Гринев і Швабрин (по повісті А. П. Пушкіна “Капітанська дочка”)

Ще перше ніж Петро Гринев познайомився з Машею, Швабрин уже подбав про те, щоб представити її потенційному суперникові “совершенною дурочкою”. Швабрин уїдливий і глузливий, він намагається осміяти всі й всіх навколо себе. Саме тому Гриневу стає усе сутужніше й сутужніше з ним спілкуватися. “З А. И. Швабриным, зрозуміло, бачився я щодня; але година від години бесіда його ставала для мене менш приятною. Повсякчасні жарти його щодо сім’ї коменданта мені дуже не подобалися, особливо кілкі зауваження про Марье Іванівну. Іншого суспільства

в міцності не було, але я іншого й не бажав”.

Перша велика сварка, що привела до дуелі, спалахнула між Швабриным і Гриневым саме через Машу. Швабрин намірився опорочити чесне ім’я дівчини, спробував показати її в самому невигідному світлі. Сварка показала Гриневу щиру особу його супротивника. І він уже зовсім інакше оцінює свого недавнього співрозмовника, з яким до цього перебував у самих дружніх відносинах.

Уже тільки потім Петро Гринев довідається, що, виявляється, Швабрин харчує до Маші ніжні почуття. Він навіть сватався до капітанської дочки, щоправда, одержав відмову. Тільки тоді Петро Гринев

догадався, що насправді Швабрин спеціально хотів опорочити бідну дівчину в його очах. Швабрин побоювався суперництва й робив все можливе, щоб усунути перешкода в особі Гринева.

Читачеві здається дивним, що така проста дівчина, як Маша Миронова, могла викликати до себе інтерес у Швабрина. Очевидно, скромна добірність, чуйність і ніжність Маші здалися Швабрину цілком вартої уваги. Відмова Маші ранить самолюбство Швабрина й унеможливлює продовження з нею яких-небудь відносин. Чи треба говорити, що щасливий закоханий Петро Гринев швидко стає ворогом Швабрина.

Швабрин не відрізняється шляхетністю. Саме тому він легко робить зрадництво й переходить на сторону Пугачова. Як був здивований Петро Гринев, коли побачив Швабрина серед наближених Пугачова.

Про що може свідчити зрадництво дворянина? Насамперед це означає, що слово “честь” – для нього порожній звук. Швабрин боїться розстатися з життям, і він готовий на все заради свого порятунку, тому й встає на сторону заколотників. І тепер забута присяга, дана государині, забуті всі ідеали й традиції дворянства.

Гринев одержав виховання в сім’ї відставного військового й сам став офіцером. Офіцерська честь для нього вище всього. Тому, незважаючи на смертельну небезпеку, Гринев не змінює військовій присязі й насмілюється заступитися за осиротілу Машу Миронову. Таким чином, суперники в любові виявляються по різні сторони барикади.

Два офіцери – Петро Гринев і Олексій Швабрин – поводяться зовсім по-різному: перший треба законам офіцерської честі й зберігає вірність військовій присязі, другий з легкістю стає зрадником. Гринев і Швабрин – носії двох принципово різних мировоззрений. Саме такими їх зображує автор повести ” Капітанська дочка “.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Гринев і Швабрин (по повісті А. П. Пушкіна “Капітанська дочка”)