Борис Харчук “Планетник”. Роздуми про сенс людського життя. Зміст (умовної) частини. Образ Планетника

УРОК 46

Тема. Борис Харчук “Планетник”. Роздуми про сенс людського життя. Зміст (умовної) частини. Образ Планетника.

Мета. Вчити коментувати зміст (умовної) частини повісті, характеризувати образ Планетника за планом, аналізуючи його вчинки; розвивати вміння висловлювати власні роздуми про суть людського життя, моральний вибір Планетника і кожної людини.

Обладнання: книжка “Горохове чудо”, матеріал до літературного диктанту.

Хід уроку

І. Актуалізація раніше набутих знань.

1. Літературний диктант “Ерудит”.

Які

факти справді були в житті Б. Харчука, а які є неправдивими?

– Б. Харчук народився 1931 р.

– Рідний його край Полтавщина (Тернопільщина).

– Борис Микитович з бідної сім’ї інтелігентів (селянська).

– Вчився в педінституті, працював журналістом.

– Тільки для дорослих писав (оповідання, повісті, романи (і для дітей).

– Цікаві спогади про письменника написала дочка Роксана.

– Перу Б. Харчука належить автобіографічна повість “Йосип з гроша здачі”.

– Повість Планетник увійшла до збірки “Незвичайне чудо” (“Горохове чудо”),

– Стаття “Слово

і народ” написана на захист природи (рідної мови).

2. Систематизуюча бесіда.

– Дайте визначення повісті.

– Які повісті і яких авторів ви читали?

– Повість-притча – це…

– Який підзаголовок має повість “Планетник”? Чому? (Повість-легенда).

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Читання (про себе) Уривка (Зустрічі Капуша та Планетника).

2. Вправа на сценічне самовираження “Перевтілення” (групова форма). (Учень перевтілюється в іншу людину й описує подію або відчуття і думки свого персонажа. Гравець висловлюється від першої особи, використовує лексику та імітує манери поведінки свого персонажа.

Наприклад: Розповіді про зустрічі з Капушем від імені Планетника:

I – біля бузинового куща

II – на греблі

III – на узліссі

IV-V – навесні, влітку

VI – взимку (вдома)

VII – остання зустріч (з райдуги)

Заслуховування вибіркове.

3. Дослідження (записи у зошиті і складання схеми-опори). (Учні працюють у тих же групах, досліджуючи свої уривки, щоб дати відповіді на запитання (бажано з цитатами):

– Чого навчає учитель свого учня?

– У чому сенс людського життя?

Зустрічі

Повчання

Сенс життя

І

“Ти будеш людським чередником”, “… любити людей…”

У любові

II

“Ти повинен знати стільки, скільки може знати людина”

У навчанні

III

“…позбутися байдужості, глухоти, недбальства у праці”

“усе повсякчас трудиться”

IV-V

Знати про зілля, його лікувальні властивості, про чверті місяця, розуміти їх значення

У пізнанні усього світу

VI

“щоб ти… сам був готовий до захисту”

У терпінні. “3 любові й терпіння народжуються людина і хліб”

VII

“Учись перемагати самого себе, поборювати слабкість, бути хоробрим”. “Ти людина…”

У добротворенні, примноженні добра. “Так і ти – дій для людських поколінь, і не покладай рук”

Додатково: у всепрощенні, у вмінні бачити і захищати красу.

4. Колективне складання плану до образу Планетника.

План Планетника

1. Приліт з казки на землю.

2. Мрія щось посадити.

3. Різноманітні вміння хлопця.

4. Жорстоке ставлення до Планетника людей.

5. Найкращий чередник.

6. Вплив на юнака зустрічей з Капушем і його моральний ріст.

7. Риси характеру:

А) любов до природи і людей;

Б) працелюбність;

В) наполегливість у пізнанні світу;

Г) скромність у досягненні мети, гідність;

Г) правдивість і вірність;

Д) мрійливість, лагідність.

8. Авторська характеристика (портрети).

9. Ваше ставлення до героя.

5. Усна характеристика героя.

III. Закріплення і узагальнення вивченого.

Проблемне запитання. – Чому люди не зрозуміли Планетника?

Навчальна комунікація у Парах. “Сократівський діалог”.

Участь беруть двоє гравців: ведучий та опонент. Ведучий отримує тему попередньо, щоб продумати ланцюжок запитань та аргументів.

Опонент дізнається про зміст висловлювання безпосередньо під час гри. Діалог продовжується до логічного завершення або до заперечної відповіді опонента.

Наприклад:

Переконайте опонента, що:

1) “Земля – найпривітніша людська домівка”.

2) “Жодна материнська сльоза не пропадає даром. Коли плаче мати, розверзається небо і стогне земля”.

IV. Підсумок уроку.

– Чи таким ви уявляли кінець твору? Якщо ні, то подайте свою версію…

V. Домашнє завдання.

Підготуйте повідомлення про спорідненість образу Планетника з образом Маленького принца з твору А. де Сент-Екзюпері, про перші спроби людини літати.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Борис Харчук “Планетник”. Роздуми про сенс людського життя. Зміст (умовної) частини. Образ Планетника