Дитина землі й неба (образ Планетника у повісті-притчі Б. Харчука “Планетник”) О. СТОРОЖЕНКО, Б. ЛЕПКИЙ, Л. КОСТЕНКО, Б. ХАРЧУК, Е. ГУЦАЛО, Л. ПОНОМАРЕНКО – ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ ЛЮДИНА?”
“ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ ЛЮДИНА?”
О. СТОРОЖЕНКО, Б. ЛЕПКИЙ, Л. КОСТЕНКО, Б. ХАРЧУК, Е. ГУЦАЛО, Л. ПОНОМАРЕНКО
Дитина землі й неба (образ Планетника у повісті-притчі Б. Харчука “Планетник”)
Люди не люблять тих, хто чимось виділяється серед них. Такі особи зазвичай самотні. Про одного з них, Планетника, і розповіла Олена Булига головному героєві однойменного твору Б. Харчука.
Планетник з дитинства був не схожим на інших дітей. “Він, як усі ми, прилетів з вирію казки на свій берег”. Тоді він ще не знав, що судилося йому бути бурівником,
Жили вони з матір’ю бідно, навіть штанів у хлопця довго не було. Єдиним їхнім багатством було море квітів, що росли коло хати. Тому не дивно, що Планетник з дитинства кохався у красі й сам намагався виростити квітку. Це був нарцис. Здавалося, що він усю душу вклав у цю квітку, з нетерпінням чекаючи того, щоб вона розквітла. Та страшна негода з дощем і градом знищила нарцис. І тоді поклявся Планетник, що “стане над громом”. Усе його подальше життя було прагненням здійснити свою мрію.
Зростав Планетник, але залишався самотнім серед людей: “сам і сам – завжди сам”. Був він мрійливим
Єдине, що не ладилося, – це стосунки з людьми. Хотів він жити у злагоді з односельцями, та вони не завжди хотіли цього. Тому й звинувачували його у всіх своїх невдачах: у відсутності снігу взимку, а дощу влітку, у літній спеці, що висушувала поля. Людська злоба була настільки великою, що вирішили вони спалити Планетника.
Та врятувала юнака мати. Його улюбленою квіткою, нарцисом, мати відчинила усі двері холодної, і пішов Планетник у вічність.
Чому так сталося? Можливо тому, що “краса безборонна і беззахисна у світі…”, і завжди мають бути ті, хто сприйматиме цю красу. А ще люди забувають, що “ми всі, мов листя на дереві, – кожен листочок інакший”, і не дуже сприйманіютьтих, хто чимось відрізняється від усіх. Так вони не сприймали Планетника, вважали його чарівником, заздрили йому. А “хіба є більше зло, як тупа і сліпа заздрість?”. Вона й призвела до трагічного фіналу.
Люди не хочуть збагнути одну істину: кожен має право вибору життєвого шляху, головне – не робити зла. Планетник теж зробив свій вибір, не чинив зла, любив красу, жив у гармонії з природою, тому у нього все й було до ладу. Він усе робив “для людських поколінь”, хоча його й не сприймали односельці.
Дитина землі, Планетник, мріяв про небо і назавжди пішов у його безкінечну височінь. А на землі добрі люди зберігають світлу і добру пам’ять про нього. А ще дивовижною згадкою про Планетника є чарівний дзвін, що долинає з неба, коли полям стає тоскно на душі. Цей дзвін допомагає витримати життєві негаразди і вселяє віру в перемогу добра.