Героїчний образ Пугачова в повісті “Капітанська дочка”
Зміст буття – у волі розпоряджатися своїм життям. Так на поетичному грунті виявилося можливим зближення пушкінських і пугачевских точок зору. Чуйна до художнього слова Пушкіна, М. Цветаева помітила це: “Є захват у бої в безодні похмурої на краю… В “Бенкеті під час чуми” Пушкін це сказав, в “Капітанській дочці” Пушкін нам це – зробив”. Можливо, саме описане вище визначило рішення Пушкіна додати своєму історичному роману мемуарну форму. Швидше за все, саме тому йому потрібний був “свідок” подій, безпосередньо в них
Інтонація розмов Гринева й Пугачова – довірча, що дуже важливо в людських відносинах як у романі, так і в нашім житті. Пушкіна ставив перед собою нелегке завдання – показати подвійність позиції Гринева: засуджуючи, не приймаючи повстання, він змушений був свідчити не тільки про криваві розправи Пугачова, але й про його великодушність, гуманність, справедливості й щедрості. “Капітанська дочка” виявилася своєрідним “заповітом” Пушкіна.
Відкриваючи читачеві всю свою вистраждану правду про російський
Уроки Пушкіна, уроки давньої давнини не повинні пропасти даром. У нашім матеріальному світі, у рішенні проблем экономическмх і політичних велике не вмістиш у малому. У сфері ж духовних цінностей не так: у малому може вміститися набагато більше.