ДЕ ЖИВЕ ХМАРА? О. КРОТЮК “НАША ХМАРА”. В. ФЕДОРЕНКО “ЖАЛІСЛИВА ХМАРА”
Мета: формувати в учнів уміння правильно і свідомо читати текст; удосконалювати техніку читання; розвивати мовлення, мислення, фантазію учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Бабин біб розцвів у дощ, буде бабі біб у борщ.
2) Робота над чистомовкою.
Вітерець у лісі – ш-ш-ш,
Повзе вуж у траві – с-с-с,
Прилетів жук – ж-ж-ж,
Заспівав комарик – з-з-з,
Чайник
2. Читання оповідання С. Шаповалова “Коли скрипалять стрибунці”
3. Робота над загадкою
– Летить орлиця по синьому небу,
Крила розкрила, сонце закрила. (Хмара)
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 86-88)
1. Опрацювання оповідання О. Кротюк “Наша хмара”
1) Метод “Передбачення”.
Робота в групах
За допомогою слів передбачте, про що розповідатиметься у творі.
Затягнеться небо
Повзе
Поливає
Город
Тягнеться листя буряків
Подякувати хмарі
2) Заслуховування складених розповідей.
– Прочитайте заголовок.
–
3) Читання оповідання вчителем і співставлення зі складеними учнями.
4) Вибіркове читання.
– Де живе хмара? Прочитайте, як вона з’являється.
– Прочитайте, як падають краплі дощу.
– За що автор дякує хмарі?
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки “Читай і збагачуй свої знання і вміння” (с. 87)
1) Читання слів у стовпчиках.
– Читайте швидко, вимовляйте чітко!
– Читання слів з наголосом на першому складі.
– Читання “ланцюжком”.
– Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.
– Читання слів – назв предметів, ознак, дій предметів.
2) Робота в парах.
– Складіть загадку і відгадайте її.
– Синіми стежинами поволі пливуть, у сивих торбинках нам воду несуть.
3) Робота над загадкою-акровіршем.
– Прочитайте загадку.
– Чи вдалося вам відгадати загадку? Якщо ні, то прочитайте перші букви кожного рядка.
3. Опрацювання сторінки “Читай і світ пізнавай” (с. 88)
1) Опрацювання вірша В. Федоренко “Жаліслива хмара”.
– Чому вірш має таку назву?
– Хто просив у хмарки дощику?
– Прочитайте, як чапля просила дощику.
– Чому жабка благала дощику?
2) Робота за малюнком.
– Кого зобразив художник? Прочитайте відповідні рядки вірша. Складіть свої речення.
3) Робота над загадкою М. Лисича.
– Як названа хмара?
– Які слова про хмару вжиті як про живу істоту?
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які твори прочитали на уроці?
– Що нового з них дізналися?