Коротка характеристика твору “Собаче серце”

Повість М. А. Булгакова “Собаче серце” написана в 1925 р. Це гостра сатира на сучасне письменникові суспільство. Булгаков скептично відносився до спроб створення нового суспільства і нової людини в ході революційних, тобто насильницьких перетворень. В образі Шарикова втілена низинна стихія народного життя. Загрозу життя Булгаков бачить в грубості, невихованості, необізнаності, самовпевненості “нових людей”. Теми відповідальності інтелігенції, непередбачуваності результатів дослідів над людиною актуальні і зараз.

Зав’язка

– операція, під час якої на світло з’являється Кульок, людина-собака. Кульмінація: Кульок погрожує професорові. Розв’язка – повторна операція: собака повертається у свій первинний стан.

У центрі повесті “Собаче серце” експеримент професора Преображенского, що перетворив милого, славного пса Кульки в низькорослого чоловіка несимпатичної зовнішності. У цій істоті, що з’явилася в результаті наукового досвіду, завдатки вічно голодного пса, що принижується, з’єдналися з якостями його людського донора – алкоголіка і карного злочинця Клима Чугункина. Така спадковість дуже утрудняє

процес виховання Шарикова.

Показуючи, як відбувається еволюція Шарикова, як він поступово стає все нахабно і агресивніше, Булгаков примушує читача, що весело сміється над комічними ситуаціями і дотепними репліками, відчути страшну небезпеку шариковщины, цього нового соціального явища, яке почало зароджуватися в 20-і роки. Революційна влада заохочує стукачество, доносительство, вивільняючи найнижчі інстинкти некультурних і неосвічених людей. Вона дає їм відчуття влади над людьми розумними, культурними, інтелігентними. Шариковы, що дорвалися до влади, представляють страшну загрозу суспільству. Булгаков роздумує у своїй повісті і про причини їх появи. Якщо Кульок виник в результаті наукового досвіду професора Преображенского, то подібні люди з собачим серцем можуть з’явитися в результаті того ризикованого експерименту, який іменувався в нашій країні будівництвом соціалізму, експерименту, величезного по масштабах і дуже небезпечного.

Спроба створити нове справедливе суспільство, виховати вільну і свідому людину революційними, тобто насильницькими методами, на думку письменника, була спочатку приречена на невдачу. Адже прагнення “до основи” зруйнувати старий світ з його вічними загальнолюдськими моральними цінностями і побудувати життя на принципово новій основі – це означає насильно втрутитися в природний хід речей. Наслідки цього втручання будуть плачевними. Це розуміє Філіп Філіпович, коли сумно роздумує про те, чому його блискучий науковий експеримент породив справжнього монстра, який став представляти смертельну небезпеку для усього оточення. Це сталося тому, що дослідник порушив закони природи, а цього робити ні в якому разі не можна.

Усі події повісті розгортаються напередодні Різдва, а професор носить прізвище Преображенский. І експеримент стає пародією на Різдво, антитворінням. Повість грунтована передусім на алегорії. Йдеться не лише про відповідальність ученого за свій експеримент, про нездатність побачити наслідки своїх дій, про величезну різницю між еволюційними змінами і революційним вторгненням в життя. Повість “Собаче серце” несе в собі гранично чіткий авторський погляд на все, що відбувається в країні. Все, що відбувалося навкруги і що іменувалося будівництвом соціалізму, теж сприймалося Булгаковым саме як експеримент – величезний по масштабах і більш ніж небезпечний.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Коротка характеристика твору “Собаче серце”