Детективна повість. Астрід Ліндгрен “Знаменитий детектив Блюмквіст” – ЗДАВАЙТЕСЯ – ВАС ВИКРИТО!
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
ЗДАВАЙТЕСЯ – ВАС ВИКРИТО!
Урок 33
Тема. Детективна повість. Астрід Ліндгрен “Знаменитий детектив Блюмквіст”
Мета: дати загальне уявлення про багатство і різноманітність книжкового світу за жанровими ознаками, авторським та тематичним принципами; вчити встановлювати послідовні, часові, причиново-наслідкові та смислові зв’язки частин тексту, оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їх поведінки, зіставляти героїв за вчинками та проявами почуттів; виховувати бажання більше читати,
Обладнання: мапа світу; портрет Астрід Ліндгрен; книга “Знаменитий детектив Блюмквіст”; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
– Одне одному всміхніться.
Сядьте всі рівненько, починаємо працювати.
Вузлик знань сьогодні будемо в’язати.
– Сьогодні ми будемо продовжувати ознайомлюватися з творами зарубіжних письменників. Пригадаємо, які бувають твори за жанром. (Казки, легенди, вірші, скоромовки, загадки, притчі, оповідання)
– Якими бувають оповідання?
– Ми маємо провести дослідницьку роботу, і допоможе
– Чи зрозумілі вам ці слова?
– Хто такий детектив? Ваші варіанти відповідей?
II. Повідомлення теми й мети уроку
Хай до тебе із сторінки
Прийдуть гості таємничі,
І веселії смішинки,
І пригоди фантастичні.
– Діти дуже полюбляють читати про пригоди.
Знаменита шведська письменниця Астрід Ліндгрен створила три книги, у яких діти розкривають злочини.
III. Робота над новим матеріалом
1. Опрацювання статті підручника про А. Ліндгрен
Демонстрування портрета.
2. Опрацювання оповідання А. Ліндгрен “Знаменитий детектив Блюмквіст”
1) Первинне слухання твору першої частини (виразне читання вчителем).
– Про що йдеться в оповіданні?
– Хто його головні герої?
2) Словникова робота.
Читання “пірамідок” слів із дошки.
Пляшку | Кале Блюмквіст |
Знехотя | Шерлок Холмс |
Детектива | Асб’єрн Краг |
Закапелки | Еркюль Пуаро |
Знадливий | Пітер Вімсей |
Подлубався | Лісандер |
– Прочитайте слова, правильно наголошуючи.
– Прочитайте слова в алфавітному порядку.
– Яке слово найдовше? найкоротше?
– Поясніть значення слів.
– Прочитайте тільки власні назви.
3) Мовчазне читання твору (самостійно).
4) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
– Про що мріє Калле? Яка професія йому до вподоби?
– Що він знає про роботу детектива?
– Розкажіть про друзів Калле.
– Як вони ставляться до мрій Калле?
– Перекажіть, як відбулося знайомство дітей із дядьком Ейнором.
– Як повівся під час знайомства з Ейнором малий детектив?
– Де поселився дядько Ейнор? Чому він не зупинився в готелі?
– Яку назву можна дати цій частині оповідання?
5) Самостійне мовчазне читання другої частини твору учнями.
– Перекажіть, як зібралися друзі.
– Чому дядько Ейнор запропонував дітям оглянути руїни замку?
– Як поводився Ейнор в руїнах замку?
– Що викликало підозру в Калле?
– Коли й чому Калле зробив висновок, що “дядько Ейнор страшенно підозрілий”?
– Яку назву ви дасте цій частині?
6) Вправи на розвиток швидкості читання.
А) Гра “Перевір твердження”.
– Зіставте з текстом нижченаведене твердження і скажіть, що в ньому “так” чи “не так”.
– Калле знехотя відвів очі від плямки й глянув у вікно. (Так)
– То була донька Єва – Лотта. (Не так)
– Звісно, руїни замку нікуди не ділися. (Так)
– Роззирнувшися в похмурому підземеллі, Калле дістав олівчика й лаштувався підписатися на мурі. (Не так)
6) Гра “Хто швидше?”.
I варіант. Знайти у тексті, скільки разів повторюється слово Калле.
II варіант. Знайти у тексті, скільки разів повторюється слово Андерс.
7) Робота з ілюстрацією. Словесне малювання.
– Розгляньте малюнок у підручнику. Зіставте його з текстом. Який епізод зображено?
– Уявіть себе художниками. Яку б ви створили ілюстрацію до другої частини оповідання?
8) Вибірковий детальний переказ.
– Підготуйте детальний переказ твору, до якого створювали уявний малюнок.
IV. Підсумок уроку
– Із яким твором познайомилися сьогодні? Хто його автор?
– Як можна назвати головного героя оповідання?
– Хто такий детектив?
– Чи читали ви подібні твори?
Примітка. Резервні уроки учитель планує на свій розсуд.