Чичиков – ділок-набувач

Гоголівський Чичиков – образ необикновенний, наповнений якийсь понадмагічною силою. Відношення Гоголя до Чичикову – це відношення письменника до Росії того часу. Питання, куди йде Росія, – центральний у поемі. Протягом майже всього першого тому Чичиков невловимий як для поліції, так і для людей, з якими йому доводилося зіштовхуватися.

Із самого початку Гоголь представляє свого героя так, що ми не можемо сказати про нього щось конкретне. “У бричці сидів пан, не красень, але й не дурної зовнішності, ні занадто товстий, ні занадто

тонкий; не можна сказати, щоб старо, однак ж і не так, щоб слишкому молодий”, – читаємо впоеме. Гоголь будує поему у двох зрівняйтельних, що розвиваються ракурсах, збражая “мертву” Росію, Росію помещиков і чиновників губернського городу, і досліджує прихожу їй на зміну Росію Чичикових, що передставлена в поемі одним героєм.

Життя Чичикову дісталася нелегка. Рано залишившись без батьківської піддержки, наш герой був змушений пробиваться своїм розумом, манерами, обходительностью, тим більше що особливими талантами він не блищав. Назавжди запомнив завіт батька (“А найбільше береги й збирай копійку:

ця річ надійніше всього на світі. Усе зробиш і все прошибешь на світі копійкою”), Чичиков всі свої сили підкоряє службової деятельности й накопиченню Гоголь рисуне Чичикова так, що ми не можемо понять, що представляє із себе цей человек.

Гоголь пише: “Про себе приїжджий, як здавалося, уникав багато говорити; якщо ж говорив, то якимись загальними місцями, із заметною скромностию”. Єдине, чим Гоголь пожвавлює свого героя, – це почуття страху, присуще кожній людині. Мабуть, один тільки Ноздрев догадується про сущности Чичикова, тому що сам негідник. “Адже ти великий шахрай, дозволь мені це сказати тобі по дружбі!

Коли б я був твоїм начальником, я б тебе повісив на першому дереві”, – радісно репетує Ноздрев. І Ноздрев, і Чичиков – авантюристи, тільки в різних планах. Жадібність погубила Чичикова, і залишився один раз Павло Іванович без должности, без капіталу в п’ятсот тисяч, без тего, що вже обіцяло йому успіх. Гарна риса Чичикова – це розуміние не сумувати. Його життєва философия зводиться до принципу: “Зачепив – поволок, зірвалося – не запитуй”.

Уже ці невеликі штрихи до портрета Чичикова говорять про те, що особистістю він був неабиякої, широким і чистосерцевим авантюристом. Дріб’язковість уживалась у ньому із жвавістю натури Огромний досвід, накопичений за довгий час служби, особливе знання чоловеческих душ, непереборна пристрасть до нагромадження засобів не дозволили герию після краху вдатися у відчай, а навпроти, майже здійснити “блищачищую ідею”, що відвідала Чичикова в дні зневіри. Шахрайська операція з “мертвими душами” обіцяла солідний капітал. Чичиков – чудовий психолог, завдяки цьому він перевершує всіх поміщиків міста NN: Манилова – у прожектерстві й увічливості, Ноздрева – у витонченості фантазії, Собакевича – у скупості й индивидуализме, Плюшкина – в “світлій жадібності”.

Чичиков як би виступає одночасно Маниловим, Новосибірським, Собакевичем і Плюшкиним. “Каменем спотикання” Чичикова стала Коробочка, що перевершила Павла Івановича в тупості й “дубинноголовости”. Хто б міг догадатися, що “чорт її смикне” приїхати в місто довідатися про ціну на мертву душу!

Підлість “притягла” підлість і “захлинулася” у підлості. Чичиков зазнає поразки. Товариськість, хватка й неймовірне чуття героя не завжди можуть підказати йому “тонкі місця”, тому що в огромний Русі часто неможливо розібратися, де кінчається одне й починається інше.

Буржуазна епоха, що зріє в глибині поміщицької Росії, допомогла Чичикову придбати відмінні від других героїв риси Але “милий негідник” все-таки залишається таким, якими б деловими якостями він не володів. І хоча багато хто говорять, що Чичиков – славний малий, він не перестане бути ділком, у поняття якого на Русі вкладали завжди негативне значение. От чому ми разом з Гоголем випробовуємо легкий смуток щораз, коли зустрічаємося з Павлом Ивановичим Чичиковим, одночасно симпатизируя його оптимізму й засуджуючи передпозначок страсті героя – гроші, які роблять його негідником


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Чичиков – ділок-набувач