КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – Б.-І. АНТОНИЧ, О. ТУРЯНСЬКИЙ
УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ЗА МЕЖАМИ УКРАЇНИ
Б.-І. АНТОНИЧ, О. ТУРЯНСЬКИЙ
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ
До теми “Життєвий і творчий шлях Б.-І. Антонича та О. Турянського”
1.Коли Б,-І. Антонич заявив про себе вперше як поет?
Перший свій вірш “Біг – 1000 метрів” Б.-І. Антонич опублікував 1931 року в журналі пластунів “Вогні”. Цього ж року виходить друком його збірка “Привітання життя”, у якій Б.-І. Антонич проголосив, що він – “закоханий в життя поганин”. Поет творить власну філософію, її найважливіші
2.Яку збірку Антонича вважають найвищим поетичним досягненням?
У 1934 році Антонич публікує збірку “Три перстені”, яку вважають його найвищим поетичним досягненням. З її виходом він стає визнаним поетом, йому вручають нагороду Львівського товариства письменників і журналістів ім. Івана Франка.
3.Який несподіваний ракурс використав у своєму творі “Вишні” Антонич? З якою метою?
Антонич розповідає про Антонича, який був хрущем і жив “на вишнях тих, що їх оспівував Шевченко”. Сам Антонич пояснював, що в творі він висловлює зв’язок поета з традицією
4.Який твір митця дослідники вважають його поетичним кредо?
5.Чому Антонича називають “лемківським метеоритом” ?
6.Чому твір О. Турянського “Поза межами болю” – лірична повість-поема?
Тому що оповідь ведеться від першої особи, важливу роль відіграє висловлювання емоцій, переживань, думок персонажа, герой розмірковує про особисту відповідальність перед дружиною і дітьми. Твір має автобіографічні елементи. Наприклад, герой описує війну як світову драму, в якій гинуть тисячі людей, передає свої враження і почуття; все, що відбувається у творі, зображується крізь призму свідомості героя, його сприйняття навколишнього світу. Отже, у творі дуже виражене ліричне начало. Крім того, події, пов’язані з життям головного героя, відбуваються на тлі подій Першої світової війни, картини якої чергуються з описом внутрішнього життя персонажа. Отже, у творі є й епічне начало.
7.До яких національностей належать герої повісті? Чи можете ви навести приклади непорозумінь на національному грунті?
8.Яких загальнолюдських проблем торкається у поемі О. Турянський?
Осип Турянський порушує багато загальнолюдських проблем у поемі: держава й людина; війна й людина; війна й політичні амбіції верхівки; влада грошей; збереження духовності й моральних цінностей. Основний мотив, що проходить через увесь твір, це протест проти війни. Як докір усьому людству звучить авторське питання: “Навіщо ми, люди, вбивали людей?”. Оптимістичні слова Добровського наприкінці твору, звернені до оповідача, а насправді до кожної людини, також можна вважати загальнолюдським мотивом: “Коли у тьмі і в хаосі, в якому ми мучимося, тліє іскра якої-небудь ідеї, то твоя огненна любов до життя й до його вищих цінностей переможе смерть”. Ідея перемоги духу над матерією також загальнолюдська, але у повісті вона яскраво втілена через засоби експресіонізму.
9.Визначте місце твору в світовій антивоєнній літературі.
Антивоєнна тематика, протест проти насильства і поневолення людей стали одним із визначних напрямів у формуванні літератури 20-30-х років XX ст. Прикладом таких творів є роман А. Барбюса “Вогонь”, “Марш Радецького” Йозефа Рота, вірш Г. Аполлінера “Зарізана голубка і водограй”, роман Е. М. Ремарка “На західному фронті без змін”, Р. Олдінгтона “Смерть героя”, “Прощавай, зброє” Е. Хемінгуея, твори J1. Андреева, зокрема роман “Червоний сміх”, оповіданняВ. Гаршина “Чотири дні” та ін., твори Фіцджеральда, Фолкнера.
20-ті роки XX ст. ознаменувалися новим явищем у літературі – творчістю письменників “втраченого покоління”, які у своїх творах ділилися власним досвідом виживання на війні та у повоєнному світі – Хемінгуея, Фолкнера, Фіцджеральда, Олдінгтона, Ремарка та ін. Словами “втрачене покоління” називали людей, які пройшли через випробування Першої світової війни і втратили не тільки фізичне здоров’я, а й віру в розумність світу, в життя, в майбутнє. Настрої, глибинний біль цих людей передавали у своїй творчості письменники, які теж пройшли крізь пекло війни.
Після появи повісті-поеми Турянського критики вітчизняні та іноземні одразу вписали твір у широкий контекст європейської літератури, насамперед тогочасної воєнної прози.
“Ваш твір – це наймогутніша з відомих мені картин не тільки в нашій, а й у цілій європейській літературі. І змістом (ідейно), і формою він має прикмети новітнього, наскрізь європейського твору, і я певний того, що він здобуде право громадянства у всесвітнім письменстві”, – захоплено запевняв автора поет Петро Карманський, який прочитав книжку ще в рукописі.