Княжна Мімі (стисло)

Всі таємничі історії починаються часом зі випадкової розмови, ненароком кинутого слова, швидкоплинної зустрічі. Де ж і бути такій зустрічі, як не на балі? Княжна Мімі давно недолюблювала баронесу Дауерталь. Княжні було вже тридцять. Вона все ніяк не могла вийти заміж, але продовжувала відвідувати бали. Вона відмінно навчилася лихословити, наводити на підозри, інтригувати і, залишаючись непомітною, набувати якусь владу над оточуючими. Баронеса Дауерталь, навпаки, була заміжня вже вдруге. Перший її чоловік помер, а другий, осиплости старий барон,

збуджував у всіх жалість і підозри, що дружина тільки прикривається ім. Однак сам барон безумовно вірив своїй дружині і не сумнівався в її прихильності. І як не злословили дами у світлі про Елізе Дауерталь, все ж ніяк не могли з’ясувати, з ким же у неї роман. І світло залишив її в спокої… Але не княжна. Мімі думала, що перший чоловік баронеси до самої одруження був шанувальником її, княжни. Але тут з’явилася розлучниця Еліза і зачарувала його. Пробачити це було неможливо…

Отже, одного разу, під час балу, після одного з танців, княжна запитала мигцем у баронеси, з ким саме вона танцює. Баронеса відповіла,

що її партнер колись служив з її братом. Питання княжни поставив її в скрутне становище. Граніцкій, молода людина, з яким вона танцювала, дійсно був другом її брата, точніше, брата її чоловіка. А брат зараз жив в її будинку. І Граніцкій – в її брата. Він нікого не знав у місті, постійно виїжджав разом з баронесою. Дивлячись на цього статного парубка з густими чорними бакенбардами, який так часто супроводжував баронесу, легко було подумати, що їх пов’язує якесь почуття.

Насправді Граніцкій був давно і безнадійно закоханий у графиню Лідію Ріфейскіх. Він знав і полюбив її ще дівчиною, вона відповідала йому взаємністю. Але, як завжди буває, втрутилися сімейні розрахунки, міркування матеріальні. Мати відвезла Лідію до Франції і видала заміж за графа Ріфейскіх. Зустрівшись знову в Петербурзі, коханці згадали минуле і зважилися обманювати світло. Зараз же, під час балу, Лідія зуміла попередити Граніцкого, щоб він не запрошував її на танці більше одного разу.

Ось чому, коли баронеса розшукала його, щоб познайомити з танцівницею, Граніцкій охоче погодився. Баронеса хотіла представити його княжні Мімі, щоб зняти з себе її підозру і заслужити подяку. Розрахунок не виправдався: княжна зіслався на хворобу і відхилила пропозицію Граніцкого. Збентеженою баронесі довелося піти. Княжні дуже хотілося показати, що вона не хоче танцювати тільки з Граніцкім. До нещастя, за весь вечір її ніхто більше не запросив. Вона повернулася додому з планами найжорстокішого помсти. Не поспішайте засуджувати за них княжну: засуджуйте краще розбещені звичаї суспільства! Того суспільства, яке вселяє дівчині, що її єдина мета – вийти заміж, а якщо вона не може це зробити, зневажає її і насміхається над нею.

На другий день вранці княжна прокинулася не в дусі. За сніданком вона вислухала чимало шпильок від своєї матері, старої княгині, ремствував все про те ж, що дочка не вийшла заміж, а продовжує їздити по балам і що у неї, матері, вже немає сил містити княжну Мімі. А ще до цього вона майже посварилася зі своєю молодшою сестрою Марією, що захищала баронесу. Сварка обіцяла розгорітися не на жарт, але в будинку почали з’їжджатися гості та знайомі. Мало-помалу розмова зайшла про баронесі і про Граніцком. Гості зійшлися на думці, що барон і баронеса разом виглядають дивно, а Еліза веде себе непристойно, всюди тягаючи за собою Граніцкого. Світська чутка вже зв’язала разом імена Елізи і Граніцкого, порахувавши їх коханцями. Будь-яка дія, будь-яке слово тільки підтверджувало підозри.

Одного разу княжна і баронеса зустрілися в будинку їх спільних знайомих. Там же був і Граніцкій, цілий день безуспішно проіскавшій графиню Ріфейскіх. Незабаром Граніцкій сказав, що йому треба їхати в оперу, і зник. Княжна тут же вирішила, що це вона засмутила чергове побачення баронеси з коханцем. Але тут з’явився слуга і доповів, що карета баронеси подано. Княжна Мімі щось запідозрила, але навіть сама не знала, що саме. Вона вирішила, що неодмінно повинна їхати з баронесою, і напросилася з нею в карету під приводом мігрені. І ось Мімі йде по двору, в салопі, продувається з усіх боків вітром, який сліпить і задуває ліхтарі. Її підтримують два лакея, допомагаючи зійти на сходинку карети. У цей час з карети висовується чоловіча рука, щоб допомогти їй сісти. Мімі кинулася назад і скрикнула – чи не від радості! Нарешті вона знайшла доказ! Вона голосним шепотом повідомила своїй сестрі Марії, що баронесу чекає в кареті Граніцкій. Баронеса, яка з’явилася услід за княжною, ніяк не могла зрозуміти, що трапилося. У цей момент двері відчинилися – і увійшов… барон. Так, це він очікував у кареті свою дружину. Крик княжни Мімі, яку він було прийняв за Елізу, змусив його вийти з карети.

Якщо ви думаєте, що все пояснити й Еліза була виправдана в очах суспільства, значить, ви не знаєте його. Для суспільства немає нічого приємнішого звинуватити якусь жінку у зраді, повірити собі й переслідувати її. Княжна Мімі володіла якимось магнетизмом – тому присутні не вірили своїм очам. Їм легше було подумати, що це міраж, диявольська спокуса, ніж те, що княжна помилилася, прийнявши старого барона за Граніцкого. Тоді народилася неясна, по суті безглузда думка, що барон грав тут роль кума. Поступово всі впевнилися в істинності цього припущення. Настільки, що молодий барон, дівер Елізи і брат старого барона, один Граніцкого, вже повинен був вислуховувати настанови від маркізи де креки, своєї тітоньки. Вона знайшла це знайомство дивним, поганим, а самого Граніцкого, який ніде не служив, – підозрілим. Вона рішуче взяла слово з племінника, що заради брата він виставить Граніцкого з дому. Вона повідомила йому про хитрою інтризі, затіяної Граніцкім з баронесою.

У той самий час, коли маркіза шпетила племінника, Габріель Граніцкій зустрівся з Лідією в невеликій кімнаті позаду блискучого магазину. Лідія прийшла сюди востаннє, щоб повідомити новину: у її чоловіка був другий удар, і лікарі оголосили його безнадійним. Перед коханцями відкривалася зоря свободи, над ними, здавалося, витав привид щастя. Але графиня мучилася, що заради цього щастя вона повинна переступити через смерть свого друга. І присягнулася щохвилини турботою про чоловіка, виконанням свого подружнього боргу спокутувати свій обман і майбутнє щастя…

Повернувшись додому, молодий барон Дауерталь з нетерпінням чекав Граніцкого. Він був немов уві сні і відчував, що повинен щось зробити. Він переживав за свого брата, якого любив і поважав, відчував його образу як свою власну. До цього домішувалося і бажання покрасуватися перед товаришами, показати, що він вже не дитина. Він звик, що вбивство загладжує всі образи і всі злочини. Запитати ж у судилища вищого, істинного, не залежного від людських думок, він не здогадався. Та й як би міг він питати, коли виховання забуло йому сказати про це судилище, а життя не навчила питати взагалі. Навіть сама мова судилища був незрозумілий барону… Чи варто дивуватися, що поява Граніцкого призвело до негайної сварці, сварка – до образи… І ось вже недавні друзі стріляються… Граніцкій все-таки намагається з’ясувати причину несподіваного гніву свого товариша. Помилка з’ясувалася цілком… Але ні в одного з них не вистачило сили відмовитись від дуелі. Супротивники не бажають смерті один одного, але змушені робити вигляд, що б’ються всерйоз… “Постараємося подряпати один одного”, – вирішили дуелянти і розійшлися. І справді: куля Граніцкого подряпав руку барона, Граніцкій ж впав мертвий.

Дізнавшись про дуелі, високоморальні дами відразу все зрозуміли. Усі сумніви були відкинуті, винні знайдені.

Помилкові звинувачення поклали баронесу в ліжко – вона так більше і не піднялася. Молодий барон і двоє його секундантів були заслані за дуель. Графиня Ріфейскіх залишилася вдовою.

От і скажіть після цього, які вади переслідують суспільство, якщо від цього гинуть і винні, і безневинні. Чому знаходяться люди, все покликання, всю насолоду яких сіяти лихо, збуджувати в душах високих відраза до людства.

Про смерть баронеси Дауерталь в суспільстві дізналися від молодої людини, який, незважаючи на присутність княжни Мімі, звинуватив світських дам у цьому злочині. Княжна Мімі заперечила зухвалому: “Вбивають не люди, а грішні пристрасті”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Княжна Мімі (стисло)

Categories: Скорочені твори

Links