Гриньов – герой повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”

Гриньов – герой повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” (1836), від імені якого ведеться розповідь. Образ Г. – продовження теми пересічної людини, “незначного героя”, розпочатої в 1830 р. “Будиночком в Коломиї” і “Оповіданнямі Бєлкіна”. Син симбирского поміщика, багато років безвиїзно живе у своєму маєтку, і бідній дворянки, Петро Андрійович Г. ріс і виховувався в обстановці провінційно-помісного побуту, перейнятого простонародним духом. Пофарбований іронією картини його дитинства, освіти, виховання стоять часом на

межі карикатури і трохи нагадують знамениту комедію Фонвізіна. Та й сам герой зізнається, що “ріс недорослем”. У той же час у повісті очевидний зв’язок між “простонародністю” “старовинних людей”, вірних кращим національним традиціям, і фортецею їхніх моральних устоїв – такими їх якостями, як добросердя, щирість, сумлінність, родинно-доброзичливе ставлення один до одного, нарешті, безроздільна вірність обов’язку.

Істотно також, що батько героя, Андрій Петрович, цей опальний аристократ, що був свого часу при графі Мініх і, мабуть, примушений вийти у відставку після перевороту 1762 р., – деталь,

що мала для Пушкіна родинно-особистий сенс. (Пор. у “Моїй родоводу”, 1830: “Мій дід, коли заколот піднявся / / Серед петергофского двору, / / Як Мініх, вірний залишався / / падіння третього Петра”.) Доля Г.-старшого, “дворянина у міщанстві”, типова, на думку Пушкіна, для часу, коли старовинне дворянство втрачає свою значимість, бідніє, перетворюючись на “рід третього стану” і тим самим – у потенційно бунтівну силу.

Кращі риси Г., зумовлені походженням і вихованням, його безпомилкове моральне чуття яскраво виявляється у хвилини випробувань, вирішальних поворотів долі і допомагають йому з честю виходити із самих важких ситуацій. Герою вистачає благородства просити вибачення у кріпака – відданого дядьки Савельіча, він відразу ж зумів оцінити чистоту душі та моральну цілісність Маші Миронової, твердо вирішивши одружитися на ній, він швидко розгледів низинну натуру Швабрина. У пориві подяки він без роздумів дарує заячий кожушок зустрічному “вожатому”, а головне – вміє розгледіти у грізному бунтівники Пугачову непересічну особистість, віддати належне його справедливості і великодушності. Нарешті, йому вдається зберегти людяність, честь і вірність собі в умовах жорстокої і нелюдської міжусобної боротьби. Для Г. одно неприйнятні стихія “російського бунту, безглуздого і нещадного”, і формалізм, бездушна холодність офіційного, казенно-бюрократичного світу, особливо виразно проявилися у сценах військової ради і суду.

Більш того, опинившись в критичній ситуації, Г. стрімко змінюється, зростає духовно і морально. Вчорашній дворянський недоук, він віддає перевагу смерті найменшого відступу від велінь обов’язку і честі, відмовляється від присяги Пугачову і будь-яких компромісів з ним. З іншого боку, під час суду, знову ризикуючи життям, він не вважає за можливе назвати ім’я Маші Миронової, справедливо побоюючись, що вона буде піддана принизливого допиту. Відстоюючи своє право на щастя, Г. здійснює безоглядно-сміливий, відчайдушний вчинок. Адже зроблена ним самовільна поїздка в “бунтівну слободу” була небезпечна подвійно: він не тільки ризикував бути схопленим пугачовцями, але ставив на карту кар’єру, благополуччя, добре ім’я, честь. Акція Г., вимушена безвідповідальністю і пасивністю командування, байдужістю до долі дочки героїчно загиблого капітана Миронова, представляла прямий виклик офіційним колам, зухвале порушення прийнятих норм.

Подібне поєднання гордої незалежності, непідкупною вірності обов’язку, честі і здібності здійснювати божевільні, свавільні вчинки Пушкін особливо цінував у старовинному російською дворянстві, зокрема у своїх предків. У цьому сенсі “нікчемний герой” пушкінських творів 1830-х рр.. не тільки протистоїть раніше, романтичного героя, але і є його прямим продовженням.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Гриньов – герой повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”

Categories: Твори з української літератури

Links