Героїчні пісні та балади у світовій літературі

У часи середньовіччя народився цей незвичайний і романтичний літературний жанр – балада. У Франції, де балада народилась, вона була спочатку простою танцювальною пісенькою. Звичайно ж, народною. Але не танцювальна мелодія була голов­ною в баладах. Усе цікавішим ставав зміст цих пісень, усе напруженішим сюжет. Адже, щоб стати дійсно народними, зберегтися протягом століть, вони мали цікавити багатьох людей, бути справді художніми. І, напевне, вони мали відображати якісь дуже значущі для народу цінності, вчити важливих речей, хвилювати й вражати.

У

піснях-баладах зазвичай розповідається про боротьбу з завойовниками, про героїв, що захищали рідну землю й народ (як у сербських юнацьких піснях), про сміливих борців проти несправедливості (як у англійських баладах про Робін Гуда).

Тематика балад дуже різноманітна. Бо кожен народ має свою історію, свої найдраматичніші сторінки. Українські балади оспівувують боротьбу з татарами й турками, розповідають про Довбуша, Кармалюка, Бондарівну, Байду, Лимерівну, козацькі подвиги. Кожен народ складав і балади про любов, складні родинні стосунки, важкі втрати в житті людини чи високі благородні вчинки.

Часто

в баладах переплітаються дійсність з фантазією, реальні почуття з потойбічними враженнями. Часто люди перетворюються на рослини чи тварин, діють ро­дові закляття чи прокляття… Містичне в баладах теж приваблює читача-слухача.

Багато письменників і поетів захоплювалися фольклорними баладами і самі починали писати твори в цьому стилі. Так з’явилися літературні балади. Дуже ві­домими є балади, написані Й. В. Гете, Ф. Шіллером, А. Міцкевичем, Р. Стівенсоном. Наш славетний поет Т. Шевченко теж захоплювався баладами та сам напи­сав багато творів у цьому жанрі.

Балади завжди приваблювали читача своїми характерними жанровими особливостями. По-перше, в них завжди зображується якась яскрава, ефектна подія.

По-друге, вона завжди збуджує сильні почуття, змушує співпереживати тра­гічній долі тих, що постраждали безвинно чи вчинили гідний, героїчний, жертовний вчинок.

По-третє, в баладах часто присутні містичні, казкові елементи. І вони наче зачаровують читача, кличуть його в світ небаченого.

Оскільки балади яскраво, образно, захопливо оспівують вічні людські цінності (такі, як відвага, патріотизм, моральна сила людини) і за формою своєю завжди стислі, цей жанр не тільки не застарів, а й продовжує вражати, хвилювати та на­дихати нових читачів і нових творців.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Героїчні пісні та балади у світовій літературі