Едуард Шим “Скільки живе бджола”, “Смужки і плямки”

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи

ЛІСОВІ КАЗКИ

Урок 31

Тема. Едуард Шим “Скільки живе бджола”, “Смужки і плямки”

Мета: формувати в учнів уявлення про особистість видатного російського письменника Едуарда Шима; вдосконалювати вміння виділяти у творі головну думку, характеризувати дійових осіб; розвивати навички виразного читання, вміння обгрунтовувати свою думку, усвідомлювати доцільність і мудрість світу природи, правильну поведінку людини у взаєминах з природою; виховувати любов до природи.

Обладнання: портрет

Е. Шима; малюнок бджоли; кошик з речами; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Емоційне налаштування на урок

Пролунав уже дзвінок –

Починається урок.

Тож і ми часу не гаймо

І у подорож рушаймо.

II. Актуалізація опорних знань

Учень

Розпочинаймо подорож у казку

Дотепну для всіх нас підказку.

Хай герої її завітають до нас,

З нетерпінням чекає наш клас.

Учениця

Казок чимало є на світі

І веселих, і сумних.

Хіба зможемо прожити

Ми без них?

Казка стукає у двері, тож запросимо її!

Учні

Казко, казко, завітай!

Нас гарненько привітай!

Заходить

Казка.

Казка. Запрошую вас у подорож до прекрасного світу казок.

>> Вікторина

– Чи добре ви знаєте казки?

Завдання. Назвати автора і назви казок, яким належать ці уривки.

1) “…Я зараджу твоїй біді, сказала фея. – Але пам’ятай: додому мусиш повернутися до півночі, бо рівно опівночі скінчаться мої чари”. (Шарль Перро “Попелюшка”)

2) “…Як же зраділи гноми! Вони радісно кричали, стрибали, співали й танцювали”. (Брати Грімм “Білосніжка та сім гномів”)

3) “…Ох, дуже погано! – сказала принцеса. – Я майже всю ніч не заплющила очей. І що це потрапило мені в ліжко! Я лежала на чомусь твердому…” (Г. К. Андерсен “Принцеса на горошині”)

4) “…- Тоді не за своє діло не берися! – сердито сказала щука і зникла в темній глибині” (Е. Шим “Лебідь, рак і щука”)

Заходить Червона Шапочка із корзиною в руках.

– Чи здогадалися, хто я?

– У моєму кошику речі. З якої вони казки? (Робота в зошиті)

– Ключ – “Золотий ключик”.

– Ковбаса – “Три бажання”.

– Три горішки – “Три горішки для Попелюшки”.

– Булава – “Кирило Кожум’яка”.

– Дзеркало – “Білосніжка та сім гномів”.

– Лук і стріла – “Царівна жаба”.

– Черевичок – “Попелюшка”.

– Качина пір’їна – “Кривенька качечка”.

– Мед – ???

Проблемне запитання:

– То з якої казочки мед?

III. Оголошення теми і мети уроку

– Де ж береться мед? (Відповіді учнів.)

– Сьогодні ми опрацюємо казки Едуарда Шима “Скільки живе бджола?”, “Смужки й Плямки”, приділимо увагу вдосконаленню навичок виразного читання, навчимося читати за особами, переказувати, характеризувати дійових осіб, визначати головну думку казки.

Побуваємо в чудовій країні – Росії, що межує з Україною. (Демонстрування на мапі.)

1. Розповідь учителя про автора й твори Едуарда Шима

З’являється Бджілка і запрошує до себе на гостину на запашні луки.

2. Виразне читання казки вчителем

3. Словникова робота. Робота в зошиті

В’юнко – міняючи напрям руху.

Читання слів швидко і правильно: бджілка, кульбаба, шерстинка, обтріпалися, повитиралися, усього-на-всього.

4. Читання твору учнями, його аналіз. Робота в зошиті

– Від чийого імені йде оповідь у казці?

– За ким спостерігав автор?

– З яких рослин Бджілка збирала мед?

– Чому бджоли живуть недовго?

5. Складання опису бджоли (за малюнком). Робота в зошиті

6. Вибіркове читання

– Як бджоли збирають пилок з квітів?

– Чому бджіл не можна займати і не варто їх боятися?

– Скільки живе бджола?

>> Фізкультхвилинка

7. Читання за особами

8. Складання розповіді за малюнком

9. Переказ казки

– Що ви дізналися про бджолу з цього твору?

10. Творче завдання

– Як ви ставитеся до цих комах?

– Яку користь приносять бджоли, крім меду?

11. Робота над прислів’ями. Робота в зошиті

– Які українські прислів’я про бджіл ви знаєте?

12. Гра “Хто швидше?”

Позмагаймось, хто швидше знайде абзац зі словами:

– не зачепить;

– повитиралися;

– доля.

– Знайдіть речення за поданими початком, закінченням, серединою:

– Я туди…;

– …не побачить;

– … давай по ній кружляти.

IV. Узагальнення й систематизація знань. Робота в зошиті

– Як звати головного героя твору?

– Чи викликав він у вас симпатію?

– Чи хотілося вам допомогти бджілці?

– Яка головна думка твору?

V. Підсумок уроку

– Пропоную вам, діти, звернутися до шкільної бібліотеки, взяти книжку Е. Шима “Лісові розмови” і прочитати її.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Едуард Шим “Скільки живе бджола”, “Смужки і плямки”