КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА

УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ І ТЕАТР 70-90-Х РОКІВ XIX СТОЛІТТЯ

ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ

До теми “Життєвий і творчий шлях О. Кобилянської”

1. З якими українськими письменниками у Ольги Кобилянської були дружні стосунки?

З Лесею Українкою, Василем Стефаником, Миколою Устияновичем та його родиною. Осипом Маковеєм.

2.Яка жінка була ідеалом для Ольги Кобилянської?

Освічена, інтелігентна, прогресивних поглядів, з високими духовними запитами, вільна у виборі роду занять, любляча й ніжна.

Більшість героїнь її творів саме такі. Такою була й сама письменниця.

3.Як деякі літературознавці називають її твори?

4.Якими мовами перекладено твори О. Кобилянської?

Ще за життя О. Кобилянської її твори було перекладено німецькою, болгарською, чеською, російською мовами.

5.Як називалися перші твори письменниці? Якою мовою вони були написані?

Свій літературний шлях О. Кобилянська починала як німецька письменниця: оповідання “Гортенза, або картина з життя однієї дівчини”, “Людина з народу” і повість “Людина” написані німецькою мовою.

6.Хто порадив О. Кобилянській писати

твори рідною мовою?

Під впливом Наталії Кобринської та Софії Окуневської – першої української жінки-лікаря в Австро-Угорщині (до речі, вона стала прообразом героїні раннього твору письменниці “Доля чи воля”), Августи Кохановської – художниці, яка ілюструвала новели “Некультурна”, “Природа”, “Битва”, “Під голим небом”, почала писати рідною мовою.

7.Що вам відомо про захоплення О. Кобилянської ідеєю жіночої емансипації?

У 18-19 років, будучи ще в Кімполунзі, а пізніше у Чернівцях, письменниця дійсно захоплювалася так званим жіночим рухом. Разом з М. Матковською брала участь в організації у Чернівцях “Товариства руських жінок на Буковині”. Влітку 1892 р. написала працю “Рівноправність жінок”, того ж року виступила в журналі “Народ” із нарисом “Жіноча вистава в Чикаго”. 1893 р. брала участь у виданні альманаху “Наша доля”, вмістивши в ньому оглядову статтю про жіночий рух у країнах Європи, а 1894 р. виступила з доповіддю “Дещо про ідею жіночого руху”, опубліковану згодом у газетах і випущену окремим виданням. Письменниця не тільки розповідала про тяжке і безрадісне життя жінок на Буковині, а також закликала їх боротися за свою людську гідність, здобувати освіту. Але це захоплення було недовготривалим. Усвідомивши обмежений характер цього руху, вона відійшла від нього.

8.Яка подія стала поштовхом до написання повісті О. Кобилянської “Земля” ?

9.Як у творі авторка вирішує модерністську проблему сакрально-містичного зв’язку людини із землею?

У повісті земля змальована як божество, якому поклоняються і яке здатне впливати на підсвідомість та поведінку людини. Щедрість і родючість землі, прекрасні картини природи, на перший погляд, мали б сприяти розвиткові найкращих людських якостей. Але поряд з Івонікою та Михайлом, яких релігійне ставлення до природи, до землі убезпечує від деградації особистості, ми бачимо Саву, який, напевно, відірвався б від землі, якби не Рахіра, що ставить умову: або здобути землю, або забути про можливість одружитися з нею. Тож для Сави земля стає засобом для створення власної родини, тією чорною стихією, яка й штовхнула його на злочин.

10.У чому полягає жанрова і сюжетно-композиційна своєрідність повісті О. Кобилянської “Земля”?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА