту, готуючи до бунту. Каже йому про свою любов, ненависть до паші, жадобі помсти йому. Гюльнара сама вбила пашу. “Вдарила в долоні – і мерщій біжать і мавр, і грек, покірні їй. Вони поспішають з нього кайдани зняти. “Конрад вільний. Грає вітер, вітрила шарудять, І поринув у минуле Конрад. Раптово зріс чорної купою скель Мис, де нещодавно якір він кидав. З тієї ночі минули – так короткі! – Століття злодійства, жаху, туги…. Але, сумом за коханою Томім, Він підняв погляд – вбивця перед ним! Гюльнара знемагає від того, Що бачить огиду його, І гасне жаркий гнів в її очах І в пізніх проливається сльозах. Йому стискає трепетно персти: “Хай не пробачить мене Аллах, але ти… Що було б з тобою, коли б не я? І хоч зараз не дорікай мене! .. “Але він ні в чому її не звинувачував, звинувачуючи тільки себе у всьому, що сталося. І тут він бачить свій бриг, за ним тут же відправили шлюпку, і з палуби вітають, “на обличчях усіх захват і торжество”. Але пірати були засмучені тим, що вождь їм повернуто без бою, вони дивуються, що “невже правда жінка могла здійснити такі сміливі справи?”
І Конрад би змушений взяти Гюльнар з собою. Прибувши на свій острів, він ще здалеку намагався розгледіти світло у вікні своєї улюбленої Медор, але його не було. І він помчав до неї, факел по дорозі у нього погас, він не став чекати наступного, пішов на дотик у темряві, “і він увійшов до неї… та й побачив те, що серце знало, страхом облито “. Він став без слів, втупивши непорушний погляд, І більше не тремтів, як до цих пір. Так дивимося ми, Боря печаль і марення, Боячись зізнатися, що надії немає! Вона цвіла спокійною красою, І смерть залишила її такою. І вкладені холодні квіти У холодні і ніжні пальці. Здавалося, спить вона удаваним сном, І було б смішно ридати про те. Приховували шовк вій і холод століття Те, перед чим блідне чоловік. Смерть не шкодує блиску ясних очей, І волею смерті розум у них згас. Прийшов захід сонця двох блакитних світил; Але рот ще всю принадність зберіг. Ось-ось посмішкою здригнеться куточок, І лише на мить так замкнутий він і суворий… Але пелена, але кожна з кіс – Ряд світлих і неживих волосся – Бувало, розліталися, такі легкі, І літній вітер з них зривав вінки! … Все дихає смертю, похмурий вигляд весь, Вона ніщо… Тоді навіщо він тут? Конрад пригнічений горем, “Сходить сонце – день Конрада сер! Приходить ніч – їй немає країв і заходів!”Конрад пропав, його вірні корсари шукали його скрізь, потім від шлюпки ланцюг знайшли на березі, і почали шукати його в море на кораблях, але так і не знайшли його.