Архетипи сонця, місяця, зірок

Архетипи сонця, місяця, зірок наближають цю групу пісень до величальних колядок (тут трапляються й перегуки з колядками, на зразок “Жала Ганнуся шовкову траву на зорі, Гей, по зорі, по місяці ясному”). Подібним є і те, що серед обжинкових величань є Твори, призначені для окремих членів родини. Співаючи господареві, женці звеличували його працю, мудрість, уміння вчасно засіяти і виростити хороший врожай, його турботу за поле, добре ставлення до женців. Частий мотив скликання женців на гостину і частування з нагоди завершення жнив. У цих творах

зустрічаються прохання викупу за віночок та плати женцям за роботу: “Хоч гордуй, господарю, а хоч не гордуй – за вінчики червінчики наготуй…”. У найархаїчніших творах цієї групи зберігаються натяки на жертовні трапези на полі, що вважалися необхідними для забезпечення родючості ниви:

Ой вижали житечко в добрий час, То не буде житечко вилягати.

А тепер, господарю, частуй нас! А як будеш, господарю, поїти,

Ой як будеш, господарю, частувати, Буде тобі житечко родити.

Викуп за вінок завжди постає своєрідною жертвою за те, щоб добре велось господарство, щоб сили природи сприяли у всьому.

Були

також окремі величальні обжинкові пісні, які співалися господині. У них величалась її краса, працелюбність, хороше ставлення до женців:

Добродійка пишна за воротонька вийшла, Стала си у воротях у червоних чоботях. Тарілочку тримає, женчиків вітає, Віночка виглядає…

У величаннях господині звучить мотив подяки їй за те, що в час жнив вона турбувалась про робітників, виглядала їх з поля, вчасно давала обід та вечерю, готувала для них найкращі страви. Оспівується її любов до господаря, з яким вона ділить турботу про врожай, потішає, що він вже зібраний:

Господиня калину ламала

– Спи, господарку, доволі,

І господареві в головах поклала:

Вже твоя пшениця в стодолі.

Поряд з господинею величаються її діти. Особливі твори призначалися дорослій дочці, яка теж оспівувалась як хороша господиня, що готує женцям святкову вечерю на честь обжинків:

Що Ганночка дівка по дворику ходить,

Женців привітає.

В руках ключі носить, скрині одмикає…

Столи тесовії, женці молодії.

…Скатерті виймає, столи застеляє.

Ой паночку наш, обжиночок ваш. Гу-у-у!

Кінцевий вигук “Гу!” часто зустрічається у піснях давніх, в яких знаходимо залишки обрядів відлякування злих духів від поля.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Архетипи сонця, місяця, зірок